Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Zakup nowego lub używanego mieszkania w Krakowie Czyżynach i innych lokalizacjach: umowy deweloperskie i rezerwacyjne, kredyty hipoteczne, Mieszkanie dla Młodych, utrzymanie mieszkania, wady i zalety.
fiolkaa1
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2016, 19:15

Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Postautor: fiolkaa1 » 27 sty 2016, 19:25

Otrzymałam dziś wymiar czynszu za moje małe, 35m2 mieszkanie bez garażu. Poraziło mnie !!! 380zł ??? Z czego zaliczka na wode i ogrzewanie 180zł. Czy mi się zdaje, czy to dużo?

Risager
Posty: 126
Rejestracja: 16 lis 2014, 13:48

Re: Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Postautor: Risager » 27 sty 2016, 19:34

Możesz napisać, w którym budynku mieszkasz oraz jakie dokładnie masz wyszczególnione składowe tej kwoty (ochrona, fundusz remontowy, śmieci, stawki za media, itd.)?

fiolkaa1
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2016, 19:15

Re: Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Postautor: fiolkaa1 » 27 sty 2016, 19:43

Mieszkam w Avia 4. Opłaty wyszczególnione w czynszu to:
Zaliczka na koszty utrzymania nieruchomosci (moim zdaniem bardzo dużo, wchodzi też tu ochrona jak sądzę, ciekawe ile z tego to koszt zarządcy?) 3.68/m2
Fundusz remontowy 0,2/m2
wywóz nieczystości 0,84/m2 (dlaczego za m2, a nie za osobę?)
opłata abonamentowa MPEC 0,85/m2 (teraz rozumiem, dlaczego tak wielu deweloperów buduje własne kotłownie, abonament płatny pewnie przez okrągły rok, masakra!!!)
reszta to zaliczki na wode i ogrzewanie


Nowy
Posty: 804
Rejestracja: 12 lip 2014, 13:04

Re: Bardzo wysokie stawki czynszu na os. Avia. Co o tym sądzicie?

Postautor: Nowy » 27 sty 2016, 20:27

A jakie do tego jeszcze trzeba dodać zaliczki na ogrzewanie i wodę :?: Ile to wychodzi za każdą z tych pozycji :?: Faktycznie wychodzi sporo, jak na mieszkanie tej wielkości :? Ciekawe o ile to się da zmniejszyć po zmianie zarządcy, czy w ogóle się da... Mam nadzieję, że tak :evil:

Atena
Posty: 54
Rejestracja: 15 sie 2014, 1:00

Re: Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Postautor: Atena » 28 sty 2016, 0:25

Atena pisze:Czy macie świadomość że płacimy za dwie ochrony?
Pierwsza to ochrona ogrodzenia i działki - facet przy bramie wjazdowej (kwota stosunkowo niska)
Druga to ochroniarz w bloku - działający na terenie wspólnoty (1,09 zł za każdy metr mieszkania i garażu - nie wiem jak z komórką, pewnie też)
No i koszty podwójne!
A tak na marginesie to ochroniarz w Avii 4 spał sobie smacznie dzisiaj w nocy, ale pewnie zaraz pojawią się głosy typu: niech facet odpocznie, cóż ma robić, itp. OK niech odpoczywa, ale u siebie w domu, bo lata ma już swoje... Tylko dlaczego my mamy za to płacić!
Ja jestem zdecydowanie za rezygnacją z ochrony, która generuje bardzo wysokie koszty - w moim przypadku to ponad 80 zł za miesiąc, co rocznie daje 1 000 zł.
Zebranie zaplanowane jest na marzec

to cytat z forum Avii 4

dodam tylko że opłata za ochronę przy bramie o koszt około 0,20 zł, a koszt zarządzania nieruchomością 0,50 zł

Sprawa z MPEC jest nieco skomplikowana - Budimex podpisał umowę z MPEC zamawiając ogromną moc cieplną dla naszego bloku (tak jak wcześniej zrobił to dla Avii 6) niby zgodnie z projektem. Podobno projektant przy obliczeniach wziął pod uwagę halę garażową, która nie jest ogrzewana. Dziwne, że przy Avii 4 także się pomylił i pewnie pomyli się też w kolejnych blokach. Jak się okazuje tej umowy nie można zmienić, a raczej można ale ponosząc wysoką karę. Avia 6 od dwóch lat ma ten problem i nadal nikt go nie rozwiązał. Pozostaje dochodzenie swoich praw w sądzie! Mam tylko nadzieję że nasza wspólnota będzie bardziej jednogłośna i coś wspólnie uda się zdziałać. Kwota za "gotowość" MPEC jest bardzo wysoka więc działać trzeba szybko.

duda88
Posty: 238
Rejestracja: 25 cze 2015, 13:36

Re: Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Postautor: duda88 » 28 sty 2016, 10:43

Oto co Budimex ma do powiedzenia w tym temacie:

Określenie zapotrzebowania na moc cieplną należy do kompetencji projektanta.
To on w oparciu przede wszystkim o obowiązujące przepisy, ale również swoje kompetencje i doświadczenie dobiera optymalną dla danego budynku moc. Należy pamiętać, iż ustawodawca w trosce o komfort codziennego życia mieszkańców zalecił stosowne rozwiązania, które projektant winien uwzględnić.
Rzeczywiście, ostatnimi laty zimy są nieco lżejsze, stąd zapewne przekonanie niektórych mieszkańców o zbyt dużej trosce projektanta o ciepło w mieszkaniach.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić się do MPEC z prośbą o zmniejszenie mocy cieplnej. Na wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej os. Avia 6 już w marcu br. rozpoczęliśmy procedurę związaną z obniżeniem zamówionej mocy. Obecnie trwają prace projektanta zmierzające do przygotowania obliczeń na potrzeby zmniejszenia mocy. Równolegle branżysta prowadzi rozmowy z MPEC. Tym samym, po otrzymaniu powyższych obliczeń, Wspólnota Mieszkaniowa os. Avia 6 będzie mogła wystąpić do MPEC z wnioskiem o zmniejszenie mocy.
Co więcej, aby wyprzedzić podobne zgłoszenia mieszkańców kolejnych etapów projektu Nowe Czyżyny, rozpoczęliśmy procedurę zmniejszenia mocy również dla kolejnych budynków osiedla, w tym w pierwszej kolejności dla budynku nr 4 na os. Avia.
Warto jednak pamiętać, iż w przypadku mroźnej zimy w przyszłości wspólnota być może będzie musiała rozważyć przeprowadzenie tej samej procedury raz jeszcze – tyle że tym razem zwiększenia mocy cieplnej, jeśli mieszkańcy zgłoszą niedogrzanie lokali lub brak możliwości osiągnięcia wyższych niż normatywne temperatur w mieszkaniu zapewniających podwyższony komfort cieplny użytkownikom. Reasumując, sprawa jest w toku, na bieżąco monitorujemy ją w MPEC, aby jej zakończenie było jak najszybsze. O wynikach rozmów z MPEC będziemy informować.

maks
Posty: 241
Rejestracja: 13 lip 2014, 1:07

Re: Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Postautor: maks » 28 sty 2016, 13:17

Z tą mocą i negocjacjami BX z MPEC to stary temat, chyba z rok ma, wypadałoby ich wprost zapytać czy już coś z tego wynikło.


mim
Posty: 26
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:42

Re: Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Postautor: mim » 28 sty 2016, 23:00

po przeniesieniu własności mieszkania na Ciebie, czynsz powinien być nieco niższy (podobno).
Zobacz tutaj viewtopic.php?t=511

fiolkaa1
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2016, 19:15

Re: Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Postautor: fiolkaa1 » 28 sty 2016, 23:35

Już jestem po akcie notarialnym. :|

bkrk
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:22

Re: Bardzo wysokie stawki czynszu. Co o tym sądzicie?

Postautor: bkrk » 30 sty 2016, 21:31

Podobno zaliczki na poczet zimniej i cieplej wody oraz centralnego, naliczone zostaja zgodnie z uchwala wspolnoty mieszkaniowej. Czy ktos cos o tym wie? Kiedy odbylo sie jakies zebranie w sprawie wspolnoty? Kiedy mozna spodziewac sie nastepnego zebrania w celu wyznaczenia nowego zarzadcy. Pytalam po znajomych i nikt nie ma tak wysokich oplat.



Wróć do „Kupno mieszkania, umowy z deweloperem, kredyty hipoteczne, program MdM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości