viper pisze:Więc tak, w umowie notarialnej jest zapis o tym że materiały itp. szczegóły dotyczące budowy zostały przedstawione w prospekcie informacyjnym dostarczonym przez dewelopera. W prospekcie jest napisane, że ściany nośne niższych kondygnacji zostaną wykonane z żelbetu (betonu zbrojonego), a na wyższych kondygnacjach z bloczków silikatowych. Nie wiem czy żelbet jest lepszy od silikatu, zależy co bierzemy pod uwagę. jakby chcieć coś powiesić na ścianie żelbeowej to bez wiertarki udarowej może być ciężko. Ze zdjęć widać że jeżeli chodzi o żelbet to jest ok, rozbieżność mamy tylko co do materiału z jakiego murują Panowie na budowie. Jeżeli chodzi o właściwości termoizolacyjne to na pewno nie są one w głównej mierze uzależnione od tego jaki bloczek zastosujemy tylko od materiału jaki zastosowany zostanie na termoizolację (styropian, wełna mineralna itp.) jeżeli warstwa docieplenia będzie ok 20 cm to można być spokojnym o termoizolacyjność ścian. Właściwie to rodzaj materiału na ściany jest szczególnie ważny dla izolacyjności akustycznej. O co chodzi? Im cięższy materiał z którego zostanie wykonana przegroda (ściana) tym lepsza izolacyjność akustycna.Tak więc zastosowanie pustaków (nazwa oznacza że są w nich pustki) zamiast bloczków pełnych (np. silikatów) zmniejszy izolacyjność akustyczną jeżeli chodzi o dźwięki powietrzne (np rozmowy). Co do tej izolacyjności trzeba będzie być czujnym przy wykonywaniu wylewek. Z tego co dowiedzieliśmy się od dewelopera grubość wylewki będzie wynosić 5cm (2cm akustyczne, a 3 cm zwykłej wylewki) ale niestety grubość warstw nie jest podana w prospekcie, pod wylewką powinien być dany styropian ok. 4cm ma to znaczenie z tego względu, że jak nie będzie tych warstw to będziemy słyszeć sąsiada nad nami lub słyszeć jak tupie. Podsumowując ja wolałbym mieć silikat od pustaków. O co pytać?
1. Dlaczego używany jest inny materiał niż w umowie,
2. jaki ma to wpływ na właściwości użytkowe,
3. kto wydał zgodę na zastosowanie materiału zamiennego,
4. dlaczego przyszli mieszkańcy nie zostali poinformowani o zmianach?
Myślę że należy żądać potwierdzenia mailowego wprowadzenia zmian oraz opisu jakie są skutki zmian.
PROPONUJE ZAŁOŻENIE NOWEGO WĄTKU gdyż na pewno będzie sporo postów a temat wymaga dłuższej analizy. Będzie wygodniej rozstrzygać go w nowym wątku.
Odpowiadając,
Ściany żelbetowe stosuje się w kondygnacjach poniżej terenu ze względu na ich nośność od parcia poziomego gruntu i zapewnienie szczelności przed penetracją wody i wilgoci. [ materiał zgodny z prospektem].
Ściany murowane kondygnacji nadziemnych z pewnością są wygodniejsze biorąc pod uwagę możliwość montażu w nich wszelakich elementów i prowadzenia instalacji, zgadzam się z viperem.
Co do izolacyjności termicznej, trudno określić właściwości w dwóch zdaniach. Masz rację że tu główną rolę odgrywa materiał termoizolacyjny w postaci styropianu czy wełny itp. Jednak pod uwagę trzeba brać całą przegrodę i warstwy jakie się na nią składają. Współczynnik przenikania ciepła musi być spełniony dla całej przegrody zgodnie z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki. Trzeba też patrzeć na parametr absorpcji ciepła (utrzymywanie temperatury). Materiał ceramiczny jest pod tym względem lepszy od wapienno-piaskowego z którego wykonane są cegły slikatowe.
Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną zależy ona od zdolności materiału do "pochłaniania" fali dźwiękowej która jest falą mechaniczną. Im cięższy materiał a w zasadzie im większa gęstość objętościowa tym mniejsze wartości absorpcji fali akustycznej. W naszym przypadku silikat ma lepsze właściwości akustyczne.
W sumie to nie ma co tworzyć laboratów

Viper dobrze wszystko opisał.
Do tematu trzeba się jednak bardzo szczegółowo przykładać chcąc stwierdzić który materiał jest lepszy dla nas.
Podzielam podejście Vipera co to "tonacji" pytań kierowanych do LC.
Uważam, że w pierwszym kroku powinniśmy wnioskować o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
Odwołując się do propozycji pytań Vipera:
1. Dlaczego używany jest inny materiał niż w umowie, - Prosimy o wyjaśnienie dlaczego do wykonania ścian murowanych konstrukcyjnych kondygnacji nadziemnych stosowany jest materiał inny niż określony w prospekcie informacyjnym ?
2. jaki ma to wpływ na właściwości użytkowe, - Prosimy o przedstawienie porównania właściwości fizycznych materiału ścian murowanych konstr. określonych w prospekcie informacyjnym a zastosowanych na budowie.
3. kto wydał zgodę na zastosowanie materiału zamiennego, - Prosimy o przedstawienie Specyfikacji technicznej z projektu budowlanego na podstawie którego zostało wydane pozwolenie na budowę. Który materiał na w/w elementy jest wpisany do ST i czy został wprowadzony Nadzór autorski projektanta zezwalający na dokonanie zmiany materiału konstrukcyjnego?
4. dlaczego przyszli mieszkańcy nie zostali poinformowani o zmianach? - Jeśli faktycznie dokonano zmiany materiału to dlaczego nie zostaliśmy poinformowani o tym zamierzeniu?
Proponuje, abyśmy wspólnie zredagowali treść takiego pisma do LC.
Po za tym, jeśli ktoś z Was miał by możliwość pojawienia się w biurze LC i zerknięcia w projekt budowlany i zrobienia fotek dokumentacji gdzie na rysunkach opisane są warstwy przegród... to prośba o ich przesłanie
