Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Miejsce przeznaczone dla osób, które mają zamiar kupić lub już kupiły mieszkania na osiedlu Aleja Pokoju 83 Kraków od dewelopera Atal.
procent
Posty: 5
Rejestracja: 22 paź 2017, 10:22

Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Postautor: procent » 22 paź 2017, 11:33

Witam,
czy ktoś już podpisywał umowę deweloperską? Znaleźliście jakieś niekorzystne zapisy we wzorze umowy deweloperskiej?
Proszę również o informację czy Wasze uwagi dotyczą umowy na mieszkanie w stanie deweloperskim czy wykończonego "pod klucz". Dzięki :)

aaddaam1
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2017, 18:55

Re: Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Postautor: aaddaam1 » 23 paź 2017, 18:40

Mnie zastanawia jeden wpis, a mianowicie:
"Przedstawiciel DEWELOPERA oświadcza, że w powołanych wyżej księgach
wieczystych widnieją następujące wpisy:
...
c) w ich działach II wpisany jest – poza użytkownikiem wieczystym - jako właściciel Skarb
Państwa,..."

Czy taki zapis jest standardowy? Czy mam rozumieć, że Skarb Państwa ma 50% udziału w moim mieszkaniu?

Pozdrawiam.

Rudix
Posty: 8
Rejestracja: 13 paź 2017, 18:10

Re: Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Postautor: Rudix » 23 paź 2017, 19:26

Chyba chodzi o to, że to właśnie Skarb Państwa jest właścicielem gruntu, a ty będziesz użytkownikiem wieczystym, a więc takim "właścicielem" do 2089 roku ;)

Do tego czasu trzeba będzie ponosić roczną opłatę za użytkowanie. Co będzie po okresie, gdy minie użytkowanie? Nie wiadomo. Jak już wspomniałem w innym temacie, różne są opinie na ten temat, dlatego też, by rozwiązać te niejasności, Ministerstwo Budownictwa chce zlikwidować użytkowanie wieczyste.


aaddaam1
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2017, 18:55

Re: Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Postautor: aaddaam1 » 23 paź 2017, 19:58

Rudix pisze:Jak już wspomniałem w innym temacie, różne są opinie na ten temat, dlatego też, by rozwiązać te niejasności, Ministerstwo Budownictwa chce zlikwidować użytkowanie wieczyste.

Czytałem :) Jedyne co mnie teraz zastanawia, to ustawa mówi, że posiadacze prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe automatycznie staną się właścicielami. Mieszkania są budowane na terenie, gdzie w miejscowym planie zagospodarowania teren widnieje jako U - tereny zabudowy usługowej. Czy oznacza to, że mieszkania, które zostały wybudowane na innym terenie niż przeznaczonym na cele mieszkaniowe, nie zostaną objęte ustawą? Czy jednak każdy lokal mieszkalny będzie objęty powyższą ustawą. nawet ten, który został wybudowany na terenach przemysłowych?

Rudix
Posty: 8
Rejestracja: 13 paź 2017, 18:10

Re: Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Postautor: Rudix » 23 paź 2017, 20:16

Skoro na działce będą zbudowane bloki mieszkalne, to grunty takie należy traktować jako zabudowane na cele mieszkaniowe - tak ja to interpretuję.

Zastanawiające jest, że skoro w miejscowym planie zagospodarowania teren jest usługowy, to jest tam budowane osiedle. Ale patrząc w zapis umowy rezerwacyjnej, to na wszystko mają pozwolenia. Może później te działki będą przekształcane z usługowych na mieszkalne?

Yaro
Posty: 15
Rejestracja: 08 paź 2017, 20:56

Re: Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Postautor: Yaro » 06 lis 2017, 20:38

Witam,
czy ktoś z udzielających się na forum podpisywał już umowę? Otrzymaliśmy dzisiaj draft umowy i widzę kilka zmian w stosunku do wzoru umowy, który Atal udostępniał. Osobiście próbowałem wszystko zrozumieć, ale dla laika jest to niemożliwe... Czy ktoś znalazł coś niepokojącego w umowie?

Czyzynianka
Posty: 7
Rejestracja: 28 lis 2017, 18:28

Re: Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Postautor: Czyzynianka » 28 lis 2017, 18:30

Podbijam temat. Czy zauważyliście w umowie deweloperskiej jakieś podejrzane wpisy? Czy ewentualne zmiany w.w. umowy podlegają modyfikacjom na prośbę kupującego?


spiner
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2017, 23:42

Re: Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Postautor: spiner » 29 lis 2017, 1:24

Oczywiście obiekcie do umowy zawsze można mieć, można także proponować swoje zapisy, później pewnie idzie to przez dział prawny i jak nie mają nic przeciwko, to pewnie można zmienić. Ale też nie zawsze deweloperowi musi się chcieć coś zmieniać w umowach. Zwłaszcza jeśli na mieszkania jest większy zbyt i nie trzeba jakoś specjalnie walczyć o klienta :)

Czyzynianka
Posty: 7
Rejestracja: 28 lis 2017, 18:28

Re: Umowa deweloperska na zakup mieszkania od dewelopera Atal - Al. Pokoju 83

Postautor: Czyzynianka » 06 gru 2017, 22:19

Czy w Waszych umowach dew. była wzmianka o hipotekach w działach IV o następującej treści:
"(...) w ich działach IV wpisana jest hipoteka umowna łączna w kwocie 30.000.000,00 zł (trzydzieści milionów złotych), na rzecz banku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. z siedzibą w Warszawie oraz widnieje wzmianka, za którą został zarejestrowany wniosek złożony przez DEWELOPERA o zmianę kwoty wpisu hipotecznego z kwoty 30.000.000,00 zł na kwotę 45.000.000,00 zł (czterdzieści pięć milionów złotych) i widnieje wzmianka za którą został zarejestrowany wniosek złożony przez DEWELOPERA o zmianę treści hipoteki poprzez wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej KR1P/00479678/6, ponadto w księdze wieczystej KR1P/00479678/6, widnieje wzmianka za którą zarejestrowany jest wniosek o wpis hipoteki umownej do kwoty 43.500.000,00 zł (czterdzieści trzy miliony pięćset tysięcy złotych) na rzecz banku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. z siedzibą w Warszawie."
Ten zapis nijak ma się do tego co znalazłam w aktualnym stanie KW. Dla obydwu KW jest hipoteka 45 milionów zł, nie ma żadnego wpisu o 43,5 mln. Zauważyliście to?Rzeczywiście coś jest nie tak czy to moje niedopatrzenie?

Ponadto może ktoś z Was orientuje się jaka jest różnica pomiędzy "wpisem roszczenia o przeniesienie własności" a "wpisem roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie tego prawa" ?Takie wpisy znalazłam w dziale III KW i dotyczą podpisanych już umów deweloperskich, orientujecie się jaka jest pomiędzy nimi różnica i z czego wynika?



Wróć do „Aleja Pokoju 83 Atal - forum mieszkańców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości