Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017 i jego omówienie - Orlińskiego 8

Forum dla osób, które kupują mieszkanie w budynku Orlińskiego 8 w budowanym przez Budimex w krakowskich Czyżynach: zakup, budowa, wykończenie itp.
Agniesza
Posty: 50
Rejestracja: 16 paź 2016, 13:26

Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017 i jego omówienie - Orlińskiego 8

Postautor: Agniesza » 23 paź 2017, 21:29

Witam
Czy ktoś z Was, drodzy sąsiedzi, wczytywał się w plan gospodarczy?
Rozumiem, że to tylko plan i dostaniemy rozliczenie tego roku, jednak są to dla mnie pewne zagadki :)
Po bardzo wstępnej analizie mam kilka pytań. Może ktoś z Was potrafi mi na nie odpowiedzieć.

1 Dlaczego płacimy 40 000 rocznie za konserwację dźwigów osobowych skoro powinny mieć 12miesięcy gwarancji?

2 Czy koszty korespondencji, organizacji zebrań (4000) to powinien być nasz koszt czy zarządcy?

3 Czym jest tajemniczo brzmiące zaliczka na utrzymanie części wspólnych (ponad 100 000) w tabeli kosztów utrzymania garażu wielostanowiskowego?

4 Dlaczego kosztem utrzymania miejsc parkingowych na zewnątrz i komórek lokatorskich jest opłata za nie? Czy któryś z Was dostaje pieniądze za to? Czy może płacimy Budimexowi?

Proszę tylko o wytłumaczenie mi tego bo nie rozumiem skąd te pozycje w planie
Agnieszka

egal1754
Posty: 104
Rejestracja: 27 paź 2015, 23:06

Re: Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017 i jego omówienie - Orlińskiego 8

Postautor: egal1754 » 24 paź 2017, 7:31

Agniesza pisze:1 Dlaczego płacimy 40 000 rocznie za konserwację dźwigów osobowych skoro powinny mieć 12miesięcy gwarancji?


Konserwacja a gwarancja to dwie rożne sprawy. Konserwacja jest wymagana aby gwarancja była utrzymana. Oczywiście Inwestor może sobie zastrzec w umowie z Wykonawcą że koszty konserwacji w okresie gwarancji ponosi Wykonawca, ale pewnie tego nie zrobił.

AnaOKR
Posty: 20
Rejestracja: 12 paź 2016, 20:36

Re: Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017

Postautor: AnaOKR » 24 paź 2017, 9:31

Zagadek w planie gospodarczym jest znacznie więcej. Ciężko jednak o tym wszystkim pisać. Ja czekam na rozliczenie roku i wtedy będzie przynajmniej za co szczypać zarządcę.
Zebrania przeważnie koszt Wspólnoty.
Kwota ponad 100 000 przy garażach jest to kwota jaką powinni zapłacić do Wspólnoty Właściciele miejsc postojowych w garażu. Przynajmniej ja tak to interpretuję. Ponieważ po przeliczeniu 3,00 * 2897,21 * 12 = 104 299,56
Stawka została obniżona pewnie z uwagi na Budimex. Jednak jest to sprzeczne z ustawą.
Koszt utrzymania komórek lokatorskich trafia na konto Wspólnoty - niestety zupełnie bezprawnie. Są to komórki na częściach wspólnych w związku z tym i tak płacimy za ich utrzymanie w mieszkaniu. Podobnie ma się chyba sprawa odnośnie miejsc postojowych zewnętrznych, chociaż nie jestem pewna ponieważ zależy to od zapisów w AN.
Tak jeszcze do przemyślenia dodam, żeby zorientowani w temacie zwrócili uwagę na pozycje 2.2 oraz 2.3 w planie gospodarczym, zgodnie z regulaminem rozliczania mediów dwukrotnie płacimy za ogrzewanie części wspólnych. Ponieważ regulamin mówi o tym, że koszt 1 GJ zostaje wyliczony z wszystkich faktur z danego okresu wystawionych przez MPEC. Następnie rozliczany do zużycia indywidualnych liczników.
Wiem, że plan gospodarczy to tylko prognoza i zostanie to rozliczone jednak jak profesjonalny zarządca może wypisywać takie sprzeczności.


TomeG
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2016, 21:48

Re: Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017

Postautor: TomeG » 24 paź 2017, 12:14

AnaOKR pisze:Kwota ponad 100 000 przy garażach jest to kwota jaką powinni zapłacić do Wspólnoty Właściciele miejsc postojowych w garażu. Przynajmniej ja tak to interpretuję. Ponieważ po przeliczeniu 3,00 * 2897,21 * 12 = 104 299,56
Stawka została obniżona pewnie z uwagi na Budimex. Jednak jest to sprzeczne z ustawą.


Mam nadzieję, że w sytuacji kiedy miejsca podziemne są w 80% niewykupione, to koszt ich utrzymania ponosi właściciel - czyli Budimex, a nie my - mieszkańcy. Racja?

AnaOKR
Posty: 20
Rejestracja: 12 paź 2016, 20:36

Re: Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017 i jego omówienie - Orlińskiego 8

Postautor: AnaOKR » 24 paź 2017, 12:31

Oczywiście, że Budimex musi płacić do Wspólnoty za swoje (niesprzedane) miejsca postojowe. Jednak jeśli garaż jest osobnym wydzielonym lokalem (jeśli ktoś ma wiedzę czy faktycznie takim jest proszę o info), wszyscy właściciele powinni płacić 3,00 zł/m2. Wiadomo, że wówczas koszt utrzymania byłby wyższy. Na chwilę obecna mamy podjętą uchwałę, że właściciele miejsc i schowków w garażu płacą po 0,95 zł/m2. Więc i tak nie da się tego obecnie zmienić. A logiczne, że kto ma miejsce w garażu nie będzie sam głosował za podwyżką.

Agniesza
Posty: 50
Rejestracja: 16 paź 2016, 13:26

Re: Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017 i jego omówienie - Orlińskiego 8

Postautor: Agniesza » 24 paź 2017, 12:39

AnaOKR pisze:Na chwilę obecna mamy podjętą uchwałę, że właściciele miejsc i schowków w garażu płacą po 0,95 zł/m2. Więc i tak nie da się tego obecnie zmienić.

Nie wiem ile Ty płacisz za komórkę i miejsce postojowe. Na moim rozliczeniu jest 3zł/m2

TomeG, to czy Budimex płaci okaże się przy rozliczeniu rocznym...

AnaOKR
Posty: 20
Rejestracja: 12 paź 2016, 20:36

Re: Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017 i jego omówienie - Orlińskiego 8

Postautor: AnaOKR » 24 paź 2017, 13:47

Agniesza pisze:
AnaOKR pisze:Na chwilę obecna mamy podjętą uchwałę, że właściciele miejsc i schowków w garażu płacą po 0,95 zł/m2. Więc i tak nie da się tego obecnie zmienić.

Nie wiem ile Ty płacisz za komórkę i miejsce postojowe. Na moim rozliczeniu jest 3zł/m2


Za komórkę również płacę 3,00 zł/m2, miejsca postojowego nie mam, więc nie płacę i ciężko mi się odnieść, natomiast zgodnie z par. 2 uchwały 6 stawka za m2 miejsc i schowków w garażu powinna wynosić 0,95 zł.


Agniesza
Posty: 50
Rejestracja: 16 paź 2016, 13:26

Re: Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017 i jego omówienie - Orlińskiego 8

Postautor: Agniesza » 24 paź 2017, 13:52

AnaOKR pisze:
Agniesza pisze:
AnaOKR pisze:Na chwilę obecna mamy podjętą uchwałę, że właściciele miejsc i schowków w garażu płacą po 0,95 zł/m2. Więc i tak nie da się tego obecnie zmienić.

Nie wiem ile Ty płacisz za komórkę i miejsce postojowe. Na moim rozliczeniu jest 3zł/m2


Za komórkę również płacę 3,00 zł/m2, miejsca postojowego nie mam, więc nie płacę i ciężko mi się odnieść, natomiast zgodnie z par. 2 uchwały 6 stawka za m2 miejsc i schowków w garażu powinna wynosić 0,95 zł.

0,95 to stawka za utrzymanie garażu i komórki, a 2,05 (brakujące do 3zł) to zaliczka na utrzymanie części wspólnych

AnaOKR
Posty: 20
Rejestracja: 12 paź 2016, 20:36

Re: Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017 i jego omówienie - Orlińskiego 8

Postautor: AnaOKR » 24 paź 2017, 14:23

Agniesza pisze:
AnaOKR pisze:
Agniesza pisze:Nie wiem ile Ty płacisz za komórkę i miejsce postojowe. Na moim rozliczeniu jest 3zł/m2


Za komórkę również płacę 3,00 zł/m2, miejsca postojowego nie mam, więc nie płacę i ciężko mi się odnieść, natomiast zgodnie z par. 2 uchwały 6 stawka za m2 miejsc i schowków w garażu powinna wynosić 0,95 zł.

0,95 to stawka za utrzymanie garażu i komórki, a 2,05 (brakujące do 3zł) to zaliczka na utrzymanie części wspólnych

No to jeśli tak jest to ok.

agata_m
Posty: 13
Rejestracja: 06 mar 2015, 22:38

Re: Plan finansowo-gospodarczy na rok 2017 i jego omówienie - Orlińskiego 8

Postautor: agata_m » 24 paź 2017, 21:44

Zadam może głupie pytanie, ale gdzie ten plan jest dostępny? Myślałam że może w e-kartotece, ale tam nic takiego nie znalazłam. Będę wdzięczna za info ;)



Wróć do „Orlińskiego 8 (etap IV) – forum mieszkańców budynku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość