Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Forum Dzielnicy Czyżyny - sprawy ważne dla jej mieszkańców, remonty, nowe inwestycje, szkoły i przedszkola oraz miejsca do spędzania wolnego czasu. Propozycje zmian w Czyżynach i pinie o obecnie prowadzonych.
ngy16687
Posty: 506
Rejestracja: 20 wrz 2015, 18:36

Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: ngy16687 » 01 paź 2016, 11:24

Aby wokół osiedla powstała infrastruktura i nie zabrakło na nowy park pamiętajcie aby płacić podatki w miejscu zamieszkania.
Nie płacimy w miejscu zameldowania tylko miejscu zamieszkania. Z tego powstają lub są remontowane ulice, chodniki, ścieżki rowerowe czy miejsca postojowa, finansowana jest komunikacja, budowane żłobki etc. etc.

Wiele osób parkujących pod blokami ma rejestracje spoza Krakowa i to do Was głównie prośba. 5000 osób więcej płacących podatki w miejscu zamieszkania to równowartość jednego nowego tramwaju. Wyobraźcie sobie, że bez większych starań każdy z Was co roku sfinansuje nowy tramwaj :D albo 4 parki jak ten nasz facebook.com/nowyparkczyzyny
Kraków pisze:Jak dokonać zmiany urzędu skarbowego?
Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. W okresie rozliczeń podatkowych wystarczy podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

W każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów lub w każdym urzędzie skarbowym. Wypełnienie formularza jest proste – wystarczy podać imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego (na który będą wpływać np. zwroty podatku). Wypełniony formularz ZAP-3 można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego.

Warto natomiast pamiętać, że zgodnie z prawem, w przypadku podatku PIT właściwym miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.

Jeśli na naszą prośbę rozlicza nas pracodawca, wystarczy, że poinformujemy go o zmianie adresu zamieszkania (dla celów podatkowych) na krakowski. Wtedy pracodawca wyśle nasze zeznanie do właściwego, krakowskiego urzędu skarbowego. Nie trzeba (ani pisemnie, ani osobiście) zmieniać danych w „starym” urzędzie skarbowym – urzędy same je zaktualizują.

Więcej na krakow.pl/start/11225,artykul,krakow___tu_place_podatki.html

lrc1912
Posty: 739
Rejestracja: 23 cze 2016, 13:17

Re: Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: lrc1912 » 01 paź 2016, 12:09

Z naszych podatków utrzymywana jest Komunikacja miejska i dodatkowo trzeba kupić bilet. Komunikacja powinna być utrzymywana z podatków, a korzystanie z niej bez biletu.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2022, 21:03 przez lrc1912, łącznie zmieniany 1 raz.

dudicom
Posty: 125
Rejestracja: 16 gru 2014, 23:03

Re: Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: dudicom » 01 paź 2016, 13:10

Każdy by chciał mieć komunikację za darmo, ale to raczej nie realny pomysł...Kraków to za duże miasto z bardzo rozwiniętą komunikacją zeby móc zrealizować taki pomysł...w 2015 r. Krk z budżetu wydał ok 451 mln zł z czego ok. 65 % to kwota która wraca za zakup biletów, a resztę budżet po prostu pokrywa. Jeśli tej kwoty z biletów nie bedzie to nie wiem czy tak łatwo będzie wyciągnać poł miliarda na to - nie ma nic za darmo - wtedy będzie to kosztem innych wydatków z budżetu. Oczywiście każdy nie raz i nie dwa narzekał na korki, opóżnienia itp. itd. Ale z tego co raz na jakiś czas piszą media mamy w Krakowie najlepszą komunikację...swego czasu Krk chwalił się jakimś rankingiem że komunikacja ta jest w pierwszej dziesiątce na świecie - nie wiem czy to prawda, ale tabor mamy najnowocześniejszy, to widać. jeszcze nie dawno widziałem na ulicach Warszawy Jelcze a nawet Ikarusy. Oczywiście stolica ma metro ale na nie zrzucała sie cała PL. Pamiętajmy też, ze komunikacja to nie tylko tramwaje i autobusy ale i wiaty przystankowe, zatoczki na przystankach, sieć sprzedaży biletów i automaty, remonty torowisk, rozwój sieci tramwajowej itp. itd., więc mówienie o darmowej komunikacji jest chyba jednak przesadą. Warto jednak pomyśleć nad tym, by osoby spoza Krk, które narzekają na komunikację, szkoły, przedszkola etc. zadbały o to, żeby rozliczać podatki w Krakowie - to najlepszy sposób by infrastruktura w naszym mieście była jeszcze lepsza.


ngy16687
Posty: 506
Rejestracja: 20 wrz 2015, 18:36

Re: Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: ngy16687 » 06 lis 2016, 12:30

Liczę, że już wszyscy, którzy kupili albo już wprowadzili się do nowych mieszkań wysłali formularz ZAP-3 o zmianie miejsca płacenia podatków PIT i przyczyniają się do wzrostu budżetu, a tym samym poprawy infrastruktury Krakowa i osiedla.

Tym razem słowo o podatku od nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym prawem w ciągu 14 dni od przeniesienia własności to już nie deklaracja a obowiązek poinformowania UMK o nabytej nieruchomości i naliczeniu podatku od nieruchomości. Pamiętacie? :)

bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/152555/karta

Więcej na: bip.krakow.pl/?dok_id=73018

antek
Posty: 132
Rejestracja: 30 paź 2016, 12:08

Re: Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: antek » 06 lis 2016, 15:26

Jeżeli chodzi o zgłoszenie zakupu mieszkania do podatku od nieruchomości, to wrzuciłem sprawę do osobnego wątku, bo to ważne, a ktoś tu mógłby to przeoczyć, a tu mogłoby łatwiej zginąć.

A właśnie, jeśli chodzi o te korzyści z płacenia podatków w miejscu zamieszkania, to trochę pokazuje je sprawa z naszym czyżyńskim pakiem z budżetu obywatelskiego... Jeśli by się okazało, że nie powstanie, to dla mnie te wszystkie gadki o płaceniu podatków na miejscu, bo z tego tyle dobrych rzeczy dla mieszkańców.

ngy16687
Posty: 506
Rejestracja: 20 wrz 2015, 18:36

Re: Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: ngy16687 » 06 lis 2016, 15:41

Płacąc podatki gdzieś, gdzie się nie mieszka, okradamy sami siebie i nasze dzieci.

Podatki to nie tylko park, ale finansowanie żłobków, przedszkoli, budowa chodników, ścieżek rowerowych i dróg, odśnieżanie i remonty, utrzymanie zieleni, budowa placów zabaw, to też nowe linie tramwajowe, nowe autobusy, zwiększanie częstotliwości kursowania komunikacji itd.

Zobacz, co możesz zyskać wokół swojego miejsca zamieszkania płacąc właśnie tu, a nie Proszowicach, Brzesku, Sandomierzu, Kielcach, Olkuszu, Jarosławiu, Tarnobrzegu, Nowym Sączu czy innej miejscowości, których rejestracje przewijają się pod blokiem:

Z podatku PIT jednej osoby można np.:

zbudować 10 m² chodnika
ustawić 4 stojaki rowerowe
posadzić 72 krzewy, które urozmaicą miejską zieleń
wykonać 10 m² trasy spacerowej
wyremontować 4 m² schodów
zakupić 8 tablic z nazwą ulicy
zakupić 6 znaków drogowych
zainstalować 4 tablice informacyjne
odmalować 78,3 m² pasów
wyznaczyć 225 m² kontrapasu
wyremontować 25,8 m² drogi (wykonanie nakładki asfaltowej)

Z podatku PIT większej liczby osób można np.:

kupić wagon nowoczesnego tramwaju NGT8 = 579 podatników
pokryć koszt rocznego utrzymania żłobka samorządowego = 833 podatników
zainstalować punkt monitoringu miejskiego = 27 podatników
zbudować boisko wielofunkcyjne = 360 podatników

krakow.pl/start/11225,artykul,krakow___tu_place_podatki.html

lrc1912
Posty: 739
Rejestracja: 23 cze 2016, 13:17

Re: Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: lrc1912 » 22 lis 2016, 17:31

Podatnicy płacą, bo muszą, ale gdyby dało się nie płacić to bym nie płacił :lol: Ci co na stołkach siedzą potrafią tylko dwie rzeczy: pierdzieć w nie i decydować o tym co dla nas jest dobre. Sami nie możemy, a decyzję podejmują za nas. Wiadomo, że wprowadzenie darmowej komunizacji miejskiej wiązałoby się z utratą funduszy, ale to nie oto chodzi. Władze nigdy nie dadzą nawet jednej darmowej linii np. dla ludzi bezrobotnych, którzy muszą dojeżdżać do urzędu pracy. Dlaczego nie? Odpowiedz jest prostsza od pytania: Złodziejstwo. Kolejny istotny problem, a w zasadzie nie problem tylko głupota urzędników to to, że zamiast ułatwić ludziom bezpośrednio dostanie się MPK w dowolne miejsce. to to utrudnili np. kiedyś można było dojechać bezpośrednio np. do Galerii Kazimierz, a teraz się nie da, bo trzeba się przesiąść. Specjalnie tak zrobili, żeby wykupywać dodatkowy bilet i pchać im do kieszeni. To powinno być tak skonstruowane, że jedną linią obojętnie, czy to tramwaj, czy autobus dostaniemy się bezpośrednio w miejsce przeznaczenia bez przesiadek.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2022, 15:19 przez lrc1912, łącznie zmieniany 1 raz.


ngy16687
Posty: 506
Rejestracja: 20 wrz 2015, 18:36

Re: Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: ngy16687 » 22 lis 2016, 18:31

Polemizowałbym. Dobra komunikacja to duża częstotliwość i bezkolizyjność linii szkieletowych i linie dowożące. Przesiadki są nieuniknione i pochwalam zmiany, które nowy Dyrektor ZIKiT wprowadza. Ważniejsze, żeby budowali tunele, nie na metro, ale na prametro. Szkoda, że podczas remontu Mogilskiej/Jana Pawła nie wpuścili tramwaju pod ziemię w rejonie Jana Pawła.

Przy takiej wielkości nie ma możliwości zadowolić każdego i bynajmniej nie traktuj tego jako obrony urzędników. ;)
Ostatnio zmieniony 22 lis 2016, 19:52 przez ngy16687, łącznie zmieniany 1 raz.

dudicom
Posty: 125
Rejestracja: 16 gru 2014, 23:03

Re: Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: dudicom » 22 lis 2016, 18:56

lrc1912 pisze:(...) władze Krakowa nigdy nie dadzą nawet jednej darmowej linii np. dla ludzi bezrobotnych, którzy muszą dojeżdżać do urzędu pracy. Dlaczego nie dadzą odpowiedz jest prostsza od pytania: banda złodziei. (...)

Bilet Aktywizujący (bilet na wszystkie linie dla os. bezrobotnej, która do urzędu pracy musi pojechać 1 raz w miesiącu) = 50 zł / msc.
Bilet Normalny (bilet na wszystkie linie dla osoby pracującej, która swoimi podatkami utrzymuje pośrednio komunikację) = 94 zł / msc.

Myślę, że chyba nie można powiedzieć że pod tym względem bezrobotni są pokrzywdzeni, na marginesie, stopa bezrobocia w Krakowie wg. stanu na wrzesień 2016 r. = 3,8%.

lrc1912 pisze:(...) że zamiast ułatwić ludziom bezpośrednio dostanie się MPK w dowolne miejsce to to utrudnili (...)
:lol:

lrc1912
Posty: 739
Rejestracja: 23 cze 2016, 13:17

Re: Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania i korzyści z tego

Postautor: lrc1912 » 22 lis 2016, 20:47

dudicom pisze:
Bilet Aktywizujący (bilet na wszystkie linie dla os. bezrobotnej, która do urzędu pracy musi pojechać 1 raz w miesiącu) = 50 zł / msc.
Bilet Normalny (bilet na wszystkie linie dla osoby pracującej, która swoimi podatkami utrzymuje pośrednio komunikację) = 94 zł / msc.

Bezrobotny nie musi wykupować biletu po prostu wsiada i jedzie, a jak go kanary capną to pokarzę np. wydruk na którym będzie pieczątka urzędu, podpis i termin stawiennictwa, ale miasto nigdy się nie zgodzi.

dudicom pisze:
Myślę, że chyba nie można powiedzieć że pod tym względem bezrobotni są pokrzywdzeni, na marginesie, stopa bezrobocia w Krakowie wg. stanu na wrzesień 2016 r. = 3,8%.

Jeśli chodzi o rzekomy spadek bezrobocia to polemizowałbym. Takie zjawisko nazywa się manipulacją. Media takie jak państwówka co jakiś czas powtarzają, że bezrobocie spada, co nie jest prawdą. Powiedzmy jednak, że to prawda, to czemu wciąż przybywa a nie ubywa biurokracji?
Ostatnio zmieniony 15 lut 2022, 15:22 przez lrc1912, łącznie zmieniany 2 razy.



Wróć do „Dzielnica Czyżyny w Krakowie - sprawy ważne dla mieszkańców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości