Muzeum Inżynierii Miejskiej ma pomysł na hangar w Czyżynach

Zabytkowe tramwaje w hangarze należącym do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Forum dzielnicy Czyżyny

Wszyscy mieszkańcy Czyżyn zapewne doskonale znają zabytkowy hangar w Czyżynach, w którym mieściła się także przez wiele lat zajezdnia autobusowa, a o którym już wiele razy tutaj pisaliśmy. W ostatnim czasie miał miejsce remont dachu tego obiektu, co także odnotowaliśmy w serwisie, miejmy nadzieję, że prace te wiązały się z planami właściciela budynku, którym jest krakowskie Muzeum Inżynierii Miejskiej. W przyszłości ma tam bowiem powstać właśnie oddział tej cenionej w Krakowie instytucji, choć jak widać na zdjęciach, jeszcze dużo pracy jest tam wcześniej do wykonania.

Zabytki, inżynieria i… miejsce spotkań, w muzeum

Ostatnio, w krakowskim dodatku Gazet Wyborczej ukazał się interesujący wywiad z dyrektorem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Piotrem Gójem, w którym opowiadał on o tym, jak widzi przyszłość prowadzonej przez siebie instytucji. O ile o tym, że w przyszłości ma powstać w hangarze muzeum, wiadomo od dosyć dawna, to jednak dzięki wywiadowi, mogliśmy się dowiedzieć nieco więcej na ten temat. Uwagę przykuł szczególnie zacytowany poniżej fragment.

Dysponujemy też hangarem lotniczym przy ul. Stella-Sawickiego, to bardzo dobre miejsce na nasze eksponaty wielkogabarytowe i działania kulturalne dla tamtego obszaru. Marzy nam się, żeby oddział w hangarze stał się centrum kulturalnym i centrum spotkań mieszkańców z osiedli, które już tam są i tych powstających.

Wychodzi na to, że hangar w Czyżynach miałby się stać czymś więcej, niż tylko tradycyjnie pojmowanym oddziałem muzeum. Plany są takie, aby uczynić z tego miejsca centrum kultury oraz aktywności obywatelskiej, oczywiście przy zachowaniu funkcji muzealnych. Takie miejsce na pewno bardzo przyda się w okolicy, tym bardziej, że obok starszych, buduje się tam wiele nowych osiedli i na pewno dodatkowa przestrzeń dla aktywnych mieszkańców, byłaby tam przydatna. A osób chcących działać na rzecz rozwoju i poprawy „jakości” miasta, zwłaszcza jego części, w której żyją na co dzień, jest tam niemało, o czym świadczy choćby inicjatywa stworzenia nowego parku w Czyżynach, która zwyciężyła z zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, czy zgłoszony w do tej edycji projekt Czyżyńska Kładka na Lotnisko – czyli plan połączenia obu historycznych części zespołu dawnego lotniska, wygodną przeprawą dla pieszych i rowerzystów.

Hangar po dawnym lotnisku w Czyżynach należący do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Zabytkowy hangar przy Stella-Sawickiego w Czyżynach

We wspomnianym powyżej wywiadzie, właśnie sprawa wykorzystania potencjału i energii aktywnych mieszkańców, zwraca szczególną uwagę. Otóż do współpracy z muzeum, dyrektor chce zaprosić ruchy miejskie, osoby angażujące się w starania o poprawę jakości życia w najbliższym, jak i nieco dalszym otoczeniu itd. Stoi za tym przekonująca logika, skoro bowiem miasto rozwija się od kilkuset lat, aby lepiej spełniać oczekiwania swoich mieszkańców, to ludzie chcący te zmiany inicjować, czy wspierać, są także częścią nie tylko jego historii, ale także teraźniejszości i przyszłości.

W dzielnicy Czyżyny działa już oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej, czyli Ogród Doświadczeń znajdujący się w Parku Lotników Polskich. W okolicy mieści się także Muzeum Lotnictwa Polskiego, ze swoją okazałą kolekcją samolotów, a w przyszłości ma powstać tam także Małopolskie Centrum Nauki, więc instytucji kulturalno-oświatowych, będzie tam sporo. Wspaniale byłoby móc w przyszłości połączyć i wykorzystać potencjał wszystkich tych podmiotów.

Stare autobusy stojące w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Czyżynach
Zabytkowe autobusy w hangarze Muzeum Inżynierii Miejskiej

To na nieco dalszą przyszłość, a co na tą najbliższą? Już 5 czerwca, w zespole szkół nr 66 na os. Dywizjonu 303, mają odbyć się konsultacje społeczne dotyczące kształtu nowego parku w Czyżynach, za którego powstaniem opowiedzieli się mieszkańcy w zeszłorocznym głosowaniu na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Wydaje się zasadne, aby jedną ze stron tych rozmów, byli także przedstawiciele Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, które jest właścicielem hangaru oraz okalającego go terenu, przylegającego bezpośrednio do planowanego terenu zielonego. Warto pomyśleć o jakimś połączeniu i spójnym zagospodarowaniu obu tych przestrzeni, aby zarówno muzeum, jak i powstający przy nim park, mogły wzajemnie zyskać na atrakcyjności. Tym bardziej, że wnioskując po wypowiedzi dyrektora muzeum, Piotra Gója, jest wola dla takiej współpracy. Trzymamy kciuki!

Zostaw komentarz