Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Miejsce przeznaczone dla osób, które mają zamiar kupić lub już kupiły mieszkania na osiedlu Aleja Pokoju 83 Kraków od dewelopera Atal.
nite
Posty: 10
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: nite » 18 paź 2017, 21:26

Ja otrzymałem, generalnie zsumowali powierzchnie użytkowe w całym etapie I (mieszkalne, usługowe, garażowe itp.), następnie mając bieżącą wycenę gruntu(wycena z roku 2011 - zakładająca, że jest to teren przemysłowy) obliczyli z niej 1% i podzielili ją przez zsumowaną powierzchnie. Wyszło im 2,81 zł/m2.
Zaznaczyli, że aktualnie oni ponoszą 3% wartości działki a zmiana na 1% będzie możliwa dopiero wtedy, kiedy wybudowane budynki dostaną zgodę na użytkowanie oraz że jest to symulacja, więc wartości są orientacyjne.

Zadałem jeszcze pytanie czy skoro stawka 1% dotyczy tylko powierzchni mieszkalnych to czy można to tak zsumować, tym bardziej, że miejsca postojowe są na osobnej KW i określone jako lokal niemieszkalny oraz są tam jakieś lokale usługowe co sugerowało by stawkę 3%(jak ktoś wcześniej napisał) ale nie otrzymałem odpowiedzi.

Aha, jeszcze otrzymałem w urzędzie nieoficjalną informacje, że w przypadku takich działek bieżąca wycena jest wyceną pod cele przemysłowe(z przed lat), i przy przekształceniu terenu na mieszkaniówkę wartość gruntu zauważalnie wzrośnie.

Dziwi mnie fakt, że o wszystko trzeba dopytywać a chyba jasne jest, że każdy chce wiedzieć jakie opłaty będzie ponosił w przyszłości i dokładnie za co :D
A potem są sytuacje jak z forum, które podesłałeś.

Yaro
Posty: 15
Rejestracja: 08 paź 2017, 20:56

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: Yaro » 18 paź 2017, 22:23

To by wyjaśniało te 2,81zł. Ciekaw jestem, czy ta kwota może jakoś horrendalnie wzrosnąć, czy tak jak zapewnia deweloper raczej nieznacznie...
Na giełdzie mieszkań otrzymałem informację, że ta wycena jest aktualna, z tego roku, a za miejsca postojowe - użytkowanie części wspólnej nie ponosi się żadnych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Ktoś płacący użytkowanie na Soltysowskiej wspominał wcześniej w którymś poście, że płaci 3% za garaż. Gdzie dokładnie dzwoniłeś? Urząd miasta/podatki? Wypadałoby chociaż częściowo rozwiać wątpliwości...

nite
Posty: 10
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: nite » 19 paź 2017, 11:01

Pobieraniem tych opłat zajmuje się Urząd Miasta Krakowa - Wydział Skarbu Miasta przy ulicy Jana Kasprowicza 29 (pokój 108). Informacje, że wycena jest z 2011 roku otrzymałem zarówno w urzędzie jak i u dewelopera.
Odnoście garażu, w urzędzie dowiedziałem się że jeśli będzie osobna KW i udział w powierzchni, to opłata raczej powinna być pobierana ale nie znają szczegółów tej inwestycji więc nie są w stanie nic więcej powiedzieć.
Co do wartości działki po przekształceniu, to tak orientacyjnie powiedzieli(na podstawie dzielnicy), że jeśli by do aktualizacji wartości doszło to trzeba się liczyć że wycena może wzrosnąć 2-3 razy. Ale to sytuacja podobna jak z Wielickiej, może wzrosnąć ale nie musi, ewentualnie jakieś odwołania itp.


aaddaam1
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2017, 18:55

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: aaddaam1 » 19 paź 2017, 20:53

Zakładając, że wartość działki po przekształceniu znacznie wzrośnie i opłaty wzrosną o te 2-3 razy (~ 9 zl/m2) to za użytkowanie wieczyste dla mieszkania 60m2 opłata będzie wynosić 540 zł. W porównaniu z opłatami jakie mieli na Wielickiej (1500 zł) to nie jest tak źle. Ale mam nadzieje, że podobnie jak tam, tak i u nas wartość działki się nie zmieni i zostanie na poziome 3zl/m2 za użytkowanie wieczyste.

Przynajmniej mam taką nadzieję, bo za jakieś 2 tyg. chcę podpisać umowę deweloperską.

aaddaam1
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2017, 18:55

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: aaddaam1 » 20 paź 2017, 15:43

Witajcie,
Dzowniłem jeszcze raz do Atalu w sprawie kosztow uzytkowania wieczystego. Pozniej co dostalem na email:
"W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej, poniżej przesyłam informacje dotyczące zmiany opłaty z tytułu użytkowania wieczystego:

Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste może być aktualizowana na skutek zmiany wartości gruntu nie częściej niż raz na trzy lata. Aktualizacja wyceny gruntów odbywa się na zlecenie Gminy przy pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Powodem aktualizacji opłaty może być np. wzrost wartości rynkowej gruntu. Istnieje możliwość zapoznania się z operatem szacunkowym rzeczoznawcy majątkowego, na podstawie którego ustalona jest wysokość rocznej opłaty. Gmina udostępnia stosowne wyliczenie.

Jeśli podwyżka przewyższa dwukrotność dotychczasowej stawki, nadwyżka jest rozkładana na dwie równe części. Opłaty dokonuje się wówczas w następnych dwóch latach. Dopiero w trzecim roku od aktualizacji wartości gruntu, opłata wzrośnie do docelowego poziomu.

Użytkownik wieczysty ma prawo zakwestionować podniesienie opłaty za użytkowanie wieczyste, w postaci odwołania od decyzji władz Gminy. W terminie 30 dni od dnia otrzymania pisma z podwyżką opłat, można skierować sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, z wnioskiem o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Za taki wniosek nie pobiera się opłaty skarbowej. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez SKO użytkownik wieczysty uiszcza opłatę roczną w dotychczasowej wysokości. Ciężar dowodu, że istnieją przesłanki do aktualizacji opłaty, spoczywa na właściwym organie (tym, który ustalił podwyżkę). Jednak w praktyce jest tak, że już sam operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego, wskazujący na wzrost wartości gruntu, jest wystarczającym dowodem uzasadniającym aktualizację opłaty. Dopiero wykazanie przez użytkownika wieczystego, że operat jest wadliwy, może spowodować, że wypowiedzenie przez Gminę dotychczasowej wysokości opłaty, zostanie uznane za bezskuteczne. Jeśli SKO oddali odwołanie, wówczas przysługuje użytkownikowi wieczystemu skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego."

Yaro
Posty: 15
Rejestracja: 08 paź 2017, 20:56

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: Yaro » 14 mar 2018, 21:15

Czy ktoś się orientuje, czy była jakaś aktualizacja stawki za użytkowanie wieczyste pod inwestycją? Projekt ustawy przeszedł pod nowe ministerstwo, które obiecuje, że od stycznia 2019 użytkowanie wieczyste zostanie zniesione.
strefabiznesu.pl/wiadomosci/a/grunt-pod-blokiem-przejmiesz-na-wlasnosc-bez-wizyty-u-notariusza,12999470
Ustawa zakłada, że wykup będzie wyceniony na podstawie stawek ze stycznia 2018. Stąd moje pytanie, ponieważ jeśli tak będzie, a stawka nie uległa zmianie i ciągle wynosi ok 2,81 zł/m2, to za rozsądne pieniądze będzie można wykupić grunt.

Czyzynianka
Posty: 7
Rejestracja: 28 lis 2017, 18:28

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: Czyzynianka » 08 lip 2018, 9:46

Czy orientuje się ktoś jak w świetle projektowanej ustawy o zniesieniu użytkowania wieczystego dla gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe od stycznia 2019 roku, bedzie wygladac sytuacja przyszlych wlascicieli nieruchomosci przy aleii pokoju?planowane zmiany sa dla mnie jasne w przypakdu budynkow ktore juz stoja a mieszkania sa wydzielone, a co w przypadku takim jak nasz kiedy budynek jest w trakcie budowy, a mieszkancy stana sie "pelnoprawnymi" wlascicielami tj w ksiegach wieczystych okolo polowy 2020 roku?do momentu wybudowania i wydzielenia ksiag wieczystych grunt chyba nie jest oddany na cele mieszkaniowe?czy jest?


Yaro
Posty: 15
Rejestracja: 08 paź 2017, 20:56

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: Yaro » 09 lip 2018, 21:26

Z tego co wyczytalem z roznych źródeł, w przypadku terenu pod zabudowe mieszana (czyli jak u nas-mieszkania+lokale uslugowe), prawo wieczyste rownież ma byc zniesione. Co do daty od kiedy, to przeczytalem kiedys projekt ustawy i z tego co kojarze jest tam informacja, ze w momencie wyodrebnienia wlasnosci pierwszego mieszkania w bloku (lub osiedlu, nie wiem) prawo zaczyna obowiazywac dla pozostalych. Nie wiem na 100% czy tak jest i w jaki sposob ma byc wyodrebniona wlasnosc dla pierwszego mieszkania, wiec sam chetnie sie dowiem od kogos bardziej obeznanego z nowa ustawa i tematem, bo tez nigdzie nie znalazlem wyjasnienia jak nowe prawo ma sie do osiedli w teakcie budowy;)

Przemek7
Posty: 7
Rejestracja: 04 paź 2018, 8:36

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: Przemek7 » 15 lis 2018, 22:08

Polecam lekturę

dziennikpolski24.pl/krakow-uzytkownicy-gruntow-zaplaca-slono-by-miasto-nie-bylo-stratne/ar/13646279

tomekb
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2018, 14:09

Re: Koszty użytkowania wieczystego a zakup mieszkania - Aleja Pokoju 83 (Atal)

Postautor: tomekb » 19 lis 2018, 14:10

@Przemek7, na szczęście chodzi o grunty gminne, a nie skarbu państwa



Wróć do „Aleja Pokoju 83 Atal - forum mieszkańców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości