Badania ruchu na ul. Stella-Sawickiego – wiemy po co!

Mierzenie natężenia ruchu na Stella-Sawickiego

Forum Czyżyn

O problemach z komunikacją publiczną w niektórych częściach Czyżyn, mówi się już od dawna. Wiadomo też, że będą się one nasilały, wraz z wprowadzaniem się mieszkańców do nowych bloków powstających wzdłuż wschodniej części pasa startowego dawnego lotniska. Pisaliśmy tu już o pomysłach na usprawnienie ruchu autobusów na ul. Stella-Sawickiego, sprawą zajmowali się także radni miejscy, do tej pory jednak niewiele się w tej materii działo.

Zgadujemy, że badane natężenia ruchu potwierdzi: problemu nie ma

W ostatnich dniach jednak coś drgnęło i na skrzyżowaniach ulic Stella-Sawickiego i Pisarka oraz ul. Stella-Sawickiego i Bora Komorowskiego, pojawiły się ekipy mierzące natężenie ruchu. Wspaniale, przecież już dawno twierdziliśmy, że przydałby się buspas na ul. Stella-Sawickiego (w tym tekście jest więcej ciekawych zdjęć), że warto by jakiś autobus z Czyżyn w stronę Prądnika Czerwonego puścić przez ul. Bora-Komorowskiego, a nie zakorkowaną Dobrego Pasterza itd. Wydawało się, że wreszcie jest szansa na pozytywne zmiany w tym zakresie, bo przecież poranne i popołudniowe korki tam, każdy mieszkaniec okolicy zna (choćby zdjęcie poniżej). Niestety, jednak tylko się… wydawało.

Korki w Krakowie na ul. Stella-Sawickiego w stronę Wiślickiej i Bora Komorowskiego
Poranne korki na ul. Stella-Sawickiego w kierunku Wiślickiej

Niestety zajmujący się tym „specjaliści”, postanowili zbadać natężenie ruchu na tym odcinku drogi, akurat wtedy, kiedy ruszyła budowa estakady nad Bora-Komorowskiego. Inwestycja ta wiąże się natomiast z miejscowym zamknięciem jednej jezdni tej ulicy i wyznaczeniem na drugiej buspasa, co skończyło się ogromnymi korkami dla samochodów osobowych i ciężarówek. Po pierwszych dniach stania w nich, większość kierowców, zdecydowała się wybrać inną trasę, przez co sytuacja się unormowała. Tym samym zmniejszeniu uległo także natężenie ruchu na Stella-Sawickiego w stronę Wiślickiej, co widać na zdjęciu zamieszczonym poniżej, a wykonanym także w godzinach porannych.

Ulica Stella-Sawickiego od początku udowy estakady na ul. Bora Komorowskiego
Ul. Stella-Sawickiego i budowa estakady na Bora Komorowskiego

Domyślacie się już, jakie będą wnioski z prowadzonych w ten sposób badań? A może właśnie takie mają być, żeby nic nie trzeba było robić? No chyba, że badania przeprowadzone zostaną jeszcze raz, za kilka tygodni… w okresie wakacyjnym, kiedy z dróg znika większość studentów, a także rodzice odwożący dzieci do szkoły i wszyscy urlopowicze. Wtedy ruch w tej części miasta powinien być jeszcze mniejszy, może warto było na to zaczekać? Jak tak dalej pójdzie, to okaże się, że w ogóle nie jest potrzebna żadna przebudowa ul. Stella-Sawickiego i skrzyżowania z Wiślicką, bo przecież jest tak dobrze.

Jak myślicie, niedbalstwo czy celowe działanie?

Edit:
Pierwotnie o taki styl działa podejrzewaliśmy ZIKiT, jednak tam zarzekają się, że to nie ich sprawka. Zwracamy zatem honor i czekamy na konkretne działania, żeby usprawnić komunikację w Czyżynach 🙂

Jeden komentarz na temat “Badania ruchu na ul. Stella-Sawickiego – wiemy po co!

  1. Sęk w tym, że to raczej nie ZIKiT robi pomiary, tylko firma robiąca analizy ruchowe na potrzeby inwestycji Małopolskie Centrum Nauki, które ma powstać w tej okolicy.

    malopolska.pl/biznes/rozwoj-regionalny/malopolskie-inwestycje/malopolskie-centrum-nauki

    tvp.info/28749530/radni-dali-zielone-swiatlo-w-krakowie-powstanie-malopolskie-centrum-nauki

Zostaw komentarz