Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Forum osiedla Murapolu przy ul. Bieńczyckiej dla osób, które zamierzają kupić lub kupiły nowe mieszkanie w Czyżynach od tego dewelopera.
Marta
Posty: 106
Rejestracja: 11 lip 2016, 22:52

Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: Marta » 13 sty 2017, 19:57

marek8a pisze:W razie pożaru i tak nici z pomocy strażaków, bo z placu manewrowego mieskańcy zrobili parking i coraz częściej robią go też z drogi pożarowej. Co za tym idzie, straż do nas w razie czego po prostu nie przyjedzie. Wozy zatrzymają się w okolicach biura sprzedaży murapol. Jeśli przejadą dalej, to staną przy śmietniku, gdzie bardzo często samochody parkują tak, że ledwo można się osobowym zmieścić.

Fantastyczny komentarz. Chociaż doprowadźmy do tego, że jakby się paliło, to zgodnie z przepisami. Póki co mamy rażące niedbalstwo i winę umyślną.

ziki
Posty: 20
Rejestracja: 06 sty 2017, 21:15

Re: Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: ziki » 13 sty 2017, 22:37

Nadmienię, że tu sprawa jest całkiem poważna i faktycznie ktoś może mieć przez to problemy. Zdarza się coraz częściej, że ludzie wytaczają sobie procesy cywilne, bo np. pod klatkę bloku nie mogła dojechać karetka i pomoc została udzielona za późno, podobnie ze strażą pożarną. Oczywiście mam nadzieję, że nic złego się nie zdarzy, ale myślę, że dobrze dmuchać na zimno. Taka odpowiedzialność za zablokowanie drogi pożarowej, to pewnie nic przyjemnego.

MGIE
Posty: 18
Rejestracja: 06 sty 2017, 13:37

Re: Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: MGIE » 16 sty 2017, 23:10

Ja to wszystko rozumiem, tylko gdzie mamy parkować? Mało miejsc postojowych, więc każdy kto nie ma własnego miejsca postojowego parkuje tutaj. Też bym wolała piękną trawkę i ławeczki tym bardziej ze mam okna na wprost tego "parkingu", ale niestety nie widzę innej opcji. Nie dość, że mało miejsc na zaparkowanie auta, to jeszcze pięć z nich są dla osób niepełnosprawnych. Osobiście wydaje mi się to za dużo, sama na szczęście jestem osobą sprawną ale myślę że jeśli w bloku mieszkają osoby którym się takie miejsce należy to powinno być przypisane do tej osoby i jedno wolne "na osobę odwiedzającą", a być może nie ma potrzeby aby było ich aż pięć (a może się okazać że potrzeba ich więcej, nie wiem), tym bardziej że i tak często parkują na tych miejscach osoby które nie mają takiego prawa i w razie gdyby osoba niepełnosprawna chciała zaparkować to miejsca brak.
Chyba nie ma dobrego rozwiązania w tej sytuacji, a i tak mamy sporo miejsca patrząc na niektóre stare osiedla gdzie każdy parkuje gdzie tylko uda mu się wcisnąć, nie mówiąc nawet o tym żeby były miejsca dla niepełnosprawnych.


mqs
Posty: 88
Rejestracja: 24 mar 2016, 15:30

Re: Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: mqs » 17 sty 2017, 0:36

MGIE pisze:Ja to wszystko rozumiem, tylko gdzie mamy parkować? Mało miejsc postojowych, więc każdy kto nie ma własnego miejsca postojowego parkuje tutaj. Też bym wolała piękną trawkę i ławeczki tym bardziej ze mam okna na wprost tego "parkingu", ale niestety nie widzę innej opcji. Nie dość, że mało miejsc na zaparkowanie auta, to jeszcze pięć z nich są dla osób niepełnosprawnych. Osobiście wydaje mi się to za dużo, sama na szczęście jestem osobą sprawną ale myślę że jeśli w bloku mieszkają osoby którym się takie miejsce należy to powinno być przypisane do tej osoby i jedno wolne "na osobę odwiedzającą", a być może nie ma potrzeby aby było ich aż pięć (a może się okazać że potrzeba ich więcej, nie wiem), tym bardziej że i tak często parkują na tych miejscach osoby które nie mają takiego prawa i w razie gdyby osoba niepełnosprawna chciała zaparkować to miejsca brak.
Chyba nie ma dobrego rozwiązania w tej sytuacji, a i tak mamy sporo miejsca patrząc na niektóre stare osiedla gdzie każdy parkuje gdzie tylko uda mu się wcisnąć, nie mówiąc nawet o tym żeby były miejsca dla niepełnosprawnych.

1) Nie wiem, gdzie mogłaby Pani parkować, ale to nie jest powód do stawania w miejscach do tego nie przeznaczonych. Np. na zakręcie na trawie, nie upoważnia do zastawianie wyjazdu z garażu, czy całkowitego zablokowanie chodnika.
2) Miejsca dla niepełnosprawnych są wyznaczone w tym miejscu, tylko dla tego, że według przepisów tylko takie mogą być tam wyznaczone w tak niewielkiej odległości od okien. Między innymi dlatego, trójkąt nigdy nie będzie legalnym parkingiem.

UPDATE: Dziś np.wyjeżdżając z garażu przejazd był obstawiony tak, że zostało raptem kilka cm zapasu. Przejechać się dało, ale trzeba mieć poprawkę, że wyjazd jest "pod górkę", a jest bardzo ślisko.

MGIE
Posty: 18
Rejestracja: 06 sty 2017, 13:37

Re: Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: MGIE » 17 sty 2017, 8:52

Odpowiedź w stylu "punkt widzenia zależy od punku siedzenia". Oczywiste, że tak może napisać tylko ktoś kto ma swoje miejsce postojowe lub nie posiada samochodu i ma gdzieś to, że inni go nie mają. Osobiście nie parkuję tak aby zastawiać innym wjazd i jak czasem widzę jakieś "nowe" miejsce gdzie dotychczas jeszcze nikt nie parkował aż znalazł się ktoś kto to zrobił, to dziwię się nad głupota ludzką. Tak jak napisałam, sama wolałabym mieć miejsce gdzie mogę spokojnie i bez problemów zaparkować jak i 100% osób które go nie mają, ale NIE MA TAKIEJ OPCJI, nawet poza blokiem nie ma gdzie zaparkować więc proszę nie pisać że to nie powód skoro nie ma Pan propozycji gdzie można to robić. Proszę wykazać trochę empatii i zastanowić się gdzie Pan by parkował nie mając miejsca postojowego...
Podchodząc do tego tak jak Pan do tego co ja napisałam, mogłabym napisać że to że akurat Pan nie mógł wyjechać pod górkę z garażu to nie powód aby inni nie mogli zaparkować w miejscu gdzie mimo wszystko jest przejazd. Wiem że to z mojej strony nie w porządku, ale może to sprawi, że pomyśli Pan nad tym że niestety nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji, a jak dojdą kolejne bloki to będzie jeszcze gorzej.
Druga sprawa to miejsca dla niepełnosprawnych. Wiem gdzie mają być, tylko zastanawiam się czy nie można by przypisać do konkretnych samochodów osób niepełnosprawnych bo może nie musi być aż 5 skoro każde jest niemal na wagę złota. Przez 9 lat mieszkałam w bloku z 2007 roku i tam na 150 mieszkań było około 80-90 miejsc + garaże na parterze. Na tyle miejsc były tylko dwa dla osób niepełnosprawnych i przypisane numerem rejestracyjnym do danego samochodu i było ok. Skoro na tyle miejsc mogły być tylko 2 takie to może i u nas tak może być, ale oczywiście tym zainteresowane są osoby które nie posiadają miejsca parkingowego w garażu podziemnym. Nie wiem czy przepisy się nie zmieniły ale w moim poprzednim miejscu zamieszkania widziałam osobiście kiedyś jeden samochód zastawił drugi i wezwano straż miejską ale nic nie zrobili gdyż powiedzieli że to "teren prywatny", ogrodzony i oni tu nie mogą interweniować, więc jeśli nadal tak jest to tylko kwestia czasu gdy kolejne osoby które tu kupią mieszkanie zaczną parkować na drodze wzdłuż biura Murapolu, mimo iż jest tam zakaz, tak jak to teraz jest na miejscach dla osób dla niepełnosprawnych.

Marta
Posty: 106
Rejestracja: 11 lip 2016, 22:52

Re: Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: Marta » 17 sty 2017, 9:25

Moim zdaniem jest tyle miejsc dla niepełnosprawnych ile wymagają tego przepisy. Wątpię aby Murapol zrobił mieszkańcom na złość, by było tych miejsc więcej. Problem jest i będzie coraz większy, bo bodaj w maju ma być oddany nowy blok, a tam też nie ma za wiele miejsc.
Fakt pozostaje faktem, że niektórzy stawiaj samochody gdzie popadnie - na zakazach i tak, że nie można przejść chodnikiem, nie mówiąc już o przejechaniu autem.

MGIE
Posty: 18
Rejestracja: 06 sty 2017, 13:37

Re: Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: MGIE » 17 sty 2017, 9:49

W pełni się z Panią zgadzam.


mqs
Posty: 88
Rejestracja: 24 mar 2016, 15:30

Re: Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: mqs » 17 sty 2017, 10:10

MGIE pisze:Odpowiedź w stylu "punkt widzenia zależy od punku siedzenia". Oczywiste, że tak może napisać tylko ktoś kto ma swoje miejsce postojowe lub nie posiada samochodu i ma gdzieś to, że inni go nie mają.

A pani wypowiedź jest w jakim stylu?
MGIE pisze:Tak jak napisałam, sama wolałabym mieć miejsce gdzie mogę spokojnie i bez problemów zaparkować jak i 100% osób które go nie mają, ale NIE MA TAKIEJ OPCJI, nawet poza blokiem nie ma gdzie zaparkować więc proszę nie pisać że to nie powód skoro nie ma Pan propozycji gdzie można to robić. Proszę wykazać trochę empatii i zastanowić się gdzie Pan by parkował nie mając miejsca postojowego...

NIE KUPIŁ BYM TAKIEGO MIESZKANIA - Własne miejsce postojowe, było moim warunkiem koniecznym, abym nie miał takich problemów A SWOIM ZACHOWANIEM NIE UTRUDNIAŁ ŻYCIA INNYM - odnosząc się górnolotnie do takich pojęć jak empatia, proszę o zrozumienie, itd.
MGIE pisze:Podchodząc do tego tak jak Pan do tego co ja napisałam, mogłabym napisać że to że akurat Pan nie mógł wyjechać pod górkę z garażu to nie powód aby inni nie mogli zaparkować w miejscu gdzie mimo wszystko jest przejazd.

W tym miejscu stać nie wolno było, z kilku powodów. Znak zakaz zatrzymywania, ustawiony przy wyjeździe z garażu. (Tak jest tam taki znak. I jest ustawiony od właściwej strony, bo na drodze dwukierunkowej znaki ustawia się w kierunku jazdy). Plus pojazd utrudniał wyjazd. Ja sobie poradziłem. Ale tak jak napisałem, jest ślisko, a na podjedzie auto może się uślizgnąć, a zapasu nie było.
MGIE pisze:Druga sprawa to miejsca dla niepełnosprawnych. Wiem gdzie mają być, tylko zastanawiam się czy nie można by przypisać do konkretnych samochodów osób niepełnosprawnych bo może nie musi być aż 5 skoro każde jest niemal na wagę złota.

Jeszcze raz napiszę. Bo o ile rozumiem, że możemy się nie zgadzać w kwestii "natury światopoglądowej", to zupełnie nie rozumiem co Pani pragnie osiągnąć w kwestii miejsc dla inwalidów. Istnienie tych miejsc, to tylko obejście Rozporządzenia o warunkach technicznych budynków i ich usytuowania. Minimalna odległość, 5 miejsc postojowych od okien to 10m, chyba, że są to miejsca dla inwalidów to 5m. Tego nie zaczarujemy.

Kod: Zaznacz cały

Rozdział 3. Miejsca postojowe dla samochodów osobowych 
§19 Odległość wydzielonych miejsc postojowych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw dziecięcych i boisk dla dzieci i młodzieży nie może być mniejsza niż:
1) 7 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,
2) 10 m – w przypadku 5 do 60 stanowisk włącznie,
3) 20 m – w przypadku większej liczby stanowisk, z uwzględnieniem § 276 ust. 1.
oraz
§20 Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego oraz zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania

MGIE pisze:Nie wiem czy przepisy się nie zmieniły ale w moim poprzednim miejscu zamieszkania widziałam osobiście kiedyś jeden samochód zastawił drugi i wezwano straż miejską ale nic nie zrobili gdyż powiedzieli że to "teren prywatny", ogrodzony i oni tu nie mogą interweniować, więc jeśli nadal tak jest to tylko kwestia czasu gdy kolejne osoby które tu kupią mieszkanie zaczną parkować na drodze wzdłuż biura Murapolu, mimo iż jest tam zakaz, tak jak to teraz jest na miejscach dla osób dla niepełnosprawnych.

I to mnie najbardziej martwi w Pani wypowiedzi. Czy potrzebujemy bata, w postaci straży miejskiej, aby stosować się do norm społecznych? Czy do życia według normalnych zasad, potrzebna jest nam Policja? Nadmienię tylko, że pewnych spraw rzeczywiście Policja nie rozwiąże - Policja może, ukarać z Kodeksu wykroczeń i Ruchu drogowego. Ale jest jeszcze kodeks cywilny, który z natury rzeczy powinniśmy przestrzegać, a ew. spory rozstrzygać już niestety w sądzie.

MGIE
Posty: 18
Rejestracja: 06 sty 2017, 13:37

Re: Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: MGIE » 17 sty 2017, 12:06

Ja to wszystko co Pan pisze rozumiem i popieram, sama NIGDY nie parkuję na miejscach dla niepełnosprawnych, nie zastawiam wjazdu itp. bo nie pozwala mi na to mój wewnętrzny kodeks, a nie tylko ze względu na przepisy. Pisząc o tym wyjeździe pod górkę z garażu napisałam że wiem ze nie powinnam tak do tego podchodzić (i w rzeczywistości tak nie myślę), ale chciałam aby postawił się Pan w sytuacji osób które nie mają swojego miejsca, nie wynika to z naszej złośliwości tylko tego że NIE MA GDZIE parkować, a będzie jeszcze gorzej. Gdyby ktoś zaproponował coś konkretnego, chociażby nawet parkowanie po drugiej stronie ulicy w przypadku braku miejsca to ok, ale NIE MA TAKIEJ OPCJI gdyż tam też nie ma miejsc. To co piszę wynika z bezsilności, gdyż nie widzę innej opcji a nie z mojej złośliwości. Nawet spacerując z psem przy drodze głównej, tam gdzie niedawno robili chodnik zastanawiałam sie czy nie można byłoby zrobić miejsc postojowych za ogrodzeniem, jest tam przy chodziku taka skarpa, może by się coś dało w tej sprawie zrobić.
Napisał Pan, że nie kupiłby mieszkania gdyby nie miał miejsca postojowego. Ja kupując mieszkanie miałam taką możliwość, ale mnie po prostu na to nie było stać, mój samochód ma 20 lat i nie trzymam go dlatego że mam słabość do antyków, ale nie stać mnie na lepszy, a muszę go mieć zarówno jako transport do pracy jak i po zakupy, gdyż ze względu na chory od dziecka kręgosłup nie powinnam nosić niczego poza torebką. To jest jednak mój problem a nie innych więc ja patrzę pod swoim kontem, ale myślę że sporo osób ma podobne zdanie. Każdy oczywiście patrzy pod swoim względem , co jest normalne i gdybym miała miejsce postojowe w garażu to też bym pewnie miała podejście takie jak Pan.
Oczywiście że to droga pożarowa i nie powinno być takiej sytuacji, ale skoro inaczej się nie da to ja osobiście uważam to za "zło konieczne"

Marta
Posty: 106
Rejestracja: 11 lip 2016, 22:52

Re: Parkowanie na drodze pożarowej i zagrożenie z tym związne - os. Bieńczycka

Postautor: Marta » 17 sty 2017, 12:58

Ja mam jedno rozwiązanie. Po godzinie 15 jest możliwe darmowe wjechanie na parking Tomex-u. Nie wiem dokładnie, o której zamykają bramę i czy jest możliwe pozostawienie samochodu na noc, ale jest to opcja pod warunkiem, ze nikt wieczorem lub w nocy nie potrzebuje auta. Tomex otwierany jest dość wcześnie.
Dodatkowo jest tez parking na wprost hurtowni fryzjerskiej. Jest to poza osiedlem i wzdłuż ulicy, ale jest.



Wróć do „Osiedle Bieńczycka Murapol - forum mieszkańców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości