Jakie macie oprocentowanie kredytu hipotecznego z MdM?

Zakup nowego lub używanego mieszkania w Krakowie Czyżynach i innych lokalizacjach: umowy deweloperskie i rezerwacyjne, kredyty hipoteczne, Mieszkanie dla Młodych, utrzymanie mieszkania, wady i zalety.
Risager
Posty: 126
Rejestracja: 16 lis 2014, 13:48

Re: Jakie macie oprocentowanie kredytu hipotecznego z MdM?

Postautor: Risager » 22 lut 2016, 0:56

Nowy pisze:Chodziło mi głównie o marże, bo to jednak najważniejszy czynnik w kredycie, a te banki ostatnio podnoszą przez niskie stopy procentowe, które obniżają ich zarobek, gadka o tym, że to przez podatek bankowy, to tylko wymówka i znalezienie sobie wygodnego pretekstu :) Skoro marże są na poziomie 2%, to całkiem wysokie, a trzeba pamiętać o tym, że stopy procentowe wiecznie na pewno na tak niskim poziomie nie będą, wystarczy spojrzeć na wykres z ostatnich 15-20 lat...


Wymówka? :lol: Podatek bankowy to realna strata dla sektora bankowego, która siłą rzeczy musi zostać przełożona na klientów. Nie ma przypadku, gdy kilkanaście banków w tym samym czasie podnosi marże o 0,4-0,5%, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba żeby ich działalność miała sens przy tym założonym poziomie podatku bankowego :) Wpływ niskich stóp oceniałbym tu jako umiarkowany. Stopy są konsekwentnie cięte od 2012 roku i do tej pory jakoś banki nie widziały w tym zagrożenia dla rentowności ich oferty. To jest niestety efekt tej "dobrej zmiany" :evil:

Nowy
Posty: 804
Rejestracja: 12 lip 2014, 13:04

Re: Jakie macie oprocentowanie kredytu hipotecznego z MdM?

Postautor: Nowy » 22 lut 2016, 1:11

Marże szły w górę jeszcze przed "dobrą zmianą", podobnie jak opłaty za kota, wypłaty z bankomatów itp. Wcześniej jeszcze banki nadrabiały sobie to, że obcięto im odgórnie opłaty za płatności kartami... A nie wiem czy wiesz, że mamy jeden z najbardziej, o ile w ogóle nie najbardziej rentowny sektor bankowy w Europie... Mnie to nie cieszy specjalnie, bo po prostu nas dymają na całego. Jak najbardziej jestem za tym, żeby jednak trochę bankom śrubę dokręcić. A jeśli masz co do tego wątpliwości, to przeczytaj sobie swoją umowę kredytową (jeśli takową posiadasz) i powiedz mi czy widzisz się w niej jako równorzędna strona wobec banku :)

Risager
Posty: 126
Rejestracja: 16 lis 2014, 13:48

Re: Jakie macie oprocentowanie kredytu hipotecznego z MdM?

Postautor: Risager » 22 lut 2016, 1:57

Coś tam o tym sektorze wiem i w jednym się na pewno zgadzam z Tobą, że rentowność sektora nie jest najgorsza. To czy trzeba ją zmieniać to osobny temat, ale jeżeli już, to trzeba to robić umiejętnie, a nie tak jak to zrobiono.
Jedno natomiast nie ulega wątpliwości. Ja nie widziałem jakichś szalonych wzrostów marż przed "dobrą zmianą". Natomiast zobacz co mamy po ogłoszeniu podatku bankowego. W grudniu 2015 roku przeciętna marża wynosiła około 1,75 proc., dziś jest to już 2,09 proc. Są to średnie dane z całego sektora na podstawie Lions Bank.
Jedno jest pewne - to kręcenie śruby skończyło się na razie tak, że banki przełożyły wszystkie koszty związane z podatkiem bankowym na nas, a dokładnie na tych, którzy biorą kredyty po "dobrej zmianie", bo ja jeszcze miałem to szczęście, że brałem go gdy były lepsze warunki ;)


Nowy
Posty: 804
Rejestracja: 12 lip 2014, 13:04

Re: Jakie macie oprocentowanie kredytu hipotecznego z MdM?

Postautor: Nowy » 11 mar 2016, 14:19

Z tego co dzisiaj czytałem, to pierwsze banki (konkretnie Millenium) wstrzymują już przyjmowanie wniosków o kredyt z dopłatą MdM na ten rok, bo ponoć kończą się już pieniądze na dofinansowania. Wcześnie dosyć, zważywszy na to, że we wcześniejszych latach pule nie były w pełni wykorzystywane :!: Ale podobno jest jeszcze sporo pieniędzy na rok 2017, więc jeśli ktoś ostatnią transzę planuje wypłacać za rok, to powinien się chyba jeszcze zmieścić, choć też całkiem możliwe, że i na 2017 składanie wniosków zostanie wstrzymane jeszcze w tym roku...

ragar
Posty: 207
Rejestracja: 30 sie 2014, 17:58

Re: Jakie macie oprocentowanie kredytu hipotecznego z MdM?

Postautor: ragar » 16 mar 2016, 14:05

No i stało się, na ten rok nie są już przyznawane dopłaty do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, BGK ogłosił już zamknięcie przyjmowania nowych wniosków. Chyba nieźle rozruszały to wszystko te zmiany w programie MdM, bo z tego, co pamiętam, to wcześniej nie wykorzystywano co roku całej puli środków, a teraz zaczyna ich brakować i to już tak wcześnie. Za to chyba można składać cały czas wnioski o wypłatę dofinansowania w kolejnym roku :)



Wróć do „Kupno mieszkania, umowy z deweloperem, kredyty hipoteczne, program MdM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości