Nowy Park przy osiedlu Orlińskiego / Avia - jak się Wam podoba?

Forum Dzielnicy Czyżyny - sprawy ważne dla jej mieszkańców, remonty, nowe inwestycje, szkoły i przedszkola oraz miejsca do spędzania wolnego czasu. Propozycje zmian w Czyżynach i pinie o obecnie prowadzonych.
iti
Posty: 1481
Rejestracja: 13 lip 2014, 1:15

Re: Nowy Park przy osiedlu Orlińskiego / Avia - jak się Wam podoba?

Postautor: iti » 15 wrz 2020, 10:55

Nbox pisze:Odsyłam zainteresowanych do internetu, żeby sprawdzić to co napisałem. W największych miastach pyłek tego drzewa stanowił 20% wszystkich pyłków roślin w mieście i szacuje się, że platan powoduje do 25% alergii. Miałem przyjemność uczestniczyć w sympozjum alergologii i pneumologii, na którym dowiedziałem się, że w Niemczech nie sadzi się platanów i co ciekawe tuj(są trujące, omijają je pszczoły i ptaki co sprawia, że są idealnym domem dla kleszczy), którymi polska świeci wzdłuż i wszerz. Prowadzący to sympozjum apelował, do nas, żeby taką wiedzę przekazywać, aby jak najmniej takich drzew sadzić, szczególnie na południu Polski, który tonie w smogu i jest coraz więcej alergików, szczególnie wśród dzieci. Sami się wykończymy

Jeżeli chodzi o alergików, to faktycznie było zalecenie, żeby nie sadzić brzozy i jej faktycznie nie ma w parku. Sadząc platany najwyraźniej o tym nie pomyślano, szkoda. Jeżeli chodzi o tuje, to o ile dobrze kojarzę, to nawet w planach zagospodarowania przestrzennego w Krakowie pojawiają się zapisy o zakazie tego rodzaju nasadzeń.

Zaś co do betonowych alejek w parku, to całkiem dobrze nadają się pod wszelkiego rodzaju wózki, rowery, hulajnogi, rolki i to widać, że zarówno dzieci, jak i dorośli z tego korzystają.

Mate
Posty: 89
Rejestracja: 01 cze 2016, 12:52

Re: Nowy Park przy osiedlu Orlińskiego / Avia - jak się Wam podoba?

Postautor: Mate » 15 wrz 2020, 14:56

Nowy pisze:Co do alejek z dziwnej nawierzchni, to taki był zamysł projektanta, żeby zostawić część starej nawierzchni, żeby było widać, jak to wyglądało kiedyś. nie wiem czy to słuszne podejście, ale tak zostało zaprojektowane i wykonane. Najwyżej za jakiś czas będzie to trzeba wymienić na inną nawierzchnię.


Nie chodzi o stary asfalt, bo tu jeszcze rozumiem, ze chcieli zaoszczędzić. Rzecz w tym, że na tym mniejszym fragmencie parku, część nowych alejek (w miejscu gdzie wcześniej była trawa, nie asfalt) zbudowana jest z betonu, a część z żwiru, który jest nietrwały i brudzący. O to chodzi, dlaczego tak to zostało rozwiązane.

knd
Posty: 310
Rejestracja: 08 maja 2017, 13:52

Re: Nowy Park przy osiedlu Orlińskiego / Avia - jak się Wam podoba?

Postautor: knd » 16 wrz 2020, 13:40

Co do Platanów, to one nie powodują alergii, tylko w przypadku ludzi z astmą, działają drażniąco na układ oddechowy. Alergia a astma, to dwie zupełnie różne rzeczy, proszę tego nie mieszać.
Przy czym, żeby z tą astmą miało to na prawdę duże znaczenie, to trzeba by stać cały czas w dużym otoczeniu takich drzew i się sporo tego nawdychać. Do tego tak się składa, że te drzewa nie kwitną przez cały rok, więc taki "niebezpieczny" okres jest dosyć krótki. Na pewno dużo krótszy, niż okres związany np. ze smogiem.
Platany mają też dużo zalet - są . na nasze zimy, zanieczyszczenie powietrza i po ukorzenieniu nie wymagają też dużej opieki. Można też przewozić i przesadzać je, kiedy są już dosyć duże. Dzięki temu drzewa, które rosną w tym parku nie wyglądają jak jakieś ledwo co kupione sadzonki.

Co do ścieżek, to mi nie przeszkadza, że niektóre są z takiej nawierzchni, a inne z innej (nawet jeśli trochę brudzącej). Podoba mi się ta różnorodność.

Podobają mi się też szerokie alejki, na których dzieci mogą pojeździć na rowerkach, czy hulajnogach. Przed budową tego parku chodziłem tam z dziećmi, żeby mogły sobie pojeździć po wielkim asfaltowym placu, teraz na jego miejscu mamy park, ale jeśli jakieś dziecko chce, to dalej ma gdzie pojeździć.

Jedyne co mi się nie podoba, to fakt, że obok boiska nie ma żadnej siatki, która może złapać piłkę. Kończy się to tak, że jeśli jakakolwiek piłka poleci w bok, to ma duże szanse skończyć na drodze, która jest obok. Za parę miesięcy wszyscy będą się dziwić, że taka piłka przywaliła w jakiś samochód i albo rozwaliła szybę, albo co gorsza, spowodowała jakąś kolizję.



Wróć do „Dzielnica Czyżyny w Krakowie - sprawy ważne dla mieszkańców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości