Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2017 w Czyżynach

Nieczynna fontanna w Parku Lotników Polskich w Krakowie

Forum Czyżyny

Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa weszła już w decydującą fazę, do 30 czerwca trwa bowiem głosowanie na projekty zgłoszone przez mieszkańców. Aby oddany głos był ważny, należy wybrać 6 projektów – 3 miejskie oraz 3 dzielnicowe. Chociaż Czyżyńska Kładka na Lotnisko nie przeszła pozytywnie weryfikacji ze względu na, rzekomo zbyt wysokie koszty realizacji, to jednak w naszej dzielnicy zgłoszono kilka pomysłów, które zasługują na uwagę i są warte tego, aby poświęcić im kilka chwil i oddać na nie swój głos.

Remont fontanny w Parku Lotników i budowa nowego chodnika

O Parku Lotników Polskich pisaliśmy tu już wiele razy, to jeden z największych terenów zielonych w Krakowie, leżący pomiędzy centrum miasta, a Nową Hutą. Zapewne większość osób kojarzy także plac z dziwną konstrukcją, znajdujący się na jego skraju, obok al. Jana Pawła II. Niełatwo się domyślić, ale strojący pośrodku trawnika obiekt, to fontanna, niestety od wielu lat nie tryska z niej woda, a zamiast niej, łatwiej znaleźć tam śmieci. Aby to zmienić, zgłoszony został projekt ogólnomiejski nr 92 Remont fontanny w Parku Lotników Polskich. Warto wykorzystać tu swój głos, aby znów z tego zdroju mogła trysnąć woda, a może przy okazji uda się także wyremontować okalający fontannę plac.

Park Lotników Polskich w Krakowie i zniszczona fontanna
Zniszczona i nieczynna fontanna w Parku Lotników Polskich

Ale zostały w Czyżynach zgłoszone także projekty mniejsze, dzielnicowe. Jednym z ciekawszych, jest budowa chodnika, który prowadziłby z osiedla 2 Pułku Lotniczego i osiedla Avia, do ulicy Bolesława Orlińskiego. Aktualnie w tym miejscu znajduje się wydeptana w trawniku ścieżka widoczna na zdjęciu poniżej, i choć może w letnim słońcu nie wygląda to źle, to jednak po większych deszczach, na wiosnę i jesienią, dróżka zmienia się w błotnistą kałużę, stąd dobrym pomysłem wydaje się, propozycja zastąpienia jej chodnikiem. Jest to projekt nr 2 w dzielnicy XIV Czyżyny Chodnik do Avii i 2 Pułku Lot. 26 zamiast wydeptanej ścieżki – na pewno przyda się tu każdy głos.

Miejsce na chodnik pomiędzy osiedlami 2 Pułku Lotniczego i Avia do ulicy Orlińskiego
Ścieżka z os. 2 Pułku Lotniczego i os. Avia do ul. Orlińskiego

Oczywiście interesujących  i wartych uwagi zadań zgłoszonych w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, jest znacznie więcej i na pewno każdy znajdzie także inne inicjatywy, na które z chęcią odda swój głos. A wziąć udział w głosowaniu warto, co pokazuje przykład nowego parku w Czyżynach, który zwyciężył w ubiegłorocznej edycji tej imprezy. Co prawda realizacja tego projektu idzie z oporami, jednak coraz więcej wskazuje na to, że dzięki głosom mieszkańców, wkrótce dorobimy się w dzielnicy kolejnego terenu zielonego.

Trzymamy kciuki za wyniki!

Zostaw komentarz