Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Forum dla osób, które kupiły mieszkanie w budynku Orlińskiego 3 budowanym przez Budimex w krakowskich Czyżynach: zakup, budowa, wykończenie itp.
Bogdan
Posty: 126
Rejestracja: 22 paź 2015, 16:36

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Bogdan » 06 gru 2018, 13:19

Szanowni Państwo.
Łukasz wywoła mnie do odpowiedzi - odpowiadam
sens uchwały o treści którą zaproponowałem jest dwojaki:
1. jako wspólnota nie wydatkujemy zbędnie pieniędzy na notariusza
2. dajemy sobie czas na samoprezentacje osób aspirujących do zarządu wspólnoty ( czytałem że dobrze to idzie p. Klaudii , ale formy mogą być różne , np. ulotki do skrzynek pocztowych , prezentacja na tym forum , plakaty , nawet wizyty w zakładach pracy )
ad.1. przy frekwencji 100% ( reprezentowana całość udziałów we wspólnocie ) można byłoby taką operację przeprowadzić ; ale takiej obecności nie będzie ( choćby ja - dowiedziałem się za późno , przez przypadek w zasadzie i nie zmienię swoich zobowiązań ) a jak nie będzie to trzeba albo jeździć z notariuszem po ludziach ( nie sądzę by się zgodził którykolwiek notariusz na takie działanie albo przywozić ludzi do kancelarii notarialnej ( nie sądzę by ktoś chciałby być tak przymuszanym ).
ad.2. zdarzyło mi się już przeżywać takie sytuacje że oto wyskakuje królik z kapelusza i mówi " ja będę najlepszym rozwiązaniem dla wspólnoty bo zarząd powierzony nie dba o nasze interesy , a ja jestem taki dobry że obiecuję wam niższe czynsze, trzynastki , czternastki , barbórkowe , ołówkowe itp. a organizacja wspólnoty tak nie działa.
3. zagłosuję na każdego kto ( tutaj nisko kłaniam się p. Klaudii ) zmieni niekorzystne dla wspólnoty zapisy z aktów notarialnych- akapit XIII pkt.5 ( warto sprawdzić jak ktoś podpisał bez czytania i zmiany tego punktu ). wtedy zobaczę że osoba która zabiega o mój głos potrafi myśleć i jest skuteczna.
pozdrawiam
Bogdan

Tommy
Posty: 257
Rejestracja: 10 lip 2016, 6:36

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Tommy » 06 gru 2018, 13:31

Bogdan pisze:ad.1. przy frekwencji 100% ( reprezentowana całość udziałów we wspólnocie ) można byłoby taką operację przeprowadzić ; ale takiej obecności nie będzie ( choćby ja - dowiedziałem się za późno , przez przypadek w zasadzie i nie zmienię swoich zobowiązań ) a jak nie będzie to trzeba albo jeździć z notariuszem po ludziach ( nie sądzę by się zgodził którykolwiek notariusz na takie działanie albo przywozić ludzi do kancelarii notarialnej ( nie sądzę by ktoś chciałby być tak przymuszanym ).

Panie Bogdanie, z tego co pisze Pani Aga123, wnioskuję, że "przyszły zarząd" chodzi po mieszkaniach i zbiera pełnomocnictwa, więc jest ryzyko, że mogą zebrać niestety wymaganą liczbę glosów.

Bogdan
Posty: 126
Rejestracja: 22 paź 2015, 16:36

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Bogdan » 06 gru 2018, 13:42

Tommy nie martw się.
to jest zbyt poważna sprawa żeby zwykłe pełnomocnictwo wystarczało
zważ że do tej proponowanej zmiany potrzebny jest notariusz
a kto zabroni wspólnocie podjąć uchwałę że udzielone pełnomocnictwa do głosowania nad uchwałą o zmianie sposobu zarządu wymagają notarialnego potwierdzenia?
poza tym uchwała o odrzuceniu wniosku o zmianę sposobu zarządu musi być głosowana jako pierwsza ( jest dalej idąca od uchwały o zmianie zarządu ) a ta w swojej formie nie wymaga ani notariusza ani że jest ograniczona czasowo ( poza zebraniem będzie głosowanie w formie indywidualnego zbierania głosów )
poza tym wszyscy członkowie wspólnoty winni być zawiadomieni o zwołaniu zebrania , a czy zostali?
formalnie ja nie zostałem powiadomiony i jak będzie taka potrzeba będę skarżył uchwały wspólnoty , gdyby rozsądnym ludziom nie udało się zablokować zmiany.
pozdrawiam
Bogdan


Tommy
Posty: 257
Rejestracja: 10 lip 2016, 6:36

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Tommy » 06 gru 2018, 13:49

Niestety muszę Pana zmartwić.....
prawomieszkaniowe.com/pelnomocnictwo-do-glosowania-nad-zmiana-zarzadu-umownego-nie-wymaga-formy-aktu-notarialnego
Wystarczą do tego zwykłe pisemne pełnomocnictwa.

Bogdan
Posty: 126
Rejestracja: 22 paź 2015, 16:36

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Bogdan » 06 gru 2018, 17:21

Tommy.
uwaga dobra i w swoim czasie z pewnością ważna.
ale zwróć uwagę że w maju 2018 weszło rozporządzenie RODO
identyfikacja osób upoważniających jest żadna
dalej nikt nie zabroni wspólnocie podjąć uchwały o formie pełnomocnictwa
a wtedy mamy następujące scenariusze:
- zbieramy głosy pod uchwałą ( jak w przypadku innych , choćby słynnej o strefie zamieszkania )
- zwolennicy , jeżeli zostanie uchwalona mogą ją skarżyć do sądu
ale to z całym spokojem daje 3 , 4 lata na poznanie się właścicieli i podjecie decyzji w oparciu o wiedzę a nie emocje
pytanie czego chcesz - czy zmiany sposobu zarządu czy poczekania z tą zmianą jeszcze rok, dwa
jeżeli to drugie to trzeba podnosić pod głosowanie swoje uchwały i kwestionować każdy krok zwolenników zmian.
pozdrawiam
Bogdan
ps. chętnie poznałbym te osoby , może jakoś ujawnią się na tym forum i przekonają mnie do zmiany

michalxg
Posty: 343
Rejestracja: 27 paź 2016, 8:10

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: michalxg » 06 gru 2018, 23:04

Bogdan pisze:Tommy.
uwaga dobra i w swoim czasie z pewnością ważna.
ale zwróć uwagę że w maju 2018 weszło rozporządzenie RODO
identyfikacja osób upoważniających jest żadna
dalej nikt nie zabroni wspólnocie podjąć uchwały o formie pełnomocnictwa
a wtedy mamy następujące scenariusze:
- zbieramy głosy pod uchwałą ( jak w przypadku innych , choćby słynnej o strefie zamieszkania )
- zwolennicy , jeżeli zostanie uchwalona mogą ją skarżyć do sądu
ale to z całym spokojem daje 3 , 4 lata na poznanie się właścicieli i podjecie decyzji w oparciu o wiedzę a nie emocje
pytanie czego chcesz - czy zmiany sposobu zarządu czy poczekania z tą zmianą jeszcze rok, dwa
jeżeli to drugie to trzeba podnosić pod głosowanie swoje uchwały i kwestionować każdy krok zwolenników zmian.
pozdrawiam
Bogdan
ps. chętnie poznałbym te osoby , może jakoś ujawnią się na tym forum i przekonają mnie do zmiany

Co prawda temat mnie zupełnie nie dotyczy, bo nie jestem mieszkańcem Waszej wspólnoty, natomiast bardzo zainteresowało mnie jedno - co ma z tym wspólnego RODO? Mam wrażenie, że od kiedy weszło to co chwile ktoś próbuje się zasłaniać krzycząc RODO, a chyba nie do końca mając świadomość czym ono w ogóle jest ;) Wyjaśnij mi proszę co ma wspólnego RODO z nadaniem pełnomocnictwa i niby dlaczego można było je nadać przed wejściem w życie RODO, a po wejściu w życie już nie? :)

Bogdan
Posty: 126
Rejestracja: 22 paź 2015, 16:36

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Bogdan » 07 gru 2018, 11:05

michalxg pyta mnie co ma RODO do pełnomocnictw.
według mnie tyle iż składający pełnomocnictwa ( nie zweryfikowane przez wspólnotę ) może zasłaniać się ochroną danych osobowych przed upublicznieniem ich na forum wspólnoty. inaczej mówiąc mogę przedłożyć 300 pełnomocnictw do reprezentacji na zebraniu ( oczywiście grubo przesadzam z ich liczbą , ale nawet jednego budzącego wątpliwości nie będzie można zweryfikować ) i posiadając w ręku 50,00001% udziałów w nieruchomości wspólnej mogę przedłożyć pod głosowanie i podjąć każdą uchwałę na podstawie budzących wątpliwości papierów.
dlatego też , ponieważ sprawa zmiany sposobu zarządu jest ważną sprawą każdej wspólnoty , chciałbym by co nie jest sprzeczne z prawem ( a podjęcie uchwały przez wspólnotę w sprawie potwierdzania notarialnego pełnomocnictw nie jest sprzeczne ) miało zastosowanie w procedurze proponowanych zmian.
pozdrawiam
Bogdan


michalxg
Posty: 343
Rejestracja: 27 paź 2016, 8:10

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: michalxg » 07 gru 2018, 16:25

Bogdan pisze:michalxg pyta mnie co ma RODO do pełnomocnictw.
według mnie tyle iż składający pełnomocnictwa ( nie zweryfikowane przez wspólnotę ) może zasłaniać się ochroną danych osobowych przed upublicznieniem ich na forum wspólnoty. inaczej mówiąc mogę przedłożyć 300 pełnomocnictw do reprezentacji na zebraniu ( oczywiście grubo przesadzam z ich liczbą , ale nawet jednego budzącego wątpliwości nie będzie można zweryfikować ) i posiadając w ręku 50,00001% udziałów w nieruchomości wspólnej mogę przedłożyć pod głosowanie i podjąć każdą uchwałę na podstawie budzących wątpliwości papierów.
dlatego też , ponieważ sprawa zmiany sposobu zarządu jest ważną sprawą każdej wspólnoty , chciałbym by co nie jest sprzeczne z prawem ( a podjęcie uchwały przez wspólnotę w sprawie potwierdzania notarialnego pełnomocnictw nie jest sprzeczne ) miało zastosowanie w procedurze proponowanych zmian.
pozdrawiam
Bogdan


Zadadniczo masz rację, ale równocześnie się mylisz. Forum wspólnoty nie jest jednostką mającą kompetencje merytoryczne do orzekania o autentyczności złożonych pełnomocnictw, poza tym - forum wspólnoty nie posiada danych porównawczych dla potwierdzenia ich zgodności. Zgodność danych może potwierdzić w takim wypadku zarządca, który jest obecnie ich administratorem (wspólnota nie jest), a treść pełnomocnictwa konstruujemy w taki sposób aby z prawnego punktu widzenia było możliwe ich zweryfikowanie przez podmiot trzeci ( w tym wypadku owego zarządcę, tudzież notariusza). I wszystko jest w zgodzie z RODO :)

Bogdan
Posty: 126
Rejestracja: 22 paź 2015, 16:36

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Bogdan » 07 gru 2018, 17:17

Michalxg dziękuję za dobre słowo.
i dlatego proponuję uchwałę wspólnoty ( która nie jest sprzeczna z prawem ) o głosowaniu na podstawie pełnomocnictw potwierdzonych notarialnie
myślę że takie rozwiązanie ma wiele zalet , przede wszystkim zaś pozwala zaprezentować się szerszemu gronu kandydatów do zarządu wspólnoty.
a myślę że każdemu członkowi wspólnoty zależy na tym żeby wybrać jak najlepiej rozumem a nie sercem pod presją.
pozdrawiam
Bogdan

Aga123
Posty: 74
Rejestracja: 15 cze 2018, 15:19

Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - Wspólnota Orlińskiego 3 i 5

Postautor: Aga123 » 10 gru 2018, 15:28

Dzień dobry,
w nawiązaniu do rozmowy z Administratorem i sąsiadami oraz by wyeliminować element zaskoczenia kogokolwiek na Zebraniu i poza nim, chce przekazać kwestie do poruszenia/ przemyślenia i wprowadzenia w naszej Wspólnocie
Kwestie te zostaną poruszone w pkt. 6 zebrania pt. Wolne Wnioski, jeśli do niego dojdziemy
Część tych spraw Administrator może wprowadzić bez podejmowania Uchwały co przyspieszyłoby ich bieg.
Pragnę także zwrócić Państwa uwagę na zaangażowanie, aprobatę lub dezaprobatę co do spraw Wspólnoty. Mieszkańcy, którzy chcą zmian oraz Administrator muszą mieć z kim współpracować. Niestety nie da się współpracować z ludźmi, którzy się kompletnie nie interesują lub jeśli zabiorą głos to by skrytykować po fakcie. Zabierajcie Państwo głos wówczas gdy tego bardzo potrzeba.
Stara maksyma mówi " milczenie oznacza zgodę " i jest to bardzo adekwatne do podejmowania decyzji we Wspólnocie.

Kwestie do poruszenia o, które zwracamy się do Administratora:
- kwestia ustanowienia funduszu remontowego 10-20 gr/ metr- do dyskusji
- kwestia naliczania odsetek od zadłużeń / teraz pewnie spotkam się z krytyką ale współistnienie we Wspólnocie nie polega na tym by ją zadłużać
- kwestia rozliczenia śmieci od wody / też kontrowersyjny temat zwłaszcza dla tych, którzy płacą śmieci za mniejszą ilość osób niż faktycznie zamieszkuje
- kwestia zabezpieczenia chodnika od tyłu bloków, bo zaraz otworzy się ulica i chodnik będzie parkingiem / wstawienie słupków, doni etc/
- kwestia zarabiania bloków czyli pożytki z reklam na elewacji czy są ? pożytki z najmów chodników czyli bezumowne zajmowanie ich na rzecz ogródków przy lokalach usługowych
- kwestia monitoringu / kolejny kontrowersyjny temat jednak do jego zrealizowania potrzeba dewastacji wind i klatek / parterów / by przekonać się, że jest on niezbędny
- kwestia kontaktu z Administratorem, częstszych maili do nas jak się sprawy mają te np . dotyczące usterek z rękojmi i innych
Bardzo proszę o obecność na zebraniu i przemyślenie powyższego.



Wróć do „Orlińskiego 3 (etap VI) – forum mieszkańców budynku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości