Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego mieszkania od dewelopera - porady i wskazówki.
wojtekf
Posty: 487
Rejestracja: 13 lip 2014, 23:56

Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Postautor: wojtekf » 13 lut 2015, 15:30

Ja się tak zastanawiam kto będzie mierzył mieszkanie przy odbiorze? Trzeba to będzie zrobić na własną ręke czy będzie to robił ktoś z budimexu ?

Feelip
Posty: 198
Rejestracja: 25 gru 2014, 22:11

Re: Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Postautor: Feelip » 13 lut 2015, 18:41

Zgodnie z zapisami umowy, obmiar dla dewelopera wykona uprawniony geodeta, w oparciu o dokonany pomiar nabywca lokalu zostanie poinformowany o jego wyniku (zgodny z projektem = cena bez zmian, większy metraż = zadanie dewelopera dopłaty do ceny nabycia lub cena bez zmian, mniejszy metraż = zmniejszenie ceny zakupu mieszkania). Natomiast zgodnie z przepisami, dokonać go może osoba posiadająca uprawnienia budowlane. Jako nabywca masz prawo do weryfikacji pomiaru i zgłoszenia swoich uwag w tym zakresie, pomiar powinna dokonać osoba z uprawnieniami budowlanymi, tak by był wiarygodny.

wojtekf
Posty: 487
Rejestracja: 13 lip 2014, 23:56

Re: Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Postautor: wojtekf » 13 lut 2015, 18:45

Dzięki za informacje ;)


Koh
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2015, 16:20

Re: Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Postautor: Koh » 24 lut 2015, 22:15

Może dodam jeszcze z warto na odbiorze mieszkania miec jakiegoś "fachowca", który będzie z nami wytykał niedociągnięcia konieczne do wpisania do protokołu odbioru, do poprawek dla dewelopwera. Koszt usługi takiej osoby ,z tego co znajomi w pracy mówili ok 250 zł. Myślę, ze warto z takiej opcji skorzystac i od razu na samym początku pewne niedociągnięcia miec usunięte, niż wyłapac je potem w czasie mieszkania :P

gucio
Posty: 1116
Rejestracja: 05 sty 2015, 1:21

Re: Czynności podczas odbioru mieszkania

Postautor: gucio » 24 lut 2015, 23:49

gdzie takiego zamowic i zeby nie byl powiazany w zadnym calu z Firmą BUDIMEX ani z jego podwykonawcami :-) :D :lol: :lol:

wojtekf
Posty: 487
Rejestracja: 13 lip 2014, 23:56

Re: Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Postautor: wojtekf » 25 lut 2015, 0:22

Znalazłem coś na ten temat ;)
porady.domiporta.pl/poradnik/1,126924,2080089.html
pzitb.org.pl/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=18&Itemid=147

iti
Posty: 1481
Rejestracja: 13 lip 2014, 1:15

Re: Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Postautor: iti » 25 lut 2015, 0:42

Też myślę, że pójście z kimś na odbiór mieszkania od dewelopera, kto wie gdzie zajrzeć, to dobra opcja i warta tych kilku stówek, co by potem nie mieć problemów z czymś, na co nie zwróci się uwagi. I z tego, co kojarzę, to są takie firmy, których bardzo deweloperzy nie lubią (wysyłają im nawet groźby ze straszeniem sądami, bo chwalą się zdjęciami z odbiorów) ;) Ale na wybór właściwej mamy na szczęście jeszcze trochę czasu :) Na szczęście albo niestety :)


Feelip
Posty: 198
Rejestracja: 25 gru 2014, 22:11

Re: Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Postautor: Feelip » 08 mar 2015, 1:11

Koh pisze:Może dodam jeszcze z warto na odbiorze mieszkania miec jakiegoś "fachowca", który będzie z nami wytykał niedociągnięcia konieczne do wpisania do protokołu odbioru, do poprawek dla dewelopwera. Koszt usługi takiej osoby ,z tego co znajomi w pracy mówili ok 250 zł. Myślę, ze warto z takiej opcji skorzystac i od razu na samym początku pewne niedociągnięcia miec usunięte, niż wyłapac je potem w czasie mieszkania :P

Cena zależy od kilku czynników, w tym zakresu oczekiwanego wsparcia, wielkości mieszkania, ilości chętnych nabywców na usługę danego dnia,etc. Ja osobiście dla jednego mieszkania nie ruszyłbym w ogóle 4 liter, szkoda czasu :mrgreen:

Warto tez zadać sobie pytanie "czego oczekuje"?

- sprawdzenia metrażu mieszkania?
- sprawdzenia jakości wykonanych robót budowlanych w lokalu?(de facto ogranicza się to do kontroli: tynków, posadzki, wentylacji, okien, drzwi, obróbek)
- wsparcia prawnika przed podpisaniem umowy przenoszącej własność?

A może wszystkiego w pakiecie? Kupić można każdą usługę. Jeśli ktoś chce jak najszybciej odebrać mieszkanie, to na pewno nie będzie czepiał się o drobnostki, typu 10 cm rysa na tynku, zaszpachluje ją sam, przed gruntowaniem ściany. Jeśli komuś z odbiorem się nie spieszy, to w protokół wpisać można wszystko co tylko oczy wypatrzą, a jeśli zechcą to wypatrzą sporo.. :mrgreen: Powodzenia na odbiorach ;)

iti
Posty: 1481
Rejestracja: 13 lip 2014, 1:15

Re: Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Postautor: iti » 08 mar 2015, 13:16

Ja tam jednak myślę, że jeżeli ktoś się na sprawie nie zna, to jednak lepiej robić odbiór z kimś, kto wie co sprawdzić i do czego ewentualnie można się przyczepić. Generalnie wolałbym, żeby przy odbiorze nie było żadnego problemu, ale jednak spałbym spokojniej wiedząc, że sprawdził to ktoś, kto się budowlanką zajmuje zawodowo :)

Feelip
Posty: 198
Rejestracja: 25 gru 2014, 22:11

Re: Czynności podczas odbioru nowego mieszkania od dewelopera

Postautor: Feelip » 10 mar 2015, 21:48

iti pisze:Ja tam jednak myślę, że jeżeli ktoś się na sprawie nie zna, to jednak lepiej robić odbiór z kimś, kto wie co sprawdzić


Większość z nabywców ma podobne zdanie i nie ma co się temu dziwić. Jeśli ktoś dla przykładu płaci za mieszkanie 250 tyś, raczej nie pożałuje tych 2 stówek dla świętego spokoju i przekonania że sprawdził co tylko mógł.
iti pisze: i do czego ewentualnie można się przyczepić.


Tutaj wracamy do tego co pisałem powyżej. Zawsze się można do czegoś przyczepić, ja podczas odbiorów zazwyczaj uświadamiam klienta czy usterka jest warta zgłaszania czy nie, decyzje podejmuje wlasciciel mieszkania..
iti pisze:Generalnie wolałbym, żeby przy odbiorze nie było żadnego problemu, ale jednak spałbym spokojniej wiedząc, że sprawdził to ktoś, kto się budowlanką zajmuje zawodowo :)

Pamiętaj, że obiekt nadzoruje uprawniony inspektor nadzoru. Jeżeli nie jest laikiem lub tzw. leśnym dziadkiem, który tylko pyta gdzie i co podpisać, grubych usterek nie przepuści. To ewenement polskiego prawa sprawia, ze nabywca nie mając pojęcia o budowlance ma zgłaszać uwagi do jakości prac budowlanych w lokalu, co jest obowiązkiem uprawnionych: kierownika budowy i inspektora nadzoru. Absurd, czy ktos przed wyjazdem z salonu, nowo zakupionym samochodem sprawdza poprawność techniczną jego podzespołów? :mrgreen:

Pamiętać też należy, że "grubsze" usterki zazwyczaj występują w częściach wspólnych nieruchomości (mało który nabywca zdaje sobie sprawę że zgłaszając uwagi do lokalu ma równiez prawo zgłaszania usterek w czesciach wspolnych do ktorych nabywa prawo, a deweloper bynajmniej go nie uswiadamia w tym zakresie)

Ps. W budynku nr 6 mieszkania kupiło co najmniej 2 uprawnionych i doświadczonych inżynierów budownictwa. Przyjdzie czas na odbiory, bedzie mozna pogadac o ew. wsparciu sąsiadów ;)



Wróć do „Odebranie kluczy i odbiór nowego mieszkania od dewelopera”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość