Wavelo nie lubi Czyżyn? Czarna dziura na mapie stacji rowerów miejskich

Rowery miejskie Wavelo w Krakowie

Forum mieszkańców Czyżyn

W ostatnich tygodniach wystartował wreszcie nowy system rowerów miejskich w Krakowie, czyli Wavelo. Znacząco różni się on od tego, który był wykorzystywany w naszym mieście wcześniej, i są to różnice zarówno na plus, jak i na minus, ale o to można się spierać. Natomiast niekwestionowaną zaletą rozwiązania zaproponowanego przez nowego operatora, miało być znacznie gęstsze rozmieszczenie stacji, a tym samym większa dostępność tego rozwiązania komunikacyjnego dla mieszkańców miasta. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że tak jest istotnie… niestety nie wszędzie.

Czyżyny pominięte w systemie rowerów miejskich? Tak ZIKiT dba o swoją dzielnicę?

Wystarczy spojrzeć na mapę rozmieszczenia stacji rowerów, by odkryć, że coś nie jest w porządku. Faktycznie większość miasta jest gęsto pokryta stacjami, na których rower można wypożyczyć lub ostawić, spójrzcie jednak na Czyżyny. O ile na odcinku Lublańska – Mogilska (wzdłuż Meissnera) można się doliczyć 3 stacji, to wzdłuż Stella-Sawickiego nie ma żadnej – pomiędzy przystankiem Wiślicka a Rondem Dywizjonu 308, a to znacznie dłuższy odcinek.

Złe rozmieszczenie stacji rowerów miejskich w Krakowie Czyżynach
Brak stacji rowerów miejskich Wavelo w Krakowie Czyżynach

Bliskiego dostępu do systemu rowerów miejskich właściwie nie mają mieszkańcy os. Dywizjonu 303, os. Avia i os. Orlińskiego, a mieszkańcy os. 2 Pułku Lotniczego mogą z systemu korzystać w bardzo ograniczonym stopniu. Żadnej stacji nie ma także wzdłuż ul. Marii Dąbrowskiej czy w bliskim sąsiedztwie biurowców przy Życzkowskiego, których pracownicy domagali się już od dawna wprowadzenia komunikacji miejskiej na tej ulicy. Dobrze chociaż, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu pomyślał o tym, żeby zrobić stację pod swoją siedzibą w Czyżynach, ale już pod centrami wystawienniczymi w tej okolicy oraz budowanymi osiedlami mieszkaniowymi, takiego punktu zabrakło.

Nowe stacje Wavelo w Czyżynach – propozycje

Nowe stacje rowerów miejskich w Krakowie Czyżynach
Proponowane lokalizacje nowych stacji rowerów miejskich

Jeden z użytkowników Forum Czyżyny zaproponował rozmieszczenie dodatkowych stacji rowerów miejskich Wavelo w naszej dzielnicy, i tu kierunek wydaje się być, jak najbardziej słuszny – każda z wymienionych lokalizacji ma swoje uzasadnienie:

 • Stacja przy ul. Włodarczyka, niedaleko od przystanku Wiślicka, która umożliwiałaby mieszkańcom osiedla 2 Pułku Lotniczego wypożyczenie roweru i dostanie się nim do centrum ścieżką rowerową, bez konieczności dochodzenia do przystanku komunikacji miejskiej, w pobliżu którego znajduje się punkt Wavelo. Mogłaby służyć ona także osobom, które już z autobusów wysiadły i chcą dostać się w okolice swojego bloku.
 • Stacja przy skrzyżowaniu ulic Stella-Sawickiego i Orlińskiego – idealna do obsługi osiedli Orlińskiego, Avia, 2 Pułku Lotniczego i części Dywizjonu 303 – docelowo kilkanaście tysięcy mieszkańców i stosunkowo słabo zaspokajająca ich potrzeby komunikacja publiczna.
 • Stacja przy skrzyżowaniu ulic Stella-Sawickiego i Jana Pawła II – miejsce to jest węzłem komunikacyjnym tej okolicy, możliwość przesiadki z tramwaju lub autobusu na rower miejski na pewno by się tam przydała.
 • Kolejna stacja przy Rondzie Czyżyńskim, jednak po jego drugiej stronie, żeby nie trzeba było pod nim przechodzić tunelami, aby wypożyczyć rower. Obecnie umiejscowienie stacji jest dogodne tylko dla części mieszkańców tej okolicy, tymczasem z tego miejsca można dostać się ścieżką rowerową do samego centrum Krakowa w kilkanaście minut. Tu ważne jest także to, że z tego miejsca blisko jest również do dworca autobusowego w Czyżynach, więc część dojeżdżających do tego punktu pasażerów, mogłaby przesiąść się właśnie przy rondzie na miejski rower Wavelo.
 • Stacja przy ul. Marii Dąbrowskiej, mniej więcej na wysokości pasa startowego dawnego lotniska w Czyżynach. Mogłaby ona obsługiwać mieszkańców osiedli Marii Dąbrowskiej, City Towers, Kościuszkowskiego i 2 Pułku Lotniczego, a także klientów i pracowników pobliskiego Centrum Handlowego Czyżyny.
 • Stacja w okolicy skrzyżowania ulic Andersa i Dunikowskiego, z której mogliby korzystać mieszkańcy os. Kościuszkowskiego oraz dojeżdżać do innych stacji ludzie, którzy korzystają z komunikacji publicznej.

Lista jest długa, jednak wydaje się, że można by do tej mapki dodać jeszcze kilka czerwonych punktów. Lokalizacje, w których rowerów jeszcze brakuje, to moim zdaniem także:

 • Stacja w sąsiedztwie biurowców przy ul. Życzkowskiego – być może były to krok w stronę rozwiązania problemów z parkowaniem samochodów w tej okolicy.
 • Stacja pod Muzeum Lotnictwa Polskiego, z której mogliby korzystać zarówno goście chcący obejrzeć zabytkowe samoloty, spacerowicze z Parku Lotników Polskich, jak i mieszkańcy pobliskich osiedli mieszkaniowych – Eldorado i Park Lotników.
 • Stacja przy ul. Centralnej w pobliżu hal wystawienniczych Expo Kraków, która mogłaby obsługiwać zarówno gości targów, jak i mieszkańców powstających tam osiedli mieszkaniowych, do których wkrótce wprowadzi się nawet kilka tysięcy osób.
 • Stacja rowerów miejskich Wavelo w okolicy Tauron Areny Kraków / skrzyżowania al. Pokoju z ul. Lema, która mogłaby obsługiwać zarówno gości hali widowiskowej, klientów Centrum Handlowego Plaza, jak i mieszkańców osiedli mieszkaniowych, które w tej okolicy już powstały i ciągle powstają. Dla lokalizacji tej stacji ma również spore znaczenie to, że znajduje się blisko końca najbardziej uczęszczanej części bulwarów wiślanych, którymi można dojechać pod sam Klasztor Sióstr Norbertanek na Salwatorze.

A może macie jakieś własne propozycje miejsc, w których w naszej dzielnicy powinny znaleźć się nowe stacje rowerów Wavelo? Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproponować je np. w odpowiednim temacie na forum. A w sprawie ich lokalizacji najlepiej pisać na adres Biura Obsługi Klienta Wavelo – bok@wavelo.pl, na pewno nie zaszkodzi wysłanie także wiadomości w tej sprawie do ZIKiT-u – bierzmy się do pracy! Skoro już wiele osób narzeka np. na to, jakie ma system Wavelo ceny, to niech chociaż będzie on faktycznie dostępny dla mieszkańców miasta, w tym też dzielnicy Czyżyny!

2 komentarze na temat “Wavelo nie lubi Czyżyn? Czarna dziura na mapie stacji rowerów miejskich

 1. Kiepska sytuacja. Tak jak mało gdzie przydałyby się te stacje. Z nowych bloków na Avii jest kawałek do tramwaju, natomiast okolica posiada dobre ścieżki rowerowe.

 2. Idealna lokalizacja to okolice biedronki i pawilonu handlowego, który jest centrum zarówno nowych jak i starych czyżyn

Zostaw komentarz