Odwiedź forum mieszkańców dzielnicy Czyżyny!
Pisaliśmy już o tym, że Muzeum Lotnictwa Polskiego może być idealnym miejscem na spacer w Czyżynach podczas ładnej pogody. Jednak nawet gdy aura nie sprzyja wycieczkom na wolnym powietrzu, nadal wybranie się tam może być świetnym pomysłem na miłe spędzenie dnia. Udostępnione tam bowiem ekspozycje, to nie tylko ustawione na lotniskowych łąkach samoloty i helikoptery, sporo można również zobaczyć w starych hangarach oraz w nowym, oddanym kilka lat temu, ciekawie zaprojektowanym budynku z surowego betonu.
Nowy budynek krakowskiego Muzeum Lotnictwa w Czyżynach
Większość odwiedzających na pewno trafi w to miejsce na samym początku swojej wizyty w tej placówce, bowiem właśnie w tym nowym, efektownym budynku znajdują się kasy biletowe i samo wejście do muzeum. W nim umieszczona została także istotna część ekspozycji, a jej przykładowym eksponatem jest widoczny na pierwszym zdjęciu, podwieszony pod sufitem, służący do wykonywania akrobacji, samolot zespołu Żelazny, który swoimi pokazami uświetnił już niejeden pokaz lotniczy w naszym kraju i za granicą. Poniżej natomiast pokazane zostały damskie mundury lotnicze.
W końcu umundurowanie i stroje wykorzystywane podczas lotów to również jeden z nieodłącznych elementów powiązanych z lotnictwem. A ciekawych eksponatów jest tam znacznie więcej, np. silniki lotnicze, odznaczenia, a od czasu do czasu pojawiają się tam również latające maszyny wypożyczone z innych muzeów lub z prywatnych kolekcji. Na przykład do końca października można było oglądać samolot Bristol Fighter, który udostępnił słynny reżyser Peter Jacson, a takich smaczków jest tam więcej. Poniżej natomiast jeden z samolotów eksponowanych w ramach wystawy Skrzydła Wielkiej Wojny.
Mieści się ona w odrębnym hangarze i w niezwykle interesujący sposób przedstawia sprzęt, którym posługiwały się walczące w powietrzu jednostki armii biorących udział w I wojnie światowej. Poszczególne samoloty zostały umieszczone w otoczeniu, w jakim mogły znajdować się podczas prowadzenia walk, a dodana do tego gra dźwięków i świateł sprawia, że można poczuć się tam niemal jak na froncie. Do obejrzenia jest tam także wyposażenie, którym posługiwali się żołnierze tamtych czasów. Na pewno trudno się tam nudzić. A hangary są jeszcze przynajmniej dwa. W jednym zgromadzono całe mnóstwo rzadkich samolotów i helikopterów, w kolejnym natomiast pokazywane są eksponaty związane z zimną wojną i wyścigiem zbrojeń toczącym się po obu stronach żelaznej kurtyny. To właśnie podczas zwiedzania tej części muzeum wykonana została poniższa fotografia.
A przedstawia ona oczywiście piękny samochód z tamtych czasów, który również jest tam eksponowany. Poza tym można obejrzeć wyposażenie myśliwca, różnego rodzaju rakiety powietrze-powietrze, w tym taką, w której montowane były głowice jądrowe. Oczywiście znajdują się tam także inne elementy związane z bronią atomową, która w tych czasach była intensywnie rozwijana – to wszystko stanowi doskonałą lekcję współczesnej historii świata.
Trzeba pamiętać, że wymieniliśmy tylko kilka z dostępnych tam atrakcji. Rodziców, a raczej ich pociechy na pewno zainteresują także instalacje edukacyjne związane z lotnictwem przygotowane dla najmłodszych. Mogą na przykład zasiąść za sterami samolotu i odbyć symulowany lot, jak również sprawdzić jak strumień powietrza unosi i utrzymuje w górze piłeczkę, a to także tylko wycinek z przygotowanych zabaw. W muzeum mieści się również niewielka sala kinowa, w której odbywają się np. pokazy filmów lotniczych czy ciekawe wykłady. Gdyby ktoś chciał zobaczyć nieco więcej, to wkrótce na naszej facebookowej stronie pojawią się dodatkowe zdjęcia z tej wycieczki – zapraszamy. Tymczasem zachęcamy przede wszystkim do osobistej wizyty w tym fascynującym miejscu.