Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Forum dla osób, które kupują mieszkanie w budynku Orlińskiego 12 w budowanym przez Budimex w krakowskich Czyżynach: zakup, budowa, wykończenie itp.
bartes
Posty: 60
Rejestracja: 03 paź 2016, 15:28

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: bartes » 23 sty 2019, 8:45

bialy pisze:No bardzo "ładnie" to wygląda :o A tak z ciekawości to gdzie takie filtry dostać?

Obecnie mam coś podobnego jak linkował powyżej toolpusher jednak jak zgłębiłem temat i przetestowałem to stwierdziłem, że one nie są idealne z dwóch względów. Po pierwsze jest to filtr klasy F, podobno do skutecznej ochrony przez najdrobniejszymi szkodliwymi pyłami zawartymi w smogu powinien być H. Po drugie jak dla mnie mają za małą przepuszczalność powietrza. Mocno ograniczają one przepływ powietrza przez nawiewniki co może zaburzać prawidłową wentylację w mieszkaniu. Obecnie zamówiłem takie coś i zobaczymy jak się sprawdzi: tiny.pl/txlss

pabistp
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2018, 12:48

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: pabistp » 28 sty 2019, 14:37

Wszystko spoko, ja też sobie filtry pozakładałem, tylko trzeba pamiętać, że zmniejszają one znacznie przepływ powietrza, a po 2 tyg gdy sie robią czarne - zatkane pyłem, tym bardziej. Nie ma co się dziwić potem, że parują okna.

toolpusher
Posty: 86
Rejestracja: 26 paź 2016, 12:18

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: toolpusher » 28 sty 2019, 17:09

Każde przytkanie nawiewników powoduje reperkusje u innych mieszkańców pionu. Wentylator elektryczny na dachu musi skąd zasysać powietrze. Jeżeli ktoś pozatyka nawiewniki to wentylacja zasysa więcej od innych osób w pionie.


TomTom
Posty: 13
Rejestracja: 26 paź 2018, 12:09

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: TomTom » 29 sty 2019, 9:25

toolpusher pisze:Każde przytkanie nawiewników powoduje reperkusje u innych mieszkańców pionu. Wentylator elektryczny na dachu musi skąd zasysać powietrze. Jeżeli ktoś pozatyka nawiewniki to wentylacja zasysa więcej od innych osób w pionie.

Zgadza się, tyle że wentylacja powinna być odpowiednio skalibrowana. Swoją drogą ciekawe jak jest to rozwiązane w budynkach gdzie w łazienkach są zamontowane dodatkowe wentylatory. Stosuje się je tylko kiedy główna wentylacja jest grawitacyjna?

Zarządca zapewniał że "do tygodnia czasu hałas powinien ustać", było to 09.01. Pozwolę sobie nie skomentować.

Każdy próbuje ratować się przed przeciągiem w mieszkaniu swoimi metodami. Ja, jak już wcześniej wspominałem w łazience zamontowałem "żaluzję", która w położeniu zamkniętym trochę ogranicza ciąg i otwieram tylko w razie potrzeby. Nawiewniki ograniczyłem gąbką, ale nadal wg mnie wieje z nich zdecydowanie za mocno. W kuchni natomiast przestawiłem klapkę w wyciągu do pozycji dającej najmniejszy przepływ.
Ciąg nadal jest silny i powstaje ciąg wsteczny z kanału pochłaniacza kuchennego - czuć zapachy sąsiadów i słychać charakterystyczne "pukanie".
Zobaczyłem że problem jest w klapie zwrotnej kanału pochłaniacza. Jest tam gumowa membrana która powinna zapobiegać ciągowi wstecznemu. Nie jest skuteczna i wykonując ruch wydaje dźwięk, który słychać w pomieszczeniu.

Dzisiaj mam zamiar kupić inną klapę zwrotną i ją zamontować. Znalazłem coś takiego: allegro.pl/oferta/klapa-zwrotna-przepustnica-rsk-100-z-uszczelka-7773465147 Wygląda solidniej niż ta standardowa i mam nadzieje że skutecznie ograniczy ciąg wsteczny.

Ktoś pisał wcześniej o zapachach z kanalizacji - moim zdaniem to dokładnie ten sam efekt.

Jak u Was z ciągiem wstecznym? Czy wyczuwacie obce zapachy w kuchni, lub łazience?

bartes
Posty: 60
Rejestracja: 03 paź 2016, 15:28

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: bartes » 29 sty 2019, 10:41

TomTom pisze:Jak u Was z ciągiem wstecznym? Czy wyczuwacie obce zapachy w kuchni, lub łazience?

U mnie pojawia się to zjawisko (objawiając się opisywanym przez Ciebie stukaniem podczas wiatrów oraz sporadycznie zapachami z innych mieszkań, zapachy pojawiły się dopiero w ostatnim miesiącu odkąd zaczęły się obecne problemy z działaniem wentylacji) aczkolwiek ja przy montażu kuchni i wraz z nią wyciągu usunąłem klapę zwrotną, która się okropnie tłukła przy włączonym wyciągu. Teraz planuję ją ponownie założyć i też myślałem o kupieniu czegoś lepszego niż domyślna klapka zakładana przez Budimex. Ja myślałem o czymś takim: okapykuchenne.pl/szczelna-klapa-zwrotna-car-fi-12-5.html

TomTom
Posty: 13
Rejestracja: 26 paź 2018, 12:09

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: TomTom » 29 sty 2019, 12:32

Dokładnie - występuje to odkąd wentylacja ciągnie znacznie mocniej. W mieszkaniu tworzy się podciśnienie i wraca powietrze z pochłaniacza. To jest bardzo podobna klapa do tej którą ja znalazłem tyle że cena znacznie się różni :D No i u mnie jest średnica 100 mm, nie wiem czy wysłałeś poglądowo czy są jakieś różnice w zależności od pionu/piętra? W każdym razie po montażu dam znać jaki jest efekt ;)
Ostatnio zmieniony 29 sty 2019, 13:28 przez TomTom, łącznie zmieniany 1 raz.

bartes
Posty: 60
Rejestracja: 03 paź 2016, 15:28

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: bartes » 29 sty 2019, 12:47

Co do rozmiaru przesłałem poglądowo. Różnicą jest jeszcze uszczelka zewnętrzna, nie wiem jak duży ona ma wpływ na skuteczność działania ale w każdym razie daj znać jak zamontujesz u siebie czy pomogło.


TomTom
Posty: 13
Rejestracja: 26 paź 2018, 12:09

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: TomTom » 30 sty 2019, 9:00

Jednak średnica kanału pochłaniacza to 125 mm :)

Kupiłem tę metalową klapę ale ona nie jest w ogóle szczelna, nawet jej nie zakładałem. Jest jeszcze coś takiego allegro.pl/oferta/klapa-zwrotna-do-okapow-kuchennych-ms-125-blu-7780521045 Wykonanie bardzo dobre, dookoła uszczelka z miękkiej gumy, jednak cena dość wysoka.

Ostatecznie wykorzystałem klapę która jest zamontowana w standardzie, ale przełożyłem ją do pionowego kanału pochłaniacza. W tej pozycji gumowe skrzydełka ładnie przylegają i zapobiegają ciągowi wstecznemu. Jestem zadowolony z efektu.

Pozdrawiam! ;)

Megistr
Posty: 9
Rejestracja: 26 mar 2018, 11:24

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: Megistr » 02 lut 2019, 7:18

Witam, czy ktoś w ostatnim czasie zgłaszał zarządcy problem z głośno działającą wentylacją? Mam wrażenie że od kilku dni wentylatory działają jeszcze głośniej niż dotychczas.
Pozdrawiam

toolpusher
Posty: 86
Rejestracja: 26 paź 2016, 12:18

Re: Problem z działaniem wentylacji / niedziałająca / niewydolna wentylacja - Orlińskiego 12

Postautor: toolpusher » 03 lut 2019, 0:31

Brawo. Pozatykajcie wszystkie nawiewniki to wentylacja znacznie działać w końcu i ucichnie. A wątek będzie najdłuższy ze wszystkich ;)



Wróć do „Orlińskiego 12 (etap VIII) – forum mieszkańców budynku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość