Głosujemy w budżecie obywatelskim na nowy park w Czyżynach (65)

Teren, w którym może powstać nowy park i nowa zieleń w Krakowie Czyżynach

Forum mieszkańców Czyżyn i Krakowa!

Nie wiem czy wszyscy już słyszeli o tym, że jest poważna szansa na zorganizowanie nowego parku w Krakowie Czyżynach pomiędzy ulicami Stella-Sawickiego, Orlińskiego i starym hangarem – zajezdnią. Na tą chwilę wszystko zależy od tego, czy uda się przegłosować ten projekt w aktualnej edycji budżetu obywatelskiego. Jest on oznaczony numerem 65, a więcej o nim można dowiedzieć się ze strony, na której odbywa się także głosowanie, czyli TUTAJ. Sam proces oddawania głosu jest bardzo prosty, włącznie z założeniem konta zajmuje dosłownie kilka minut, ale gdyby ktoś potrzebował pomocy, to poniżej znajduje się instrukcja „krok po kroku” jak to zrobić. Co ważne:

  • Aby założyć konto i oddać głos, nie jest potrzebny adres e-mail, więc zagłosować może też np. Wasza babia czy dziadek, którzy poczty elektronicznej nie posiadają!
  • Żeby móc głosować, wystarczy mieć ukończonych 16 lat, a nie jak w innych wyborach 18, czyli głosy oddawać mogą także Wasze dzieci, uczniowie i ich znajomi rówieśnicy!
  • Do oddana ważnego głosu nie jest konieczne zameldowanie w Krakowie, liczy się to czy mieszka się w naszym mieście, więc jeśli jeszcze nie masz w nim stałego miejsca zamieszkania, a tylko wynajmujesz pokój lub mieszkanie, to także możesz głosować!

Jak widać, pomysłodawcy zadbali tu o to, żeby maksymalnie powiększyć grono osób, które może wypowiedzieć się w sprawie tego, na co zostanie wydanych część publicznych pieniędzy, którymi dysponuje miasto Kraków. Ważne jest to, że na oddanie głosu mamy czas tylko do końca czerwca, więc trzeba się spieszyć!

Trzeba też zapamiętać, że aby oddany głos był ważny, trzeba zagłosować na 3 projekty miejskie, 3 projekty dzielnicowe i potwierdzić na końcu swój wybór. Nie ma tego nigdzie jasno opisanego, ale wygląda na to, że w ten sposób zostało to zaprojektowane.

Jak głosować w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa 2016 na projekt nr 65

Jeśli ktoś nie wie dokładnie, jak oddać swój głos na projekt nowego parku w Krakowie Czyżynach (numer 65), to poniżej instrukcja, jak to zrobić krok po kroku. Po pierwsze, wchodzimy na stronę logowania do głosowania, którą można znaleźć TUTAJ – wygląda ona jak na poniższej grafice.

Krakowski budżet obywatelski - strona logowania do głosowania
[Kliknij aby powiększyć] Strona logowania do głosowania
Loginem jest tutaj numer PESEL, jednak jeśli jeszcze nie macie tam swojego konta, to musicie je wcześniej założyć, w tym celu należy kliknąć w zaznaczony powyżej link Zarejestruj się, dzięki temu przejdziecie do strony zakładania konta, która została przedstawiona poniżej.

Zakładanie konta do głosowania w budżecie obywatelskim miasta Krakowa
[Kliknij aby powiększyć] Formularz zakładania konta wyborcy
Należy uzupełnić formularz podając swoje imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail (nie jest konieczny), adres zamieszkania oraz dwukrotnie wpisać hasło. Trzeba także zaznaczyć pole Nie jestem robotem oraz pole z potwierdzeniem prawdziwości podanych danych. Pole ostatnie jest opcjonalne dla tych, którzy nie podają adresu e-mail, ale jeśli się go poda i pole jest zaznaczone, to rejestracja także przebiegnie prawidłowo. Na końcu klikamy w przycisk Rejestracja i tym samym nasze konto w serwisie do głosowania powinno zostać założone.

Jak wyszukać projekt w budżecie obywatelskim miasta Krakowa
[Kliknij aby powiększyć] Wyszukiwanie projektu nr 65
O tym, że wszystko zrobiliśmy prawidło informuje komunikat na górze strony: Witamy! Twoje konto zostało pomyślnie stworzone. – widać go na górze grafiki powyżej. Następnie wyszukujemy nasz projekt nr 65, aby było łatwiej klikamy w ikonkę z choinką po lewej stronie, dzięki temu na mapce zostaną tylko zgłoszenia dotyczące zieleni, a następnie w okolicy ul. Stella-Sawickiego klikamy na zieloną ikonkę z choinką.

Osiedle Orlińskiego w Czyżynach - Bduimex buduje poziom podziemny nowego bloku
[Kliknij aby powiększyć] Wybrany projekt nowego parku (nr 65)
Jeżeli wszystko zostało zrobione prawidłowo, to powinno to wyglądać, jak na obrazku powyżej. Aby przejść do głosowania, klikamy link Zobacz zaznaczony na grafice. (Innym sposobem na znalezienie projektu budowy nowego parku w Czyżynach jest przewinięcie listy wszystkich projektów, która znajduje się na stronie głosowania pod mapką, nasz można znaleźć w ostatnich, dolnych rzędach. Tam także klikamy Zobacz.)

Jak głosować w budżecie obywatelskim miasta Krakowa
[Kliknij aby powiększyć] Głosowanie w budżecie obywatelskim Krakowa
Po tym zostaniemy przekierowani do strony, na której możliwe jest oddanie głosu – została przedstawiona powyżej. Znajduje się na niej przycisk na napisem GŁOSUJ (zaznaczony na obrazku) – należy weń kliknąć, co spowoduje wyświetlenie obrazu widocznego poniżej.

Przydzielanie punktów w budżecie obywatelskim miasta Krakowa - nowe parki
[Kliknij aby powiększyć] Przydzielamy 3 punkty projektowi nr 65
Oczywiście projektowi nowego parku w Czyżynach przypisujemy wagę najwyższą, czyli klikamy w opcję Głosuj: Przydziel 3 punkty – im więcej punktów zdobędzie dana opcja, tym większa szansa, że zostanie zrealizowana.

Głos oddany w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa
[Kliknij aby powiększyć] Prawidłowo oddany głos na projekt nr 65
Po prawidłowym oddaniu głosu, na stronie, po prawej stronie powinna pojawić się gwiazdka z cyfrą 3, taka, jak zaznaczona na grafice powyżej. Tylko, że to jeszcze nie wszystko. Aby głos był ważny, trzeba opisaną procedurę wykonać 6 razy, czyli oddać głos na trzy projekty miejskie, na trzy projekty dzielnicowe, a na końcu potwierdzić swój wybór – tak jak zostało to przedstawione na grafice poniżej.

Jak wyszukać projekt w budżecie obywatelskim miasta Krakowa
[Kliknij aby powiększyć] Zatwierdzenie dokonanego wyboru

I to wszystko, co należy zrobić, aby wystarać się o więcej zieleni w Krakowie Czyżynach. Cała procedura zajmuje kilka minut, a w jej wyniku nie tylko mieszkańcy okolicy zyskają nieco oddechu, ale także zając mieszkający w Czyżynach może nie będzie się musiał wyprowadzać 😉

Miejsce w którym ma powstać nowy park w krakowskich Czyżynach

Jak na razie teren, na którym miałaby powstać nowa zieleń miejska jest wybetonowany i mało przyjazny… Wokół już znacznie wcześniej istniały duże Krakowskie osiedla, jak os. Dywizjonu 303, os. 2 Pułku Lotniczego, a ostatnio powstają tam Osiedle Avia oraz Osiedle Orlińskiego (obydwa stawiane przez Budimex), a cały czas budują się także nowe bloki przy ul. Hynka, za których powstawanie odpowiadają m.in. deweloperzy Dasta, Proins czy SM Czyżyny. Mieszkańcom naszego miasta na pewno przydałoby się więcej zieleni w tym rejonie, wśród której integrować mogliby się mieszkańcy starych i nowych osiedli w Czyżynach. A niestety wiele miejsca na nią tam już nie pozostało… Warto więc powalczyć o to miejsce!

Teren w Krakowie Czyżynach, na którym może powstać nowy park
Miejsce, w którym ma powstać nowy park w Czyżynach (nr 65)

Zachęcamy do głosowania na ten projekt także mieszkańców innych okolic Czyżyn i dzielnic Krakowa, a równocześnie zapraszamy do dzielenia się na forum projektu nowego parku oraz na naszej stronie na Facebooku informacjami o innych ciekawych projektach zainicjowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa 2016 – w końcu zawsze możemy wzajemnie wspierać swoich faworytów i wszyscy na tym wygrać 😉

A powyżej zdjęcie miejsca, gdzie miałby powstać nowy park w Czyżynach, jak widać jest beton otoczony blokami… jeśli już bloki tam stoją, to może zamiast kolejnych i jeszcze większej ilości betonu, zafundujmy sobie tam park! W końcu zieleni w naszym mieście wiele nie mamy, jak na razie zazwyczaj trwa walka z wycinką drzew w Krakowie, być może czas postarać się o to nie tylko masowo drzew nie karczować, ale także na większą skalę sadzić nowe – i m.in. właśnie temu służy ten projekt.

Zapraszamy, do głosowania, mamy czas tylko do końca czerwca!

5 komentarzy na temat “Głosujemy w budżecie obywatelskim na nowy park w Czyżynach (65)

  1. Aby glos sie liczył trzeba oddac po trzy glosy w pierwszym etapie glosowania i trzy głosy w drugim etapie glosowania a na. Samym koncu potwierdzić glosoowanie.

  2. Jesteś pewna, że tak jest? Właśnie się nad tym zastanawiałem, tylko jakoś nie mogę tego znaleźć. Jak rozumiem, w tej sytuacji oddanie jednego głosu nie wystarczy, aby sprawa była ważna, tylko łącznie trzeba oddać 6 głosów.

  3. Tak, jestem pewna 🙂 na stronie znalazłam takie info: „Żeby twoje głosowanie było ważne musisz przydzielić 3 głosy w projektach ogolnomiejskich oraz 3 głosy w projektach dzielnicowych, dobrze przemyśl swój wybór.” Na koniec oczywiscie trzeba zatwierdzić dokonany wybór inaczej głosy się nie liczą… :/

  4. Już jest to w artykule, i nawet screen z tym wszystkim jest zrobiony, jak zakończyć głosowanie, żeby było ważne 🙂

  5. Bardzo się cieszę, że Budimex dba o to aby jego klienci, w tym ja, mieli w okolicy park zbudowany na publiczne pieniądze. Szkoda tylko, że firma zabudowała bardzo mocno swój teren, pozostawiając minimalną ilość zieleni…

Zostaw komentarz