Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Forum Dzielnicy Czyżyny - sprawy ważne dla jej mieszkańców, remonty, nowe inwestycje, szkoły i przedszkola oraz miejsca do spędzania wolnego czasu. Propozycje zmian w Czyżynach i pinie o obecnie prowadzonych.
sam.slater
Posty: 314
Rejestracja: 09 lip 2015, 21:27
Lokalizacja: O6

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: sam.slater » 29 cze 2017, 9:14

Dziwi mnie troszkę nazywanie każdej negatywnej opinii, bądź krytyki hejtem. Po prostu każdy ma jakąś swoją wizję parku - oczywiste jest że będzie sporo rozbieżnych potrzeb i opinii. Trzeba to wszystko wyważyć i wypośrodkować. Niemniej jednak nie możemy zasłaniać się tylko ograniczonym budżetem ustalając zawartość parku. Nikt mi nie wmówi, że wykonanie boisk jest tańsze niż wysypanie na płycie betonowej 30 cm ziemi i zrobienie z tego trawnika taki sam trawnik mamy nad płytą garażową w dziedzińcach bloków ;)

A może w takim razie trzeba przemyśleć czy robić od razu całość "po łebkach" czy etapować ten parki i zrobić go profesjonalnie - z rekultywacją terenu. Niech to będzie nawet rozłożone na 3 lata, nie widzę w tym problemu. ZZM ma w ostatnim czasie sporo kasy, może coś wygospodaruje więcej dla nas.

ngy16687 pisze:@newkind Zwykły clickbait, czyli dla niewtajemniczonych marketingowa praktyka do przyciągnięcia uwagi i podniesienia klikalności :)
Po polsku przynęta, żeby na spotkanie przybyło jeszcze więcej niż poprzednio :lol:


może to i zwykła zarzutka, a może sondowanie opinii, jeśli to drugie to projektanci dostali informację zwrotną z raczej negatywną opinią o takiej liczbie boisk.

W każdym razie widzimy się 05.07 :)

sand
Posty: 273
Rejestracja: 16 cze 2015, 11:32

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: sand » 29 cze 2017, 10:39

NIESTETY, nie dałem rady pojawić się na pierwszych konsultacjach. Uważałem, że skoro tyle osób interesowało się "PARKIEM", to jego zagospodarowanie będzie w dobrych rękach. Wychodzi jednak na to, że "park" w rozumieniu projektantów nie jest zbieżny z oczekiwaniami okolicznych (w tym przyszłych) mieszkańców. Co do boisk i amfiteatru zgadzam się z przedmówcą. Jedno boisko na tym terenie będzie w zupełności wystarczające. Amfiteatr, który docelowo będzie wieczorną pijalnią piwa jest zbędnym kosztem, który można spożytkować m.in na skucie kilku dodatkowych metrów kw. wszechobecnego betonu. Teren zgodnie z projektem w BO powinien zostać zagospodarowany maksymalną ilością zieleni uzupełnioną o alejki spacerowe. Tym razem postaram się wyjść wcześniej z pracy żeby zdążyć na konsultacje. Zachęcam również innych do przyjścia.

Pokażmy na czym nam zależy bo inaczej wbetonują nam elementy boisk w istniejącą nawierzchnię, posadzą drzewa w donicach i rozłożą trawnik w formie zwijanego dywanu.

newkind
Posty: 109
Rejestracja: 08 kwie 2015, 8:59

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: newkind » 29 cze 2017, 14:44

Wygląda na to, że wyciekł nawet cały plan parku na filmiku opublikowanym na FB naszej dzielnicy ;)
www.facebook.com/dzielnica14/?hc_ref=NEWSFEED
Polecam używać często przycisku "pauza".

Ok, muszę przyznać, że wygląda to nieźle, aczkolwiek dalej podtrzymuję swoje zdanie co do zbędnych 2 dodatkowych boisk ;) Mimo wszystko trochę mnie ten plan uspokoił :) Na spotkanie oczywiście przyjdę.


ngy16687
Posty: 506
Rejestracja: 20 wrz 2015, 18:36

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: ngy16687 » 29 cze 2017, 18:26

To wklejam w całości :) Mówiłem, że nie będzie źle i nie trzeba wyciągać pochopnych wniosków z małego wycinka. Myślę, że z jednego boiska tego do siatki spokojnie można zrezygnować. Spójrz na amfiteatr, to tylko mikro schodki w nasypach, przeszkadzać raczej nie będą :) Raczej zastanawiam się nad szpalerem drzew przy blokach, z jednej strony izolacja, ale czy nie za blisko. Gdy urosną mogą być tu przedmiotem sporej dyskusji jak przeszkadzają i zacieniają hapartamenty :D

Obrazek

ngy16687
Posty: 506
Rejestracja: 20 wrz 2015, 18:36

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: ngy16687 » 29 cze 2017, 19:01

Dla lepszej dyskusji materiał w powiększeniu ;)
- część północna
- część południowa

cauchy
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:23

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: cauchy » 29 cze 2017, 20:12

Uważam, że takie informacje jak przygotowany już projekt parku im wcześniej są ogólnodostępne tym lepiej. Widząc projekt wcześniej każdy może pomyśleć nieco dłużej, czy taka wizja się mu podoba, czy nie i to jeszcze przed spotkaniem, tym bardziej, że nie każdy choćby nawet bardzo chciał będzie mógł pojawić się na drugim spotkaniu konsultacyjnym dotyczącym parku. Dlatego dziękuję tym, którzy przedstawili mapkę z planem na forum :).

Na pierwszych konsultacjach nie było tłumów, wydaje się, że mimo to wiele osób jest zainteresowanych parkiem dlatego moim zdaniem warto wymienić się poglądami wśród większej grupy, dlatego chciałbym Wam przedstawić swoje spostrzeżenia dotyczące przedstawionego projektu. Oto one.

W części najbliżej Orlińskiego 4 wydaje się, że lepiej by było urządzić więcej ścieżek - nawet ślepych, by móc wykorzystywać tą część w całości. W tej części nie ma również nasypu chroniącego przed hałasem, może dobrze by było umieścić w planie ekran akustyczny porośnięty bluszczem - do późniejszej realizacji, gdy środki na to nie pozwalają teraz.

W nowej części, która obecnie jest betonowa a umiejscowiona najbliżej Orlińskiego 4 pozostawiono dość dużo dawnej nawierzchni. Obok jest już parking, więc może lepszym pomysłem byłoby w tej akurat części ograniczyć beton. Kolejne pytanie jakie nasuwa się tutaj to, czy będzie stworzony „płot” z roślin oddzielający park od widoku zaparkowanych na parkingu samochodów, by nie czuć się jak na parkingu. Żeby park żył w tej części warto może rozważyć jakieś czasoumilacze - sugerowane stoliki do szachów, czy elementy siłowni na świeżym powietrzu.

Przyznam, że amfiteatru się obawiałem, ale to chyba fajny pomysł. Wnioskuję, że będzie on wbudowany w nasyp a jego forma będzie schodkowa. Nie mogę natomiast dojść do tego, w którą stronę będą patrzeć widzowie, chyba rozsądniej, by byli zwróceni do większej części parku niż na parking, a same schodki amfiteatru układały się wokół sceny na typ amfiteatrów greckich.

Część parku przy toalecie wydaje się być mało zielona - jest tam swego rodzaju duży betonowy plac - niejedyny zresztą (boiska to też duże place), mam mieszane uczucia z tym związane. Czy toaleta powinna być w rogu największego z placów - na pełnym widoku? Pewnie znajduje się tam bo właśnie tam jest kanalizacja ale może niech nie będzie na widoku z każdego miejsca placu?

Część pomiędzy Orlińskiego 10 a 12 jest moim zdaniem nieco pusta. Zdaję sobie sprawę z tego, że to jedno z wejść do parku, ale mogłoby być bardziej zielone niż betonowe - to będzie główne wejście od osiedla Avia.

Mam nadzieję, że projekt zakłada połączenie chodników osiedla Orlińskiego z ciągami pieszymi w parku. Takie rzeczy wymagają pewnie zgód właścicieli mieszkań na Orlińskiego. Nasuwają się dwa pytania. Pierwsze czy będzie się zgadzała powierzchnia biologicznie czynna oraz drugie czy miasto może pokryć koszty, czy może musieliby to zrobić mieszkańcy Orlińskiego a jeżeli tak to czy będą chcieli.

Nie wiem jak mają rosnąć drzewa na zachowanej nawierzchni, z chęcią bym się dowiedział. I niezwykle istotna sprawa, co to dokładnie znaczy zachowana nawierzchnia? Taka jak jest teraz, taka jak jest teraz ale wyremontowana? Ten pas wysokich drzew sąsiaduje bezpośrednio z blokami Orlińskiego 6, 10 oraz 12. Czy nie lepiej by na granicy park-blok powstał pas zieleni a nie tylko pas wysokich drzew na betonie (jeżeli dobrze odczytuję intencje projektantów)?

No i zasadnicze pytanie do projektantów to czy projektując ten park mieli na uwadze koszty jakimi dysponuje miasto by go urządzić i zaplanowali go tak by zmieścić się w budżecie, czy nie poddawali tego analizie?

gucio
Posty: 1116
Rejestracja: 05 sty 2015, 1:21

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: gucio » 29 cze 2017, 23:32

Wydaje sie byc wszystko oki ale sadze ze napewno przydalaby sie sie mala fontanna albo jakis zbiornik wodny to raz.....
ale najwazniejsze to :
caly ten szpaler drzew zannaczony jako male kola z kropka w srodku nie powinny stac pod blokami i je zaslaniac przed sloncem i przed widokami z okna tylko powinny stac wzdluz jezdni tlumic halas i smrod ...
nie wiem kto to znowu wymysla zeby zaslaniac okna .....


airs
Posty: 9
Rejestracja: 21 cze 2017, 20:41

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: airs » 30 cze 2017, 9:11

gucio pisze:Wydaje sie byc wszystko oki ale sadze ze napewno przydalaby sie sie mala fontanna albo jakis zbiornik wodny to raz.....
To np. zamiast któregoś boiska ;) Tu pewnie odezwą się koszty - nie tylko budowy ale i utrzymania.

gucio pisze:caly ten szpaler drzew zannaczony jako male kola z kropka w srodku nie powinny stac pod blokami i je zaslaniac przed sloncem i przed widokami z okna tylko powinny stac wzdluz jezdni tlumic halas i smrod ...
nie wiem kto to znowu wymysla zeby zaslaniac okna .....
Zależy jakie drzewa, ale po kilku latach do 2 piętra można zapomnieć o widoku z okna :/
Zresztą drzewa nie powinny być nasadzane w takich równych symetrycznych rządkach obok siebie, bo wygląda to nienaturalnie i budzi dysonans, dyskomfort u ludzi.

sand
Posty: 273
Rejestracja: 16 cze 2015, 11:32

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: sand » 30 cze 2017, 9:23

Te równe rzędy drzew oznaczają prawdopodobnie jedynie strefy, w których drzewa mają być nasadzone. Tak czy inaczej powinny one być rozrzucone luźno po parku. Najbardziej martwi mnie pozostawienie dużej ilości starej betonowej nawierzchni. Proponuję zejście z kosztów typu boiska, amfiteatr, oczka wodne i przekazanie wolnych środków na rewitalizację jak największej powierzchni parku.

morth
Posty: 584
Rejestracja: 18 lut 2015, 16:45

Re: Nowy park w Krakowie Czyżynach - projektujemy i dyskutujemy

Postautor: morth » 30 cze 2017, 10:52

Ja bym się nie bawił w oczka wodne, moim zdaniem zupełnie niepotrzebne.

Zastanawia mnie też kwestia toalety, czy ona na prawdę jest tak konieczna w tak małym parku. Wszystko pięknie ładnie, ale kto o nie będzie dbać, żeby zaraz jakiś zapaszków/syfu nie było/ zdezelowana żeby nie była.



Wróć do „Dzielnica Czyżyny w Krakowie - sprawy ważne dla mieszkańców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości