Udział w częściach wspólnych nieruchomości a podatek od nieruchomości

Zakup nowego lub używanego mieszkania w Krakowie Czyżynach i innych lokalizacjach: umowy deweloperskie i rezerwacyjne, kredyty hipoteczne, Mieszkanie dla Młodych, utrzymanie mieszkania, wady i zalety.
antek
Posty: 132
Rejestracja: 30 paź 2016, 12:08

Udział w częściach wspólnych nieruchomości a podatek od nieruchomości

Postautor: antek » 10 lis 2016, 11:13

Mam pytanie, pewnie część z Was wypełniała już deklarację na potrzeby zgłoszenia do podatku od nieruchomości. Jak to jest z częściami wspólnymi, w akcie notarialnym mam wpisane 510/100000, a to daje faktycznie jakieś 5,13 m2, tymczasem same balkony przynależące do mieszkań w naszym bloku (a przynależące do części wspólnych), mają ok. 5 m2, a gdzie chodniki pod blokiem, miejsca postojowe, trawniki itp.? Nie wiecie czy to jakiś błąd, czy tak ma być w rzeczywistości?

eve
Posty: 169
Rejestracja: 04 kwie 2016, 22:15

Re: Udział w częściach wspólnych nieruchomości a podatek od nieruchomości

Postautor: eve » 12 lis 2016, 15:48

Wszystko nie tak ;) tzn. nie wiem, jak wpadłeś na pomysł 5,13 m2 ;)

Jeśli mnie pamięć nie myli, balkony nie miewają przypisanego udziału. Miejsca postojowe na zewnątrz zazwyczaj też nie, a "właściciel" ma tylko prawo do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej, nie ma tutaj fizycznego udziału. Mieszkania z reguły mają udział równy powierzchni tego mieszkania/powierzchnię wszystkich lokali. Hala garażowa często traktowana jest jako jeden lokal, a udział miejsca postojowego poza jego własną powierzchnią uwzględnia też powierzchnię jezdną w garażu (przy takiej samej powierzchni miejsc dzieli się po prostu pow. jezdną przez liczbę miejsc i dodaje do powierzchni stanowiska). Trochę tak, jakbyś miał udział w lokalu "garażowym", a ten lokal garażowy ma swój udział w całej nieruchomości. I to wszystko sprowadzone jest do wspólnego mianownika. Czyli to /100000, o czym wspomniałeś, to wcale nie musi być powierzchnia w m2. Może to być po protu mianownik uzyskany po przeliczeniu udziałów wg jakiegoś klucza, po uproszczeniu tego ułamka.

To tak na szybko, podejście praktyczne ;)
Żeby powiedzieć coś więcej, musiałabym zobaczyć, co jest wpisane w aktach notarialnych/jaka jest struktura danego budynku ;)

antek
Posty: 132
Rejestracja: 30 paź 2016, 12:08

Re: Udział w częściach wspólnych nieruchomości a podatek od nieruchomości

Postautor: antek » 13 lis 2016, 21:43

Dzięki, rzeczywiście to nie było takie proste, na szczęście pomocna okazała się Pani w urzędzie - warto pamiętać, że dla Czyżyn takie rzeczy składa się Urzędzie Miasta Krakowa na Osiedlu Zgody 2, a nie w urzędzie koło Ronda Mogilskiego (tam też można, ale to bardziej skomplikowane - trzeba np. kserować akt notarialny itp.). Jeśli ktoś się spóźni, to specjalnej krzywdy nie robią, Panie urzędniczki miłe i pomocne :) Tych części wspólnych dla mnie (mieszkanie ok. 40 m2) wyszło o ile dobrze pamiętam, ponad 40 m2 - w każdym razie warto zapytać przed wypełnieniem.

A jeśli chodzi o sam podatek od nieruchomości od nowego mieszkania, to dostałem telefon, że nic do mnie nie będą wysyłać już w tym roku, bo wyszło tego chyba poniżej 7 zł, a w tej sytuacji nie wysyłają informacji, czyli pewnie informację o zapłacie pierwszego podatku przyślą mi w przyszłym roku dopiero :) W każdym razie bez stresu.


Ania
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2017, 14:48

Re: Udział w częściach wspólnych nieruchomości a podatek od nieruchomości

Postautor: Ania » 07 lut 2017, 15:18

My mieliśmy bardzo podobny problem z wypełnieniem informacji odnośnie części wspólnej, ale na szczęście akurat Pani w urzędzie jest bardzo miła i sama wyliczyła te wszystkie wartości :)



Wróć do „Kupno mieszkania, umowy z deweloperem, kredyty hipoteczne, program MdM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości