Projekt Nowego Parku w Czyżynach – kolejne konsultacje

Plany nowego parku w Czyżynach

Forum Czyżyn

Kilka tygodni temu odbyły się pierwsze konsultacje, podczas których mieszkańcy Czyżyn, wraz z przedstawicielami Zarządu Zieleni Miejskiej i firmy Jakabe Projekty zastanawiali się, jak ma wyglądać Nowy Park w Czyżynach. Wszystko wskazuje na to, że plany powstającego terenu zielonego są już gotowe i w najbliższych dniach znów będzie okazja, aby się spotkać, omówić je i nanieść ewentualne poprawki – a różnych pomysłów było tu naprawdę wiele, więc to ciekawe, jak z nimi wszystkimi poradzą sobie projektanci. A zapowiada się nieźle, bo pierwsze przecieki już mamy.

Zieleń, boiska, plac zabaw i ochrona akustyczna – plan na Nowy Park

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wyznaczył termin kolejnych konsultacji kształtu Nowego Parku w Czyżynach już na 5 lipca o godzinie 18, czyli na środę w tym tygodniu. Na spotkaniu zaprezentowany zostanie projekt, który powstał na podstawie uwag i wniosków zgłoszonych na początku czerwca, a było ich sporo, jedne mniej, inne bardziej realne. Tym bardziej, że mamy tu do czynienia z bardzo wymagającym terenem, poprzemysłowym, w większości pokrytym asfaltem i betonem, którego w ramach przeznaczonego na park budżetu, nie da się zrekultywować w całości.

Zaproszenie na konsultacje w sprawie kształtu nowego parku
Zaproszenie na konsultacje projektu nowego parku

Niemniej wszystko wskazuje na to, że wiele zgłoszonych pomysłów, zostało w projekcie ujętych, na przykład obsadzony zielenią wał ziemny wysokości dwóch metrów, jako izolacja akustyczna oddzielająca park od ul. Stella-Sawickiego. Taka konstrukcja przydałaby się również w północnej części zieleńca, w której znajduje się więcej drzew i krzewów. Pomyślano także o tym, żeby w parku znalazło się boisko do koszykówki i siatkówki, a także spory plac zabaw. Cieszy to, że przewidziano również ciągi piesze, które wielu mieszkańcom okolicznych osiedli, ułatwią dotarcie do przystanku tramwajowego i autobusowego Stella-Sawickiego, a które będą stanowiły przyjemną alternatywę dla chodnika wzdłuż ruchliwej ulicy.

Zieleń przebijająca przez pęknięcia w betonie na terenie nowego parku
Zieleń przebijająca przez pęknięcia w asfalcie na terenie pod park

Oczywiście można się spierać o to, czy boisk powinno być mniej czy więcej, czy ścieżki należy wyznaczyć w tych, czy innych miejscach, niemniej cieszy to, że idea parku nabiera coraz bardziej realnego kształtu. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby cały teren został oczyszczony z betonu oraz pojawiły się na nim drzewa, krzewy i trawa, niemniej trzeba sobie zdawać sprawę z ograniczeń, jakie nakłada na wszystko budżet przedsięwzięcia oraz skala prac niezbędnych do wykonania, aby park mógł powstać. Biorąc to wszystko pod uwagę, na pewno warto wybrać się na konsultacje i pomyśleć w większym gronie nad tym, co jeszcze można tam zaplanować bądź zmienić, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tego terenu i uczynić go atrakcyjnym dla mieszkańców… mieszkańców mających różne potrzeby, odmienne poczucie estetyki itd.

Warto zajrzeć również na forum, gdzie toczy się ożywiona dyskusja na temat urządzenia parku. To właśnie tam powstało wiele pomysłów, które dzisiaj możemy zobaczyć w projekcie, może to właśnie tam powstaną kolejne, warte odnotowania idee.

Zostaw komentarz