Pas startowy po drugiej (zachodniej) stronie ul. Stella Sawickiego w Krakowie

Forum Dzielnicy Czyżyny - sprawy ważne dla jej mieszkańców, remonty, nowe inwestycje, szkoły i przedszkola oraz miejsca do spędzania wolnego czasu. Propozycje zmian w Czyżynach i pinie o obecnie prowadzonych.
lrc1912
Posty: 739
Rejestracja: 23 cze 2016, 13:17

Pas startowy po drugiej (zachodniej) stronie ul. Stella Sawickiego w Krakowie

Postautor: lrc1912 » 03 lip 2016, 23:22

Cześć, mam pytanie. Całkiem niedawno dowiedziałem się od pewnego Pana, który posiada obszerną wiedzę na różne tematy. Od niego wiem, że część pasa startowego, który obecnie służy do operacji lotniczych, a po ludzku rzecz biorąc na potrzeby Małopolskiego Pikniku Lotniczego jest w rękach Politechniki Krakowskiej, a zachodnia część pasa wchodzi w skład Lotniczego Parku Kulturowego. Nie wiem czy to jest prawda, ale moim zdaniem cała droga startowa powinna być własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego. I tu jest moje pytanie czy SSE Kraków obejmuję zabudowę tej części pasa, który jest rzekomo własnością Politechniki Krakowskiej?
Ostatnio zmieniony 08 lut 2022, 0:57 przez lrc1912, łącznie zmieniany 4 razy.

Fedaykin
Posty: 223
Rejestracja: 28 sty 2016, 15:33

Re: Pas startowy po drugiej (zachodniej) stronie ul. Stella Sawickiego w Krakowie

Postautor: Fedaykin » 04 lip 2016, 9:11

Temat tej strony Stella Sawickiego został już poruszony w innym temacie, włącznie z mapką "stanu własności":
Zagospodarowanie terenu po lotnisku w Krakowie

Wychodzi na to, że tak jak piszesz - pas podzielony jest na dwie części, w tym ta wschodnia należy albo do SSE, albo do innego prywatnego właściciela. Skoro teren nie należy do Muzeum Lotnictwa, to znając życie w każdej chwili może zostać zabudowany, o ile zajdzie taka potrzeba i konserwator zabytków(?) wyrazi na to zgodę. Z tego co mi wiadomo - na chwilę obecną nikt jeszcze nie planuje się tam budować.

lrc1912
Posty: 739
Rejestracja: 23 cze 2016, 13:17

Re: Pas startowy po drugiej (zachodniej) stronie ul. Stella Sawickiego w Krakowie

Postautor: lrc1912 » 04 lip 2016, 11:04

Konserwator zabytków na pewno nie wyrazi zgody na zabudowę. W Wikipedii piszę, że fragment zachodniej części lotniska jest wpisany do rejestru zabytków, a co więcej posiada kod ICAO czyli jest zarejestrowanym lądowiskiem.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2022, 0:59 przez lrc1912, łącznie zmieniany 2 razy.


Fedaykin
Posty: 223
Rejestracja: 28 sty 2016, 15:33

Re: Pas startowy po drugiej (zachodniej) stronie ul. Stella Sawickiego w Krakowie

Postautor: Fedaykin » 04 lip 2016, 11:23

Część pasa startowego tam, gdzie powstają obecnie Nowe Czyżyny, to ponoć też zabytek i całość była/jest dogadywana z konserwatorem zabytków. Tylko informuję jakie są opcje. Branie czegokolwiek za pewnik, szczególnie gdy chodzi o teren przeznaczony pod SSE i nienależący do gminy, to takie trochę naiwniactwo.

lrc1912
Posty: 739
Rejestracja: 23 cze 2016, 13:17

Re: Pas startowy po drugiej stronie ul. Stella Sawickiego

Postautor: lrc1912 » 04 lip 2016, 12:22

Nie był zabytkiem skoro deweloper zerwał betonową nawierzchnię. Z tego co wiem, to powstawał dopiero plan zagospodarowania przestrzennego terenu tam, gdzie obecnie stoją bloki Avia, ale się spóźnili. Planowali urządzenie w tym miejscu Parku. Wysłałem swego czasu pismo do MLP ażeby zrobili wszystko, co w ich mocy w celu ochrony przed zabudową terenu po drugiej stronie ul. Stella Sawickiego. MLP na pewno jest świadome tego, że jak go zabudują, to zorganizowanie Pokazów Lotniczych może być w przyszłości niemożliwe.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2022, 1:01 przez lrc1912, łącznie zmieniany 2 razy.

lrc1912
Posty: 739
Rejestracja: 23 cze 2016, 13:17

Re: Pas startowy po drugiej stronie ul. Stella Sawickiego

Postautor: lrc1912 » 04 lip 2016, 23:24

Fedaykin pisze:Temat tej strony Stella Sawickiego został już poruszony w innym temacie, włącznie z mapką "stanu własności":
Zagospodarowanie terenu po lotnisku w Krakowie

Wychodzi na to, że tak jak piszesz - pas podzielony jest na dwie części, w tym ta wschodnia należy albo do SSE, albo do innego prywatnego właściciela. Skoro teren nie należy do Muzeum Lotnictwa, to znając życie w każdej chwili może zostać zabudowany, o ile zajdzie taka potrzeba i konserwator zabytków(?) wyrazi na to zgodę. Z tego co mi wiadomo - na chwilę obecną nikt jeszcze nie planuje się tam budować.

Tematy się różnią, bo ja pytam o drogę startową, a w tym temacie jest mowa o zagospodarowaniu terenu, ale mimo to dzięki za uwagę.

Fedaykin
Posty: 223
Rejestracja: 28 sty 2016, 15:33

Re: Pas startowy po drugiej stronie ul. Stella Sawickiego

Postautor: Fedaykin » 05 lip 2016, 15:33

Oczywiście, że tematy się różnią ... w każdym razie mapka ze wskazanego przeze mnie tematu wyraźnie wskazuje, że wschodnia część pasa należy właśnie do PK (czyli w domyśle również do SSE), a nie do gminy. Skoro zezwolono na zabudowanie pasa w miejscu Nowych Czyżyn, pewnie i na SSE go zabudują, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przeciwnym razie oddano by PK teren tylko "do pasa startowego", a oddano wraz z pasem. W każdym razie ewentualna zabudowa nastąpi raczej nieprędko - ze wskazanego przeze mnie tematu wynika również, że kolejne inwestycje kierują się raczej w stronę Stella Sawickiego, nie w stronę pasa startowego.

Co do Pikniku Lotniczego z kolei, to raczej szedłbym w stronę, że miasto wręcz dokłada się tutaj do interesu (promocja), miast na nim zarabiać. Może kasa muzeum nieco na tym zyskuje.


lrc1912
Posty: 739
Rejestracja: 23 cze 2016, 13:17

Re: Pas startowy po drugiej stronie ul. Stella Sawickiego

Postautor: lrc1912 » 05 lip 2016, 18:06

Tutaj jest mapka, która czarno na białym pokazuje, że SSE (kolor zielony) nie obejmuje pasa startowego i części działek z lewej strony ul. Stella Sawickiego. Mniemam, że ta mapka pokazuje granice SSE Kraków:

lrc1912: Mapa niedostępna. Najprawdopodobniej usunięta ze strony źródłowej.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2022, 1:03 przez lrc1912, łącznie zmieniany 4 razy.

Fedaykin
Posty: 223
Rejestracja: 28 sty 2016, 15:33

Re: Pas startowy po drugiej stronie ul. Stella Sawickiego

Postautor: Fedaykin » 05 lip 2016, 18:25

Ta mapka bardziej sprawia wrażenie poglądowej, niż jakiegoś planu ... ale nie należy z góry zakładać, iż jest nieprawdziwa. W takim razie wypadałoby dowiedzieć się dokładnie do kogo należy działka ze wschodnią częścią pasa startowego (skoro niby nie należy do miasta) i jakie ów podmiot ma wobec niej plany. No, ale chyba nikt tutaj nie jest w stanie udzielić Ci szczegółowych informacji na ten temat ... w przeciwnym razie ktoś bardziej kompetentny już by się tutaj wypowiedział. :)

lrc1912
Posty: 739
Rejestracja: 23 cze 2016, 13:17

Re: Pas startowy po drugiej stronie ul. Stella Sawickiego

Postautor: lrc1912 » 05 lip 2016, 19:34

W rzeczy samej, ale może ktoś posiada szerszą wiedzę na ten temat.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2022, 1:04 przez lrc1912, łącznie zmieniany 1 raz.



Wróć do „Dzielnica Czyżyny w Krakowie - sprawy ważne dla mieszkańców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość