Budżet obywatelski Krakowa 2020 – projekty w Czyżynach

Projekty obywatelskie realizowane w Krakowie - Czyżynach

Czyżyny – forum

Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, w jej ramach można zrealizować nowe pomysły w dzielnicy albo w mieście. Wystarczy tylko złożyć projekt, który spełni warunki formalne, a jeżeli zostanie zweryfikowany pomyślnie i przejdzie w głosowaniu, zostanie (prawdopodobnie) zrealizowany. Warto poświęcić na to nieco czasu, widać to najlepiej po nowym parku w Czyżynach, który powstaje pomiędzy ulicami Stella-Sawickiego i Orlińskiego. Zaangażowanych w ten projekt było wielu mieszkańców okolicy (nawet przyszłych), ale jak dzisiaj możemy zobaczyć, było warto! Powalczmy o kolejne projekty w okolicy.

Nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa 2020 ruszył

Podobnie, jak w latach ubiegłych, krakowski budżet obywatelski składa się z dwóch składowych: budżetów dzielnicowych oraz budżetu miejskiego. Tak jak w zeszłym roku, znacznie większa jest pula przeznaczona dla dzielnic, dla Czyżyn wygląda to tak:

  • całość kwoty dla dzielnicy 1 356 800 zł;
  • minimalna wartość realizowanego projektu 2 500 zł;
  • maksymalna wartość realizowanego projektu 542 720 zł.

Drugą składową jest budżet ogólnomiejski, dla którego poszczególne liczby wyglądają w następujący sposób:

  • całość kwoty dla miasta 6 400 000 zł;
  • minimalna wartość realizowanego projektu 25 000 zł;
  • maksymalna wartość realizowanego projektu 1 280 000 zł.

Czyli jest o co powalczyć w tym roku i da się za to zrealizować sporo zadań, choć może o skali znacznie mniejszej niż pokazywany na zdjęciach park.

Nowy Park w Czyżynach z budżetu obywatelskiego Krakowa
Nowy park w Czyżynach budowany z budżetu obywatelskiego

Aby złożyć wniosek należy skorzystać ze specjalnego panelu dostępnego po zarejestrowaniu na stronie internetowej budzet.krakow.pl. Wypełniając go należy pamiętać o:

  • spełnieniu warunków formalnych dotyczących podania lokalizacji, uzupełniania pól opisu, sprawdzenia stanu prawnego działek (projekty można realizować tylko na należących do miasta) itd.;
  • projekty można zgłaszać tylko do końca kwietnia;
  • do zgłoszonych projektów należy dostarczyć listy poparcia z nim. 15 podpisami mieszkańców miasta lub dzielnicy (w zależności od rodzaju projektu), w tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin składania list przedłużono do 24 lipca.

Przed złożeniem projektu warto zapoznać się z regulaminem BO, żeby niczego nie przeoczyć.

Projekt z budżetu obywatelskiego 2016
Budowa nowego parku w Czyżynach – budżet obywatelski

Jest jeszcze sporo czasu na wymyślenie i zgłoszenie własnych projektów, więc jeżeli macie pomysły, warto je wykorzystać, ewentualnie wcześniej gdzieś skonsultować, aby były dopracowane. A biorąc pod uwagę to, że w okolicy, w której mieszkamy, jest mnóstwo młodych i aktywnych ludzi, szanse na przegłosowanie projektów w naszej okolicy są całkiem duże.

Zostaw komentarz