Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Forum Dzielnicy Czyżyny - sprawy ważne dla jej mieszkańców, remonty, nowe inwestycje, szkoły i przedszkola oraz miejsca do spędzania wolnego czasu. Propozycje zmian w Czyżynach i pinie o obecnie prowadzonych.
Anna Cioch
Posty: 29
Rejestracja: 31 mar 2016, 14:31

Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: Anna Cioch » 11 kwie 2016, 16:09

Szanowni Państwo,

przeczytałam cały wątek. Myślę, że sporo jest w tej sprawie wzajemnego niezrozumienia i nieufności. No i nic dziwnego. Nie wszystko da się przekazać na Facebooku, dlatego gorąco zachęcam Państwa do pojawienia się na spotkaniu mieszkańców w najbliższą środę o 18:00 w siedzibie Rady Dzielnicy XIV Czyżyny (os. Dywizjonu 303 34). Będziemy rozmawiać o tym, co się do tej pory wydarzyło, jakie są cele naszej akcji i co dalej zamierzamy robić. Wszystkim uczestnikom protestu zależy na tym, żeby mieszkańcy nowej części Czyżyn mieli swój udział w akcji. To, że nie zostali Państwo zawiadomieni i zaproszeni do udziału od początku, jest moim zaniedbaniem - nie wiedziałam, że to forum istnieje, nie przyszło mi do głowy szukać.

Nie udowodnię jednym wpisem, że jesteśmy rozsądnymi ludźmi, a nie pieniaczami. Nie będę nawet próbować. Ja mieszkam na os. Dywizjonu 303 od 2,5 roku i mogę mówić za siebie: bardzo mi zależy na tym, żebyśmy w Czyżynach doszli do jakiegoś porozumienia. Antagonizowanie się starych i nowych mieszkańców niczemu nie służy. Budimex przyszedł i pójdzie, a my zostaniemy tutaj ze sobą. Przyjdźcie na spotkanie, pogadajmy jak ludzie.

Pozdrawiam!

iti
Posty: 1481
Rejestracja: 13 lip 2014, 1:15

Re: Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: iti » 11 kwie 2016, 20:39

Jak widzę, informacja o najbliższym zebraniu pojawiła się już na forum, dołączam się do apelu o udział mieszkańców osiedli Avia i Orlińskiego w tym spotkaniu. Warto mieć wpływ na decyzje, które dotyczą także naszych osiedli i nie zostawiać ich wyłącznie innym :idea:

A tu mały dowód na to, dlaczego warto mieć możliwie dużo starszych drzew na osiedlu :) Jak dla mnie, to wyglądają one po prostu ładnie, i jeśli jakieś da się uchronić przed wycinką, to warto to robić właśnie tak, jak w tym przykładzie - to oczywiście drzewa na placu zabaw pod budynkiem Avia 6. Najwyraźniej udało się je zachować i cieszą oko już od wczesnej wiosny. Także osoby, które kupiły mieszkania w budynku Avia 5 będą z nich miały nieco radości - tak sądzę :)

Obrazek
Obrazek

Pojawił się o tym jeszcze tekst na stronach Gazety:
krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19902346,deweloper-zaskoczyl-przesadzi-wiecej-drzew-w-czyzynach.html

W tym kontekście trochę martwi wypowiedź:
I przyznaje, że po wstępnej analizie problem może pojawić się na zrobienie parku na trójkątnej działce przy ul. Stella-Sawickiego: - Studium zagospodarowania nie przewiduje tam zieleni urządzonej. Natomiast w pobliżu kościoła św. Alberta szanse są większe - dodaje.

Co w takim razie jest tam przewidziane w studium zagospodarowania :?: Kolejny blok chce nam tam miasto zafundować :?: Skoro to miejska działka, to chyba miasto jest uprawnionym podmiotem do tego, żeby decydować o tym, co na niej powstanie :idea:

sam.slater
Posty: 314
Rejestracja: 09 lip 2015, 21:27
Lokalizacja: O6

Re: Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: sam.slater » 12 kwie 2016, 7:18

Chyba nie było na tym forum - tekst z GW:

Deweloper zaskoczył: przesadzi więcej drzew w Czyżynach

Zamiast 15 firma Budimex przesadzi w Czyżynach 35 drzew, a z pozostałych wytnie mniej. - Zmiana nie jest całkiem na korzyść, bo na działce zostanie tylko pięć drzew z dotychczas rosnących 51 - komentują aktywiści.

Firma Budimex chce urządzić mieszkańcom Czyżyn dwa półhektarowe parki, co zadeklarowali jej przedstawiciele na spotkaniu z mediami przed tygodniem. W poniedziałek przedstawiciele deweloepra rozmawiali o tym z Zarządem Zieleni Miejskiej.

Na trójkątnej działce

Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora ZZM: - Rejon, o którym mówimy, nie jest objęty żadnym planem zagospodarowania. Teraz wystąpimy o opinię do Biura Planowania Przestrzennego, wydziału geodezji, konserwatora zabytków i wydziału skarbu. Jeśli się okaże, że możliwe jest zrobienie dwóch parków, podpiszemy umowę z Budimeksem - mówi.

I przyznaje, że po wstępnej analizie problem może pojawić się na zrobienie parku na trójkątnej działce przy ul. Stella-Sawickiego: - Studium zagospodarowania nie przewiduje tam zieleni urządzonej. Natomiast w pobliżu kościoła św. Alberta szanse są większe - dodaje. Jeśli okaże się, że powstanie dwóch nowych parków jest niemożliwe, deweloper zobowiązał się do pokrycia części kosztów rewitalizacji parku Skalskiego na os. Dywizjonu 303.

Kolejne deklaracje firmy Budimex są pokłosiem sporu o wycinkę drzew w Czyżynach. Wszystkie strony sporu: aktywiści, firma Budimex i urzędnicy z wydziału kształtowania środowiska, niecierpliwie czekają na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Decyzja zapaść powinna w okolicach 20 kwietnia. Ale deweloper nie ukrywa, że wcześniej wolałby sprawę załatwić ugodą.

Zmiana planów

W piątek miejscy aktywiści, mieszkańcy i radni znów spotkali się z przedstawicielami firmy Budimex Nieruchomości. Deweloper poinformował na nim o zmianie dotychczasowych planów.

Andrzej Miś, rzecznik dewelopera podkreśla, że po oględzinach dendrologów uda się przesadzić więcej drzew: 35 zamiast 15, jak dotąd planowano. I dzięki temu wyciętych zostanie 11 zamiast 25. Miś uważa, że to korzystniejsza sytuacja dla mieszkańców.

Miejscy aktywiści mają mieszane uczucia: - Zaproponowana zmiana nie jest całkiem na korzyść, bo na działce zostanie tylko pięć drzew z dotychczas rosnących 51 - komentuje Anna Cioch, aktywistka. I przypomina wcześniejszą deklarację dewelopera: na działce miało zostać 11 drzew. - Dla nas najważniejsze jest to, żeby firma Budimex w ogóle nic nie wycinała - podkreśla Cioch.

Przynieśli wydrukowane deklaracje

Przedstawiciele Budimexu zaskoczyli też tym, że na spotkanie przynieśli wydrukowane deklaracje. - Od ich podpisania uzależnili budowę dwóch półhektarowych parków, do których wcześniej się zobowiązali. Deweloper oczekuje, że będziemy teraz przekonywali innych mieszkańców i popierali jego pomysły. Kiedy oświadczyłam, że deklaracji nie podpiszę, bo nie mam prawa reprezentować lokalnej społeczności, usłyszałam, że nie biorę odpowiedzialności za swoje słowa. Pozostałe cztery osoby, które wybrano do podpisania deklaracji mają tydzień na zastanowienie się - relacjonuje spotkanie Cioch.

I dodaje: - Dotąd nie otrzymaliśmy projektu zagospodarowania zieleni, a tylko zaprezentowano nam uproszczony schemat wycinek i przesadzeń.

Podobne deklaracje otrzymają: Piotr Marczyk (inny aktywista), Jerzy Woźniakiewicz (członek zarządu rady dzielnicy XIV Czyżyny), Mariusz Waszkiewicz (prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody) oraz Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, która była stroną w postępowaniu.

"Nie damy się podpuścić"

- Budimex dąży trochę do tego, żeby nas podzielić. Ale nie damy się podpuścić. W tym tygodniu spotkamy się z mieszkańcami i zapytamy ich o zdanie. Moim obowiązkiem jest obrona zieleni w Czyżynach, ale nie czuję się umocowany przez mieszkańców albo radę dzielnicy, by zawierać jakieś kompromisy z deweloperem. Potrzebne jest wspólnie wypracowane stanowisko. Uważam, że te drzewa powinny zostać na swoim miejscu i do tego będziemy dążyli. Ile uda się ocalić tym lepiej - uważa Jerzy Woźniakiewicz.

Deklaracji nie zamierza w związku z tym podpisywać.

Skąd pomysł na deklaracje? - Chcemy prowadzić konkretny dialog z konkretnymi osobami. W deklaracjach pada tylko propozycja, że w dobrej wierze będziemy dalej rozmawiać. Poprosiliśmy, by liderzy strony społecznej przestudiowali je i dali nam odpowiedź - stara się tłumaczyć Miś.

I dodaje: - Niedługo prześlemy aktywistom projekt zieleni, który wykona dla nas pracownia.

Liczą na precedens

Spór trwa od lutego, kiedy wydział kształtowania środowiska, kierując się "ważnym interesem społecznym", odmówił deweloperowi wycinki 51 drzew, na które ten wcześniej otrzymał tzw. promesę.

W piśmie urzędnik stanowczo zrugał firmę budowlaną za brak poszanowania zieleni. Budimex w związku z tym odwołał się do SKO. Ale po nacisku aktywistów i mieszkańców firma przyznała, że przygotowując wniosek o wycinkę architekci działali zbyt rutynowo, dlatego zleciła ponowną analizę zieleni. Szybko zadeklarowała, że z 51 sztuk 11 zostawi, a 15 innych przesadzi.

Na łamach "Gazety Wyborczej" dyrektor Ewa Olszowska-Dej przyznała niedawno, że odmawiając wycinki i skrupulatnie argumentując potrzebę zachowania drzew w mieście, pracownicy kierowanego przez nią wydziału liczą na precedens, który pozwoli w przyszłości ratować więcej drzew przed wycinką.

Wisienka na torcie:
I przyznaje, że po wstępnej analizie problem może pojawić się na zrobienie parku na trójkątnej działce przy ul. Stella-Sawickiego: - Studium zagospodarowania nie przewiduje tam zieleni urządzonej.

Czyli jeśli urzędnik nie zaplanował tam skweru 15 czy "x" lat temu, to nie ma szans na jego powstanie...żal mi samego podejścia do tematu. Chciało by się przeczytać "pomimo tego że studium nie przewiduje to i tak urządzimy tam zieleń miejską".

Dla nas najważniejsze jest to, żeby firma Budimex w ogóle nic nie wycinała - podkreśla Cioch.

O tak, czyli niech się zwiną z Krk, przeproszą i oddadzą miastu to co kupili...porażąjące. Przedstawicielstwo fundacji które wypowiada się i protestuje w imieniu dzielnicy XIV, a samo przyznaje że nie ma prawa reprezentować lokalnej społeczności...bez komentarza...


Anna Cioch
Posty: 29
Rejestracja: 31 mar 2016, 14:31

Re: Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: Anna Cioch » 12 kwie 2016, 10:27

sam.slater pisze:
Dla nas najważniejsze jest to, żeby firma Budimex w ogóle nic nie wycinała - podkreśla Cioch.

O tak, czyli niech się zwiną z Krk, przeproszą i oddadzą miastu to co kupili...porażąjące. Przedstawicielstwo fundacji które wypowiada się i protestuje w imieniu dzielnicy XIV, a samo przyznaje że nie ma prawa reprezentować lokalnej społeczności...bez komentarza...


Sam.slater, po pierwsze nie wypowiadam się w imieniu żadnej fundacji w tej sprawie, po drugie nie protestuję w imieniu dzielnicy XIV. Protestuję RAZEM Z MIESZKAŃCAMI DZIELNICY XIV. Nie rozumiem naprawdę, skąd w Tobie tyle złej woli. Organizacja protestu to co innego niż reprezentowanie lokalnej społeczności.

Przyjdź na jutrzejsze spotkanie i zobacz sam, ile nas jest i co myślimy. A najlepiej z nami pogadaj i wspólnie działajmy na rzecz tego, żeby było lepiej.

Jacek z Huty
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2016, 10:30

Re: Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: Jacek z Huty » 12 kwie 2016, 10:32

Kiedy i gdzie odbędzie sie kolejne zebranie ?

facebook.com/lotniskoczyzyny/

Nowy
Posty: 804
Rejestracja: 12 lip 2014, 13:04

Re: Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: Nowy » 12 kwie 2016, 11:08

Czytaj uważnie, jest podane powyżej, że jutro, czyli w środę o 18 :idea:

D89
Posty: 554
Rejestracja: 26 gru 2014, 21:26

Re: Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: D89 » 12 kwie 2016, 18:52

Czyli nakręcać aferę, lansować się w mediach to jak najbardziej bardzo chętnie, a ustaleń podpisać to nie ma komu bo przecież "nikogo nie reprezentuje"?


sam.slater
Posty: 314
Rejestracja: 09 lip 2015, 21:27
Lokalizacja: O6

Re: Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: sam.slater » 13 kwie 2016, 7:30

Sam.slater, po pierwsze nie wypowiadam się w imieniu żadnej fundacji w tej sprawie, po drugie nie protestuję w imieniu dzielnicy XIV. Protestuję RAZEM Z MIESZKAŃCAMI DZIELNICY XIV. Nie rozumiem naprawdę, skąd w Tobie tyle złej woli.

Pani Anno, tu nie chodzi o złą wolę, inaczej patrzę na ten problem. Może nawet wolę załatwienia sprawy mam większą bo będę miał okno na betonową pustynię placu manewrowego.

Nie podoba mi się Wasze podejście do tematu, które zakłada że najlepiej jakby Budimex niczego nie wycinał. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której na mojej działce na wsi sąsiad powie mi żebym nie wycinał jabłonki bo on kiedyś jadł z niej jabłka. Kupiłem i jest moje, posadzę trzy inne jabłonki w innym miejscu, a w odpowiedzi usłyszę żebym nie wycinał starej jabłonki, a dodatkowo posadził trzy nowe i jeszcze mu trawnik i rabatki urządził w ramach rekompensaty bo jak mnie nie było to miał święty spokój i przestrzeń za oknem.

W wątku z odnośnika poniżej odpowiedź.
Projekt budowy nowego parku w Czyżynach

Staś
Posty: 451
Rejestracja: 13 paź 2014, 21:15

Re: Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: Staś » 13 kwie 2016, 11:07

Pani Anno. W naszym, zachodnim systemie prawnym i społecznym, a także gospodarczym, prawo własności zajmuje bardzo ważne i wysokie miejsce. Wywodzi się jeszcze z prawa rzymskiego i ma długą tradycję. W Wielu przypadkach ma znaczenie nadrzędne. Nikt nie odbiera Pani prawa do walki o zieleń i dobro wspólne, ale Pani energia i zapał powinny iść w innym kierunku. Społeczność lokalna to gmin, czyli lud (urzędowo gmina) , która poprzez demokratycznie wybrane organy powinna działać na rzecz obywateli (mieszkańców gminy). Jako aktywistka społeczna powinna Pani raczej działać wymuszając na urzędzie gminy podjęcie kroków mających na celu poprawę zagospodarowania przestrzennego, realizacje inwestycji infrastrukturalnych, w tym urządzenie skwerów i parków, a zadań tych gmina na razie wywiązuje się źle. Życzę Panie wiele sukcesów w działalności społecznej, ale nie kosztem prywatnego mienia.

sam.slater
Posty: 314
Rejestracja: 09 lip 2015, 21:27
Lokalizacja: O6

Re: Protest przeciwko wycince drzew przez Budimex w Czyżynach i negocjacje

Postautor: sam.slater » 14 kwie 2016, 12:15

Ktoś był na spotkaniu? Prosimy bardzo o relację :)



Wróć do „Dzielnica Czyżyny w Krakowie - sprawy ważne dla mieszkańców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości