Bogdan pisze:Mordin.
przepraszam że kazałem na siebie czekać ,ale czasami muszę też zrobić coś na poważnie i te oczywiście interesujące i niemniej istotne sprawy schodzą na plan dalszy.
pozwalam sobie przytoczyć fragment mojego wpisu z innego wątku dotyczącego strefy zamieszkania , wyjaśniającego dlaczego jestem przeciwko jej wprowadzeniu:
"3. 2. Droga pożarowa powinna przebiegać wzdłuż dłuższego boku budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4, na całej jego długości, a w przypadku gdy krótszy bok budynku ma więcej niż 60 m - z jego dwóch stron, przy czym bliższa krawędź drogi pożarowej musi być oddalona od ściany budynku o 5-15 m dla obiektów zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi i o 5-25 m dla pozostałych obiektów. Pomiędzy tą drogą i ścianą budynku nie mogą występować stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3 m, uniemożliwiające dostęp do elewacji budynku za pomocą podnośników i drabin mechanicznych.
1. Minimalna szerokość drogi pożarowej powinna wynosić co najmniej 4 m, a jej nachylenie podłużne nie może przekraczać 5 %:
1) w miejscach, o których mowa w § 12 ust. 2 i 3, oraz na odcinkach o długości 10 m od tych miejsc, zapewniających dojazd i wyjazd;
2) na odcinku o długości 15 m od miejsc doprowadzenia jej do budynku, o których mowa w § 12 ust. 6 pkt 2.
2. W obrębie miasta oraz na terenie działki, na której jest usytuowany obiekt budowlany, o którym mowa w § 12 ust. 1 pkt 3 i 4, droga pożarowa powinna umożliwiać przejazd pojazdów o nacisku osi na nawierzchnię jezdni co najmniej 100 kN (kiloniutonów), a jej minimalna szerokość w miejscach innych niż wymienione w ust. 1 nie może być mniejsza niż 3,5 m. -
- to z kolei z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę i dróg pożarowych.
czytałem to rozporządzenie nie wiem ile już razy , ale nijak nie mogłem zrozumieć gdzie czai się w nim zakaz parkowania na drodze pożarowej.
dlatego mam prośbę do mądrzejszych - wskażcie ten punkt przywołanego rozporządzenia."
Mordin , masz rację nie ma nic w nim o zakazie parkowania , jest tylko o tym jakie to stałe elementy nie mogą blokować drogi ( w rozumieniu nie tylko i wyłącznie samej jezdni ).
nie wiem , może w ustawie prawo o ruchu drogowym jest zapis o zakazie parkowania na drogach pożarowych? ; chętnie poczekam na podanie odpowiednich artykułów.
a może to tylko kwestia osobistej odpowiedzialności za drożność takiej drogi , której mi brakuje bo jestem wygodny i dodatkowo nie lubię jak człowiek bez argumentów wyzywa mnie od wiochy ( jest taki antysłoikk który chciał się stać takim szeryfem naszej wioski i wyzywa wszystkich którzy maja czelność bronić swojego , nie tylko zdania ( odmiennego od niego ) ale też i swoich praw wynikających z ustawy o własności lokali ); a przecież wyraziłem swoje zdanie jasno - skracając - można mnie przekupić , tylko chętnych do tego już nie ma ; są tylko chętni by mnie w sposób nieformalny ograniczać.
na razie zwyciężyła opcja zdroworozsądkowa , z czego się cieszę , ale kto wie....
pozdrawiam
Bogdan
Parkowanie na drodze pożarowej nie jest wykroczeniem - mandat można dostać za utrudnianie akcji pożarniczej - jednak samo zastawianie drogi nie jest wykroczeniem jeżeli nie ma akurat akcji ratunkowej. Obowiązki z podanych przepisów są nałożone w tym wypadku na zarządcę. Chodziło mi jednak o odniesienie się do Pana twierdzeń jakoby przepisy zawierały katalog przeszkód zabronionych na drodze pożarowej - zamknięty - do którego nie zalicza się samochód. Nie ma czegoś takiego w przepisach - i dziwne, że się Pan tak pewnie na nie powołał - jak się okazuje nie sprawdzając samemu przepisów.