Wielki test roweru miejskiego Wavelo – opinie po 666 kilometrach

rower miejski systemu Wavelo

Forum Czyżyn

Mieszkańcy miasta przyzwyczaili się już do granatowych rowerów przemierzających wzdłuż i wszerz Kraków. Po przejechaniu okrągłych 666 kilometrów przyszedł czas na małe podsumowanie.

Statystyki miejskiego roweru Wavelo
Miejski rower Wavelo w liczbach

Operatorem systemu jest firma BikeU, która zdobyła koncesję na prowadzenie miejskiej wypożyczalni roweru przez następnych 8 lat.

Rower miejski z systemu Wavelo

 • Solidna, stalowa konstrukcja z koszykiem z przodu, nie posiada odstających elementów, w całości zabudowany choć przez to nieco ciężki.
 • Rowery nie mają łańcucha, zamiast niego specjalny wał w ramie i trzy biegi, dają one możliwość zarówno swobodnej jazdy pod górkę jak i rozwijania większych prędkości.
Przykładowa trasa przejazdu miejskiego roweru Wavelo
Ścieżki rowerowe w Krakowie – test Wavelo
 • Serwisowanie rowerów przebiega dość sprawnie, a najczęstsze awarie to mała ilość powietrza w kołach, samoistne przeskakiwanie biegów z 3 na 2 oraz skrzypienie. Stan rowerów w przyszłości będzie zależał od mieszkańców i tego, czy będą o nie dbać. Ważne aby w razie stwierdzenia awarii, nie tylko zamieniać uszkodzony rower, na nowy – sprawny, ale również powiadamiać operatora o konieczności serwisu odstawianego do stacji pojazdu – robi się to przez wciśnięcie przycisku NAPRAWA na klawiaturze jednośladu.
 • Rowery posiadają wbudowane komputery, przez co można nie tylko szybko zgłaszać potrzebę naprawy, ale również, za dodatkową opłatą 3 zł, pojazd można pozostawić poza stacją. Trochę drogo, chociaż Wavelo nagradza tych, którzy rowery pozostawione poza stacją odprowadzają do stacji.  Każde wypożyczenie roweru spoza stacji i odstawienie do stacji wiąże się z nagrodą 1 zł.

Opłaty i abonamenty za korzystanie z roweru miejskiego w Krakowie

Cennik Wavelo
Abonamenty systemu rowerów Wavelo
 • W przypadku chęci płacenia za konkretny czas jazdy, jest zwyczajnie drogo i kosztuje to 19 groszy / minuta, a wcześniej trzeba założyć konto i przelać na nie środki.
 • Jeśli ktoś zamierza korzystać z pojazdu więcej niż 90 minut miesięcznie, lepiej wybrać jeden z abonamentów za 19 albo za 24 złote. Pierwszy umożliwia jazdę przez 60 minut dziennie, drugi przez 90 minut dziennie – przez cały miesiąc. Minuty niewykorzystane danego dnia nie przechodzą jednak na kolejny dzień. Dodatkowe minuty po przekroczeniu dziennego limitu kosztują 5 gr/min.
 • Nie ma konieczności opłacania abonamentu w każdym miesiącu. Możemy skorzystać z opcji automatycznego przedłużania, ale również możemy płacić za kolejny okres abonamentowy, kiedy nam odpowiada. Zasady są podobne jak z miesięcznymi kartami KKM. Jeśli abonament kończy się 10 lipca, a później zaplanowaliśmy sobie dwutygodniowy urlop, to kolejny abonament możemy zakupić od 25 lipca.
 • Pozostawienie roweru poza stacją, jak już pisałem, to koszt 3 zł, ale pozostawienie roweru poza mapą zasięgu Wavelo to już koszt 100 zł. Jeśli wybierasz się do Ojcowa i z powrotem to należy używać opcji POSTÓJ, która umożliwia zapięcie roweru poza mapą zasięgu. Podczas postoju licznik wciąż liczy nam czas wypożyczenia, ale rower jest bezpieczny w stojaku i piknik w Ojcowie, jak najbardziej możliwy 🙂

Stacje rowerowe i dostępność miejskich rowerów Wavelo

Rower miejski Wavelo w Nowej Hucie
Krakowskie rowery miejskie Wavelo w Nowej Hucie
 • Aktualnie Wavelo to 150 stacji, w których można wypożyczyć i oddać miejski rower.
 • Najwięcej stacji znajdziemy w ścisłym centrum Krakowa, na Kazimierzu i w pobliżu Placu Centralnego, jednak im dalej od wskazanych miejsc tym jest gorzej.
 • Zasady planowania stacji przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie do końca można zrozumieć, są bowiem dzielnice, o czym już pisaliśmy ze stacjami co 300 – 400 metrów, ale również, jak nasza Dzielnica XIV Czyżyny, która dosłownie, mimo niemal 30 tysięcy mieszkańców, została zwyczajnie pominięta. Przykładowa stacja przy Rondzie Czyżyńskim – nie dość, że dla przeciętnego mieszkańca os. 2 Pułku Lotniczego jest do niej daleko, to dodatkowo stale brakuje w niej rowerów. Stacja ta obsługuje i wspomniane osiedle, jak również dworzec przesiadkowy w Czyżynach oraz Osiedle Kolorowe.
Wavelo w Czyżynach
Czarna dziura w Czyżynach na mapie stacji rowerów miejskich
 • Po medialnym szumie i interpelacjach Radnych m.in Michała Drewnickiego,ma się to zmienić.  Kiedy i gdzie powstaną dodatkowe stacje trudno powiedzieć, chociaż na stronie ZIKiT zaszły zmiany i widać nowe pomarańczowe punkty. Czy to zapowiadane stacje? Czas pokaże.
Nowe stacje rowerowe
Nowe stacje rowerowe Wavelo w Krakowie – Czyżynach

Zachęcamy do korzystania, ponieważ jest to ciekawa alternatywa dla samochodu, komunikacji zbiorowej czy nawet własnego roweru. Czy miesięczny koszt miejskiego roweru, to dużo czy mało, pozostawiam do indywidualnej oceny czytelników. 

Kraków nie miał dotychczas dobrych doświadczeń z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, jednak Wavelo ze swoim całorocznym rowerem może to zmienić i zachęcić do budowania w tym modelu także infrastruktury rowerowej, o której będzie traktował kolejny artykuł.

Zostaw komentarz