Arc pisze:Do wczoraj też tak myślałem jak kolega powyżej. Dzisiaj zostałem jednak troszeczkę doinformowany po kontakcie z Inspektorem nadzoru budowlanego.
Takie miejsca widnieją w planie zagospodarowania terenu i są wpisane w rejestr. Nie jest wymagana niebieska koperta, znak poziomy wystarczy aby nie można na nim parkować bez zezwolenia. Więc po zgłoszeniu prawdopodobnie samochód może zostać odholowany. Znak strefy pewnie powstanie, bo jak inaczej żyć.
Odnośnie sprzedaży takich miejsc deweloper nie miał do tego prawa gdyż mają to być miejsca ogólnie dostępne.
Dzisiaj nie odebrałem swojego miejsca, a rozwiązanie zaproponowane nie spełnia moich oczekiwań.
To są informacje na gorąco, w najbliższym czasie udaję się do adwokata aby prawnie sprawdzić postępowanie dewelopera gdyż po prostu czuje się oszukany.
Więc wstępnie informuję że odbiór takiego miejsca może nieść w przyszłości pewne niedogodności z jego użytkowania.
Mała rada dla zainteresowanych. Jeśli Budimex chce Wam sprzedać / przedstawić do odbioru miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych to nie odbierajcie takich miejsc, jeśli nie zostaliście o tym poinformowani na etapie zawierania umowy wstępnej i faktycznie nie chcecie takiego miejsca nabyć. Ta sprawa była przerabiana praktycznie przez wszystkie poprzednie wspólnoty. W Budimexie po podpisaniu protokołu odbioru nie uzyskacie już nic.
W moim przepadku wg, Budimexu wszystko miało być w porządku, byłem zapewniamy że miejsca dla inwalidów są ok, są tak oznakowane, ale można na nich parkować itp. Po interwencji mojego radcy prawnego dostałem prawidłowe miejsce kilka tysięcy taniej.
Podstawa prawna:
Dz.U.2015.0.1422 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 19. Usytuowanie stanowisk postojowych
1.Odległość stanowisk postojowych, w tym również zadaszonych, oraz otwartych garaży wielopoziomowych od: placu zabaw dla dzieci, boiska dla dzieci i młodzieży, okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku opieki zdrowotnej, w budynku oświaty i wychowania, w budynku mieszkalnym, w budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem: hotelu, motelu, pensjonatu, domu wypoczynkowego, domu wycieczkowego, schroniska młodzieżowego i schroniska, nie może być mniejsza niż:
1)dla samochodów osobowych:
a) 7 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie,
b) 10 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie,
c) 20 m – w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych;
2)
dla samochodów innych niż samochody osobowe:
a) 10 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie,
b) 20 m – w przypadku parkingu powyżej 4 stanowisk postojowych.
§ 20. Stanowiska postojowe dla samochodów osób niepełnosprawnych
Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, z których korzystają
wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być zbliżone bez żadnych ograniczeń do okien innych budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.