Podcięte Skrzydła Krakowa? – zamieszanie wokół Budżetu Obywatelskiego

Lot szybowcem - Skrzydła Krakowa i Budżet Obywatelski

Forum mieszkańców krakowskich Czyżyn!

Wprawdzie głosowanie w budżecie Obywatelskim już za nami, ale wokół wyników nadal pojawia się sporo kontrowersji i tak naprawdę trudno powiedzieć jaki będzie ich ostateczny kształt. Wszystko za sprawą projektu „Skrzydła dla Krakowa” zgłoszonego przez Aeroklub Krakowski.

Głosowanie na granicy manipulacji

Jak donoszą lokalne media pomysłodawcy opłacali osoby zbierające głosy (1000 zł za każde 215 głosów) i tym samym sztucznie nakręcali zainteresowanie ich inicjatywą. Dodatkowo fakt, że akurat w okolicach finału głosowania odbywał się Piknik Lotniczy, sprawił, że entuzjazm był z powodzeniem podtrzymywany. Przy tej okazji także gromadzone były glosy mieszkańców miasta. To jednak tylko jeden z elementów niezbyt czystej gry.

Drugim, niemniej znaczącym, jest fakt to, że projekt zgłoszony jako ogólnomiejski, jest dedykowany dla wąskiej grupy osób – kursy szybowania nie mają być bowiem dostępne dla każdego (jak głosiły hasła reklamowe), ale jedynie dla 30 osób.  Obowiązywać zaś ma zasada „kto pierwszy, ten lepszy” – jak myślicie, kto będzie pierwszy? Podobnie jest z szansą na przelot z pilotem – może z niej skorzystać zaledwie 200 chętnych. Wszystko dlatego, że lwia część kwoty zadeklarowanej w projekcie ma zostać przeznaczona na zakup maszyn. Na opłacenie lotów zwyczajnie nie wystarczy funduszy. Fakty te są szczególnie rażące w kontekście tego, że na projekt oddano więcej, niż 4 tysiące głosów, czyli mniej więcej co 17 osoba głosująca na Skrzydła Krakowa miałaby szansę z tego skorzystać!

Budżet Obywatelski Kraków 2016 - promocja wydarzenia
Nysa promująca Budżet Obywatelski Miasta Krakowa 2016

Niejasny regulamin Budżetu Obywatelskiego

Czy jednak wina za całą sytuację leży wyłącznie po stronie „Skrzydeł dla Krakowa”? Wydaje się, że takie spojrzenie jest połowiczne, bowiem ktoś taki projekt do głosowania dopuścił. Skoro już tak się stało, to ludzie mieli prawo się nim zainteresować, a druga strona miała prawo go rozpropagować. Dodatkowo okazało się, że brak jest jednoznacznych przepisów określających to, w jaki sposób społeczne inicjatywy mogą być promowane. Władze miasta podjęły działania w tej sprawie i Krakowianie czekają w napięciu na decyzję prezydenta Jacka Majchrowskiego, który ma rozważyć nawet opcję anulowania głosowania w Budżecie Obywatelskim. Gdyby tak się stało, byłaby to spektakularna porażka idei społeczeństwa obywatelskiego w naszym mieście. Oświadczenie ma zostać wydane w przyszłym tygodniu.

Co dalej z parkiem w Czyżynach?

Co dalej z pozostałymi projektami? Nie wiadomo. W tej sytuacji wciąż pod znakiem zapytania stoi realizacja Parku w Czyżynach i Wodnego Placu Zabaw w Parku Jordana, które znalazły się na podium. Nie ma informacji na temat tego czy głosowanie miałoby zostać anulowane częściowo czy całkowicie. Z pewnością opcja druga wzbudziłaby społeczne poruszenie, bowiem tysiące głosów Krakowian poszłyby na marne.

Szczególnie ucierpiałyby na tym Czyżyny, w których zieleni jest coraz mniej. Projekt parku dawał możliwość zachowania części zieleni w tym rejonie, a także stanowił świetny przyczynek dla integracji mieszkańców tej okolicy w walce o wspólne dobro. Pozostaje wierzyć, że ta wartość inicjatywy „Zamieszkaj obok parku” zostanie wzięta pod uwagę i władze miasta nie zbagatelizują potrzeb osób zamieszkujących Dzielnicę XIV.

Budżet Obywatelski Kraków 2016 - projekt 65
Miejsce, w którym ma powstać park w Czyżynach

Miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za Budżet Obywatelski w kolejnych edycjach wyciągną wnioski z tej lekcji, a decyzja którą podejmie Prezydent nie okaże się krzywdząca dla wszystkich Krakowian, dla których los swojego otoczenia i jakość życia w nim nie pozostają obojętne.

Jeden komentarz na temat “Podcięte Skrzydła Krakowa? – zamieszanie wokół Budżetu Obywatelskiego

  1. Dlaczego mamy płacić za nieudolność rządzących? Ponieważ ktoś przepuścił badziewny pomysł o lataniu, (nie wnikam juz czy z głupoty czy w wyrachowania) dlaczego mamy płacić my, którzy do ostatniego momentu staralismy sie, aby nasz wspólny projekt, plan, idea, marzenie o zielonych drzewach pośrdoku betonu zmaterializował sie dla nas, dla naszych dzieci, dla pokoleń po nas..
    Dlaczego mamy płacić za błędy jakiegoś urzędniczyny któremu zamarzylo sie pofruwać nad Krakowem?? !!

Zostaw komentarz