Przeniesienie włącznika światła na drugą stronę drzwi - jak to łatwo zrobić

Jak wykończyć i urządzić mieszkanie otrzymane w stanie deweloperskim - dyskusje ogólne.
Nowy
Posty: 804
Rejestracja: 12 lip 2014, 13:04

Przeniesienie włącznika światła na drugą stronę drzwi - jak to łatwo zrobić

Postautor: Nowy » 29 lis 2016, 21:37

Może komuś się przyda, a ja to ostatnio przerobiłem i całkiem się sprawdziło. Otóż okazało się, że włącznik światła obok jednych drzwi wyszedł mi od strony zawiasów - jest to mocno niepraktyczne. Na szczęście ktoś podrzucił mi pomysł na to, jak prosto przenieść kontakt na drugą stronę drzwi, czyli koło klamki i nie ryć przy tym za dużo w ścianach :) Po prostu podczas montażu drzwi przeciągamy kabel w ościeżnicy na drugą stronę, przewiercamy się do starej puszki (wpuszczamy tam wspomniany kabel i podłączamy, a następnie do drugiej stronie drzwi, tam gdzie ma być włącznik światła wiercimy dziurę na nową puszkę i przewiercamy do niej dziurę na przepuszczenie kabla, zakładamy puszkę, wpuszczamy do niej kabel, podłączamy włącznik i go przykręcamy - gotowe :)

Godzina roboty, może nie cała, trzeba dłuższego wiertła, końcówki do wiertarki do wyżynania otworów na puszkę, kabla kawałek (trochę większy niż wychodzi z pomiarów) i kostki albo złączki. Do tego jeszcze pianka montażowa, silikon czy coś takiego, na czym można by osadzić puszkę. Może się komuś przyda to, więc zostawiam na forum :)

Lucek
Posty: 143
Rejestracja: 03 cze 2016, 12:42

Re: Przeniesienie włącznika światła na drugą stronę drzwi - jak to łatwo zrobić

Postautor: Lucek » 07 gru 2016, 10:27

Najpewniejsze połączenia są lutowane, nie rdzewieją, i nie obluzowują się. Można użyć kostki ze śrubami albo złączek zaciskanych. Należy też użyć przewodu sztywnego YdY 1,5mm, do oświetlenia nie musi być gruby. Ktoś ma jakieś poważniejsze doświadczenie z instalacjami z wyłącznikiem różnicowym, i wie dokładnie jak jest z tą ilością przewodów?

loko
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2017, 20:56

Zmiana lokalizacji włącznika światła - jak to łatwo zrobić w mieszkaniu

Postautor: loko » 26 lis 2017, 12:29

Też będę miał do przeniesienia jeden włącznik światła w mieszkaniu, niestety nie będę chyba mógł tego zrobić tak sprytnie, żeby puścić kabel w futrynie :) Będę chyba musiał zrobić bruzdę w ścianie i przenieść puszkę, pewnie będzie przy tym trochę bałaganu, ale jak to przy wykończeniu mieszkania.



Wróć do „Urządzenie mieszkania - ogólne dyskusje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość