Okres rękojmi / jak dług jest okres rękojmi dewelopera na mieszkanie - Avia 4

Forum dla osób, które zamieszkają w budynku Avia 4 budowanym przez Budimex w krakowskich Czyżynach.
avia4
Posty: 6
Rejestracja: 28 lut 2017, 15:17

Okres rękojmi / jak dług jest okres rękojmi dewelopera na mieszkanie - Avia 4

Postautor: avia4 » 16 lis 2018, 14:03

Czy u nas w bloku okres rękojmi na usuwanie usterek to 3 czy 5 lat?

skyman
Posty: 117
Rejestracja: 12 sie 2017, 13:58

Re: Okres rękojmi / jak dług jest okres rękojmi dewelopera na mieszkanie - Avia 4

Postautor: skyman » 16 lis 2018, 15:28

avia4 pisze:Czy u nas w bloku okres rękojmi na usuwanie usterek to 3 czy 5 lat?

A kiedy była podpisywana umowa deweloperska, a później akt notarialny przenoszący własność? I wydaj mi się, że umowa deweloperska na ten blok była podpisywana jeszcze przed zmianą przepisów, więc pewnie Budimex będzie twierdził, że rękojmia, to 3 lata (mają chyba jakąś taką wykładnię). Tylko faktyczną chwilą sprzedaży mieszkania jest akt notarialny i to obowiązujący wtedy stan prawny powinien obowiązywać. Ciekawi mnie, jak to się skończy, bo jeszcze siłą rzeczy nikt się o to nie sądził z deweloperem.

Ale to, co chcą nam wepchnąć, to trochę jak sytuacja, że przychodzimy do Ikei, zamawiamy kuchnię dopasowaną, mają przywieźć i zamontować za 2 miesiące, ale rękojmię / gwarancję, zaczynają naliczać od chwili zamówienia, a nie montażu i rozliczenia. Dziwne.

avia4
Posty: 6
Rejestracja: 28 lut 2017, 15:17

Re: Okres rękojmi / jak dług jest okres rękojmi dewelopera na mieszkanie - Avia 4

Postautor: avia4 » 17 lis 2018, 15:15

skyman pisze:
avia4 pisze:Czy u nas w bloku okres rękojmi na usuwanie usterek to 3 czy 5 lat?

A kiedy była podpisywana umowa deweloperska, a później akt notarialny przenoszący własność? I wydaj mi się, że umowa deweloperska na ten blok była podpisywana jeszcze przed zmianą przepisów, więc pewnie Budimex będzie twierdził, że rękojmia, to 3 lata (mają chyba jakąś taką wykładnię). Tylko faktyczną chwilą sprzedaży mieszkania jest akt notarialny i to obowiązujący wtedy stan prawny powinien obowiązywać. Ciekawi mnie, jak to się skończy, bo jeszcze siłą rzeczy nikt się o to nie sądził z deweloperem.

Ale to, co chcą nam wepchnąć, to trochę jak sytuacja, że przychodzimy do Ikei, zamawiamy kuchnię dopasowaną, mają przywieźć i zamontować za 2 miesiące, ale rękojmię / gwarancję, zaczynają naliczać od chwili zamówienia, a nie montażu i rozliczenia. Dziwne.

No właśnie sytuacja wygląda tak że umowa była podpisana 06.2014r., zaś akt notarialny 12.2015r. i dlatego pytałem.


iti
Posty: 1481
Rejestracja: 13 lip 2014, 1:15

Re: Okres rękojmi / jak dług jest okres rękojmi dewelopera na mieszkanie - Avia 4

Postautor: iti » 18 lis 2018, 21:28

Zmiana przepisów m.in. w zakresie czasu trwania rękojmi została ogłoszona w grudniu 2014 r. i dotyczy umów podpisanych po tym terminie.

My przez umowę rozumiemy umowę deweloperską, ponieważ ustawowo to ona tworzy relację pomiędzy klientem a nami. Dlatego 5 letnia rękojmia ma zastosowanie wyłącznie do umów deweloperskich które zostały zawarte po wejściu w życie nowych przepisów. Jednocześnie informujemy, że przypadku ewentualnych uwag będziemy odnosić się do konkretnych zgłoszeń.

Tak wykładnia sprawy otrzymana z Budimexu - interesowałem się tematem. Jakoś nie do końca przekonuje mnie tekst o nawiązaniu relacji, ale jeszcze pewnie nikt się z żadnym deweloperem o to nie sądził i nie ma wyroków w tej sprawie. Czyli na dzień dzisiejszy, wygląda to, jak powyżej.

Zastanawiam się natomiast jak jest z częściami wspólnymi. Wyobraźmy sobie sytuację, że ostatnia umowa deweloperska na mieszkanie w bloku została podpisana już po wejściu w życie nowych przepisów, a co za tym idzie, tylko jeden z mieszkańców ma dłuższą gwarancję na mieszkanie, ale chyba ma ja też wtedy na części wspólne. Tak czy nie?



Wróć do „Avia 4 (etap II) - forum mieszkańców budynku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości