Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM)

Budowy nowych mieszkań, a rządowy program MdM (Mieszkanie dla Młodych)

Forum mieszkańców Czyżyn!

A tym razem nie o żadnej budowie prowadzonej w Czyżynach, ale o finansowaniu zakupu własnego mieszkania. Chodzi o zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM), które w życie weszły od 1 września 2015 roku. A znowelizowana ustawa zawiera sporo modyfikacji, które sprawiają, że skorzystanie z rządowej dopłaty staje się łatwiejsze, a także może być ona wyższa niż w wersji poprzedniej.

Co zmieniło się w programie MdM (Mieszkanie dla Młodych)?

Poniżej wymieniamy główne zmiany, które wprowadzono w programie Mieszkanie dla Młodych. Być może dla kogoś, kto kupuje mieszkanie od dewelopera w Czyżynach, okaże się to korzystne. Tym bardziej, że większość lokali, które sprzedaje tam zwłaszcza Budimex, ale chyba również niektóre od dewelopera Proins mieści się w limicie cenowym uprawniającym do skorzystania z dopłaty.

  • Najbardziej skorzystają rodziny posiadające przynajmniej tróję dzieci, bowiem dla nich zniesiony został limit wieku, który pozwalał na skorzystanie z MdM tylko osobom, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia. Ponadto takie rodziny mogą teraz liczyć na dofinansowanie wkładu własnego w wysokości ok. 30% ceny mieszkania, a więc naprawdę dużo. Dla rodzin z jednym dzieckiem jest to teraz 15%, a dla tych z dwójką 20%.
  • Odświeżony program wprowadza jeszcze jedną bardzo istotną zmianę, mianowicie pozwala na finansowanie zakupu mieszkania pochodzącego również z rynku wtórnego. A dzięki temu powinien on stać się też dostępny dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie nowych inwestycji mieszkaniowych jest o wiele mniej niż w dużych miastach.

Poza tym już standardowo, czyli co trzeba zrobić żeby skorzystać z dopłaty MdM? Oczywiście wziąć kredyt hipoteczny, na minimum 15 lat i minimum 50% wartości nieruchomości, więc z czasem i tak dopłata trafi do banku. Niemniej nowe warunki pozwalają objąć systemem dopłat do zakupu pierwszego mieszkania znacznie więcej osób, niż do tej pory. Co więcej, wiele z nich może liczyć również na dużo wyższe dofinansowanie, a więc wydaje się, że zmiany idą w dobrym kierunku.

Choć pojawiła się także jedna zmiana, która niektóre osoby do wzięcia dopłaty może zniechęcić. Mianowicie, jeśli w ciągu pierwszych 5 lat kredyt będzie się chciało spłacić w całości lub znacznie nadpłacić, to wtedy będzie trzeba zwrócić również dofinansowanie. Znaczy to mniej więcej tyle, że osoby dysponujące większą gotówką już nie będą w stanie uciec przez bankowymi sidłami, jeśli będą chciały skorzystać z programu MdM.

Zostaw komentarz