Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Forum dla osób, które kupiły mieszkanie w budynku Orlińskiego 5 w budowanym przez Budimex w krakowskich Czyżynach: zakup, budowa, wykończenie itp.
Bogdan
Posty: 126
Rejestracja: 22 paź 2015, 16:36

Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Bogdan » 12 paź 2019, 10:17

Mili Państwo.
otrzymałem wczoraj od administratora , firmy Gremax , informację iż wspólnota Orlińskiego 3 i 5 podjęła uchwałę o zmianie zarządu na właścicielski.
gratuluję osobom które zaangażowały się w tej sprawie i myślę że będą szybko działać dla dobra wspólnoty.
dlatego podsuwam na gorąco najpilniejsze moim zdaniem sprawy do załatwienia:
1. podanie kontaktów do członków zarządu wspólnoty , tak by każdy właściciel mógł w sposób bezpośredni komunikować się z zarządem
2. wypowiedzenie umowy ochrony - nie ma żadnych potrzeb by dalej utrzymywać jej obecność na nieruchomości
3. opublikowanie wszystkich uchwał podjętych przez wspólnotę w której niemal 100% udziałów miał Budimex Nieruchomości sp. z o.o. , jak pamiętam był to listopad 2017 roku. ( jednym z tych kwiatków jest kwestia nasadzeń drzew cna działce wspólnoty w zamian za wycięte pod budowę bloków , dobrze że zachowali się przyzwoicie i wymienią uschnięte drzewa )
4. weryfikacja pod kątem zgodności z podjętymi uchwałami wydatkowania pieniędzy przez dotychczasowy zarząd.
jeżeli ktoś widzi to inaczej , kładzie nacisk na inne pilne działania zarządu wspólnoty , proszę pisać
jeżeli ktoś ma informację że wspólnota ma np. swoje konto na jakimś internetowym portalu chętnie się z nimi zapoznam.
pozdrawiam
Bogdan

Tommy
Posty: 257
Rejestracja: 10 lip 2016, 6:36

Re: Zarząd właścicielski wspólnoty Orlińskiego 3 i 5 - bez cenzury

Postautor: Tommy » 14 paź 2019, 19:51

Tak, wspólnota ma swoje konto na innym internetowym portalu, jednak już dawno inicjatorka zmiany zarządu poblokowała tam swoich oponentów, a później również osoby takie zostały usunięte z grupy fecebookowej O3i5. Między innymi ja zostałem usunięty z tej grupy bo ośmieliłem się mieć inne zdanie niż jeden zaangażowany dyletant, mieniący się ekspertem w sprawach, o których nie miał zielonego pojęcia (chodzi o VAT). Dlatego ważne jest, aby może w tym wątku poruszać pewne sprawy, o których nie ma możliwości pisać na facebooku i patrzeć nowemu zarządowi na ręce.
Ciekawi mnie np. dlaczego została podjęta uchwała o funduszu remontowym, w wyniku której nowy zarząd będzie mieć do dyspozycji co miesiąc ogromne pieniądze, a nie została podjęta uchwała o likwidacji ochrony. Poza tym obowiązywanie uchwały o funduszu remontowym z mocą wsteczną a nie z dniem podjęcia to czysty idiotyzm. Ludzie może zaczną myśleć, jak zobaczą po ile setek zł mają do dopłaty w najbliższym czynszu. Kolejna sprawa to stawka tego funduszu – w O1 mają bodajże 30 gr a u nas 3x tyle, nie wiem po co. Wystarczyłoby uchwalić odwołanie ochrony i przeznaczenie zaoszczędzonej kasy na fundusz remontowy. To tyle, co przyszło mi do głowy na szybko.

Bogs
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2019, 16:43

Re: Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Bogs » 15 paź 2019, 17:45

Witam.Popieram kolegę Bogdana.Nie dajmy się kroić Gremaxowi.Sąsiedzi z AVII 1 za mieszkania o identycznym metrażu płacą o 150 zł mniej niż my.Ochronę zlikwidowano,zamontowali monitoring.Żłotówa za metr kwadratowy na fundusz remontowy w nowym budynku to jakieś nieporozumienie,ile będziemy płacić za 10 ,15 lat.Pozdrawiam wszystkich mieszkańców.


Staś
Posty: 451
Rejestracja: 13 paź 2014, 21:15

Re: Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Staś » 15 paź 2019, 18:06

Popieram przedmówców. Fundusz remontowy w nowym budynku w wysokości 1 zł/m2 to nieporozumienie. W dodatku żądanie zapłaty wstecz od kwietnia, to jest działanie bezprawne.
Na przykład w O.6 składka na fundusz remontowy, w dodatku płatna na osobne konto, wynosi miesięcznie niecałe 8,00 PLN (!) od mieszkania 45 m2.

egal1754
Posty: 104
Rejestracja: 27 paź 2015, 23:06

Re: Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Postautor: egal1754 » 16 paź 2019, 8:31

Nie chcę stać po stronie gremaxu, bo nie jestem ich fanem, ale:
1. to że płacimy od kwietnia było ustalone na spotkaniu (jeśli dobrze pamiętam to było w grudniu),
2. kwota też była ustalona na tym samym spotkaniu.

o tym od kiedy płacimy i ile zdecydowaliśmy my, poprzez głosowanie.

Mnie martwi coś innego.
Na ww. spotkaniu, właściciel Gremax, na szybko policzył że przy założeniu że płacimy 1 zł/m2 a jakość wind jest jaka jest, to one nie wytrzymają więcej niż 15 lat i i tak będziemy musieli wziąć kredyt na remont tych wind. Na ile to jest prawda, nie wiem, nie znam się.
Ale patrząc jak często się psują windy i cała reszta, wydaję mi się że 1 zł/m2 to może być mało.

hej
Posty: 15
Rejestracja: 16 lis 2016, 21:38

Re: Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Postautor: hej » 17 paź 2019, 13:15

Staś pisze: W dodatku żądanie zapłaty wstecz od kwietnia, to jest działanie bezprawne.

Też tak myślałem, ale trafiłem gdzieś na takie wyjaśnienie:
"Uchwała ws. funduszu remontowego jest częścią planu gospodarczego wspólnoty lub aneksem do tego planu. Plan gospodarczy (i jego aneksy) uchwala się na cały okres obrachunkowy, a tym - dla wspólnoty mieszkaniowej - jest rok KALENDARZOWY (uwl, art.29 ust.1a). Bez względu więc na to, czy plan (aneks) jest uchwalany w styczniu (co raczej się nie zdarza), marcu (co sugeruje, zwykle nadaremnie, ustawa), maju czy październiku - może obowiązywać wstecz, nawet od 1 stycznia bieżącego roku".

Bogdan
Posty: 126
Rejestracja: 22 paź 2015, 16:36

Re: Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Bogdan » 18 paź 2019, 10:30

Mili Państwo.
czy można podjąć uchwałę narzucającą obciążenia finansowe z mocą wsteczną jest dyskusyjne i pewnie ktoś pokusi się oto by tę dyskusję wywołać.
mnie interesuje ( bo nie dostałem żadnej odpowiedzi w tej sprawie z Gremaxu ) kto i w jaki sposób zbierał podpisy pod przyjętymi uchwałami wspólnoty.
ja miałem tylko informację że sympatyczna p. K.Ch. chodziła po mieszkaniach zbierając podpisy. ; niestety nie wiem kto to jest i jakie miała uprawnienia do zbierania tych głosów.
może ktoś wie więcej i zechce się podzielić swoją wiedzą?
pozdrawiam
Bogdan


krzysztofp
Posty: 37
Rejestracja: 14 lis 2017, 17:56

Re: Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Postautor: krzysztofp » 18 paź 2019, 21:25

Bogdan pisze:kto i w jaki sposób zbierał podpisy pod przyjętymi uchwałami wspólnoty.


Panie Bogdanie, sam osobiście również zbierałem podpisy. Jak? Chodząc po mieszkaniach i rozmawiając z sąsiadami - proste, prawda? Uprawnienia? Żadnych uprawnień nie trzeba było, wystarczyły kartki z uchwałami i miejscem na podpis - Gremax takie wysyła mailowo / wrzuca do skrzynek.

Aga123
Posty: 74
Rejestracja: 15 cze 2018, 15:19

Re: Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Aga123 » 22 paź 2019, 20:35

Szanowni Państwo
Niestety na zebrania trzeba chodzić bo tam są poruszane ważne sprawy. Do Pana Bogdana- kwestia funduszu remontowego i jego wysokość była dyskutowana właśnie na zebraniu w grudniu 2018,na którym Pan nie mógł być wysyłając list do Administratora. Jeśli nie chce Pan dostać rachunku do czynszu czyli dopłaty za remont wind,instalacji wentylacji mechanicznej czy innych instalacji zamontowanych w bloku w wysokości na przykład 1000 zł to płaci Pan fundusz. Zrozumiałe chyba,że jest to płatność ratalna tak zwana. A jeśli myślicie Państwo ,że Zarząd będzie miał dostęp do tych środków to uspokajam i zalecam lekturę Ustawy o Własności Lokali i to,że remonty we Wspólnocie wymagają uchwały . Czy sądzicie Państwo ,że Zarząd to złodzieje powołani do tego by opróżnić konto Wspólnoty i uciec? Może piszcie wprost o obawach bo każdy sądzi innych swoją miarą - prawda?
Do pana Tommego- uchwała o odwołaniu ochrony cały czas się proceduje i została powołana na zebraniu w marcu 2019. Radzę zainteresować się sprawami Wspólnoty na poważnie a nie tylko wypisywać brednie na FB czy forum tutaj. A zbieraniem głosów zajmowałam się również ja- każdy mógł drodzy Państwo ,wystarczyło okazać minimum zainteresowania i coś zrobić niż tylko pisać i utyskiwać na innych.

Bogdan
Posty: 126
Rejestracja: 22 paź 2015, 16:36

Re: Zarząd właścicielski wspólnoty mieszkaniowej Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Bogdan » 23 paź 2019, 15:10

Wielce czcigodna Pani Ago.
proszę rozwinąć tą frazę " Do Pana Bogdana- kwestia funduszu remontowego i jego wysokość była dyskutowana właśnie na zebraniu w grudniu 2018,na którym Pan nie mógł być wysyłając list do Administratora." - bo przyznam się że wie pani więcej ode mnie w sprawie mojej nieobecności a to już może niepokoić. będę naprawdę wdzięczny za informacje.
co do reszty , nie utyskuję , jedynie trochę czytałem ( widać bez zrozumienia ) ustawę o własności lokali i tam ustawodawca nie przewidział by Aga123 chodziła i zbierała podpisy pod uchwałami wspólnoty; chyba że mam inny egzemplarz tejże , co jest możliwe ( tyle się tego prawa produkuje że hej )
co do funduszu remontowego to zrozumiałem od razu , nie trzeba mi dwa razy powtarzać , choć jego wysokość w przypadku nowego bloku szokuje ( np. AVIA 2 ma fundusz w wysokości 0,20 zł /m2 i tam , choć w informacjach była ta kwestia zawarta jako standard bloku ; ochrona dostał wypowiedzenie od administratora , bez jakiejkolwiek uchwały ze strony wspólnoty ; na Orlińskiego ochrona został podstępem narzucona i tak się toczy do uchwały nikomu nie potrzebnej ) a jak pisałem wcześniej uchwalenie z datą wsteczną budzi kontrowersje ; zobaczymy kto będzie miał rację w ocenie tej sytuacji.
apelowałem do Gremaxu w sprawie ujawnienia wszystkich uchwał podjętych przez Budimex nieruchomości gdy władał wspólnotą , apeluje do nowego zarządu - widać za słabo , skoro Aga123 nadal zbiera podpisy pod uchwałą o odwołanie ochrony...
Pani Ago żeby była jasność - nie uważam ludzi którzy chcą zarządzać wspólnotą za złodziei , czy osoby które chcą sprzeniewierzyć fundusze wspólnoty , podawałem już że dla mnie sensownym jest powołanie zarządu właścicielskiego z administrowaniem , natomiast taka proteza niczego nie zmienia ; a jest jeszcze gorzej bo nie mamy jakiegokolwiek kontaktu na nowy zarząd ,a Gremax będzie nas spuszczał do zarządu. nie chcę takiego działania , więc chyba sam też podziałam w tym kierunku , choćby dlatego żeby pani nie pisała że tylko siedzimy i utyskujemy.
pozdrawiam
Bogdan



Wróć do „Orlińskiego 5 (etap VII) – forum mieszkańców budynku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości