Zrobimy park, chodnik czy plac zabaw? Ruszył budżet obywatelski Krakowa 2019

Zieleń w Czyżynach na terenie dawnego lotniska

Czyżyny – forum

Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, o tym, że warto wziąć w nim udział świadczy choćby to, że choć po latach opóźnień, to najprawdopodobniej wreszcie ruszy budowa nowego parku w Czyżynach wzdłuż ul. Stella-Sawickiego, którego projekt został wybrany przez mieszkańców do realizacji w głosowaniu z roku 2016. A tegoroczna edycja imprezy daje jeszcze większe możliwości, bowiem znacznie zwiększono pulę środków przeznaczonych na projekty dzielnicowe.

Ile środków można zyskać na realizację projektów w budżecie obywatelskim Krakowa

Jak co roku, budżet obywatelski podzielony został na część miejską oraz część dzielnicową. W ramach tej pierwszej, to rozdysponowania jest 10 mln złotych, a wartość pojedynczego zgłoszonego projektu, nie może przekraczać 2 mln złotych. Spore zmiany natomiast przewidziano dla dzielnic, które otrzymały łącznie 20 mln zł, z czego na Czyżyny przypadło ponad 900 tys. zł, a wartość pojedynczego projektu w naszej dzielnicy nie może przekraczać 361 960 zł. Przyrównując to do całorocznego budżetu Czyżyn, są to kwoty wysokie i warto o nie zawalczyć dla swojej okolicy.

Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego – zbudujmy park, chodnik lub plac zabaw

Jeżeli chodzi o projekty, to mogą obejmować bardzo różne zagadnienia, od edukacji i bezpieczeństwa, po zieleń i infrastrukturę. Aby złożyć projekt, należy wypełnić specjalny, dostępny w sieci formularz dostępny na stronie budzet.krakow.pl, a następnie dostarczyć listę poparcia zawierającą min. 15 podpisów mieszkańców dzielnicy lub miasta (w zależności od tego, czy projekt jest dzielnicowy czy ogólnomiejski) – jej wzór można pobrać z panelu służącego do składania wniosków. Na etapie składania wniosku, może przydać się także cennik budżetu obywatelskiego (budzet.krakow.pl/strona_glowna/207103,artykul,cennik_budzetu_obywatelskiego.html), dzięki któremu można łatwiej wycenić dodawane zadanie. Wycena ta nie musi być bardzo precyzyjna, urzędnicy zdają sobie sprawę z tego, że mieszkańcy nie koniecznie posiadają specjalistyczne kompetencje w tym zakresie. Trzeba się jednak z tym wszystkim spieszyć, bowiem czas na składanie projektów mamy tylko do końca maja.

Wydeptana ścieżka pomiędzy osiedlem Avia i osiedlem 2 Pułku Lotniczego a ulicą Orlińskiego
Przedept pomiędzy os. Avia i ul. Orlińskiego do zastąpienia chodnikiem

Złóżmy przydatne projekty i uczyńmy naszą okolicę lepszą

Jeżeli macie pomysł na miejsce, w którym mógłby powstać park, plac zabaw, dodatkowe miejsca postojowe, chodnik w miejscu przedeptu, może zajęcia fitness, projekty z zakresu poprawy bezpieczeństwa i wiele innych, to składajcie takie projekty. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich lat, np. jeszcze zanim powstała większość bloków osiedli Avia i Orlińskiego, m.in. ich obecni i przyszli mieszkańcy mieli już na tyle dużą siłę przebicia, że byliśmy w stanie uzyskać jeden z najlepszych wyników w Krakowie (projekt Zamieszkaj obok parku). Na tej podstawie można oczekiwać, że jako o wiele lepiej zintegrowana społeczność, obecnie możemy osiągnąć przynajmniej tak samo dużo – warto więc zawalczyć o zainwestowanie tych środków w naszej okolicy. A nawet jeżeli jakiś projekt nie wygrywa lub zostaje odrzucony, jak Czyżyńska kładka na lotnisko (nad ul. Stella-Sawickiego), to może on świetnie nagłaśniać określony problem, w tym przypadku braku przejścia dla pieszych przez ruchliwą ulicę, które ma powstać jako skrzyżowanie.

Składajmy projekty, promujmy je i wygrywajmy!

Przykładowe propozycje:
Stworzenie niewielkiego parku z placem zabaw za hangarem (od strony ul. Medweckiego)
Wybudowanie chodnika w miejscu przedeptu z osiedla Avia do ul. Orlińskiego
Wybudowanie chodnika w miejscu przedeptu pomiędzy ul. Orlińskiego a przystankiem przy ul. Medweckiego
Budowa ścieżki rowerowej wraz z przejazdem dla rowerów przez pas zieleni na ul. Medweckiego, przy skrzyżowaniu z ul. Stella-Sawickiego
Dodatkowe patrole Policji lub Straży Miejskiej na osiedlach
Budowa dodatkowych miejsc postojowych wzdłuż ul. Orlińskiego na części działki za hangarem
Zielony ekran izolujący plac zabaw przy ul. Marii Dąbrowskiej od myjni samochodowej

Sławomir Bieniek

Zostaw komentarz