Umowa deweloperska z Budimexem – analiza

umowa deweloperska Budimex

Podyskutuj o tym na Forum Nowe Czyżyny!

Planujecie może zakup mieszkania na jednym z nowych osiedli budowanych przez Budimex w Czyżynach? Jeśli tak, być może spotkaliście się już z umową deweloperską, którą przedstawia ta firma swoim przyszłym klientom. Warto dokładnie ją przeanalizować, bowiem chodzi zazwyczaj o niebagatelne sumy oraz decyzje, niejednokrotnie rzutujące na dużą część przyszłego życia. Tu zastanowimy się na przykładzie takiej, jaką oferuje Budimex Nieruchomości.

Ważne zapisy w umowie deweloperskiej

Przez nasze ręce przeszła umowa, którą deweloper proponuje swoim przyszłym klientom, udostępniliśmy ją zaprzyjaźnionemu prawnikowi z prośbą o komentarz. Generalnie konkluzja była taka, że umowa nie zawiera niczego, co wykraczałoby poza standard w tego rodzaju dokumentach, choć jest w niej kilka zapisów, które warto by doprecyzować.

  • Jedną z najważniejszych spraw, jest tam brak zapisu o tym, że po zakończeniu budowy i wywiązaniu się z umowy przez obie strony, na klientów zostanie przeniesione prawo do lokalu w stanie wolnym od praw, roszczeń i obciążeń osób trzecich. Możemy co prawda znaleźć w tekście zapis o tym, że firma zobowiązuje się do przeniesienie na nas praw do lokalu, który nie jest obciążony hipotecznie, jednak obciążenia mogą przybierać również inną formę, np. służebnością, użyczeniem, dzierżawą itd. Wachlarz możliwości jest tu doprawdy spory, więc warto zadbać o ich wykluczenie na poziomie umowy. Oczywiście nie posądzamy tu dewelopera o złą wolę, ani nie przewidujemy z nim żadnych problemów, jednak dobrze byłoby, żeby ten zapis w umowie się znalazł, tym bardziej, że w tego rodzaju pismach, jest on dosyć powszechnie stosowany.
  • Dyskusyjny jest również zapis mówiący o karze umownej, do której wypłacenia byłby zobowiązany deweloper w przypadku niedotrzymania określonego w umowie terminu przeniesienia praw własności do nieruchomości. W takiej sytuacji klientowi za każdy dzień zwłoki przysługuje kwota wyliczana na podstawie ceny mieszkania oraz wysokości odsetek ustawowych. Zapis jest jednak skonstruowany w taki sposób, że uniemożliwia lub znacznie utrudnia dochodzenie odszkodowania wyższego od tego, które zostało zapisane w umowie. Być może w tej chwili nie ma to wielkiego znaczenia i z dużym prawdopodobieństwem nie będzie go miało również w przyszłości, jednak warto sobie zdawać z tego sprawę.

Miejsc, w których warto dokładnie przyjrzeć się tej umowie, jest więcej, choć naszym zdaniem najważniejsze już wymieniliśmy. Przede wszystkim warto jednak taką umowę przeczytać, nawet kilka razy, dla lepszego zrozumienia, a jeżeli nie wszystko jest dla nas jasne, to na pewno dobrze ją skonsultować z prawnikiem, który jest w tej dziedzinie obeznany, ponieważ jemu poszczególne zapisu mogą powiedzieć znacznie więcej niż laikowi.

Budimex Nieruchomości – opinie o deweloperze

Warto również zasięgnąć opinii o deweloperze, od którego chcemy nabyć mieszkanie, tym bardziej, że Budimex jest firmą, która zrealizowała już sporo inwestycji i stosunkowo łatwo jest znaleźć osoby, które miały z nią do czynienia. Zapewne doświadczenia każdego klienta są nieco inne, jednak wśród wszystkich zapytanych przeważają raczej pozytywne opinie, wg których klient dostaje to, na co umawiał się w umowie, a ewentualne wady zostają sprawnie naprawione.

Jeżeli chodzi jeszcze o same umowy, to interesujące jest to, jak wyglądają one dla budowanego obok, przez tego samego dewelopera Osiedla Avia. Jeżeli ktoś będzie miał do takowych dostęp, to koniecznie niech podzieli się informacją na ten temat na forum o umowach deweloperskich. Warto by je porównać i dowiedzieć się czy klienci są tu różnie traktowani, czy jednak tak samo. A co do samych umów, to przede wszystkim warto je czytać i zadawać pytania, to niewiele kosztuje, a dzięki temu możemy uniknąć sporej ilości kłopotów. Warto jednak pamiętać o tym, że nowe prawo, mające bardziej chronić nabywców nieruchomości, o wiele lepiej zabezpiecza ich prawa, niż było to jeszcze kilka lat temu, ale o tym przeczytać można już w innym tekście.

Prawnik od umów deweloperskich

W związku z pojawiającymi się pytaniami o kontakt do prawnika, który umowę deweloperską dla nas przejrzał, podajemy namiary – Adwokat Jakub Koryl. Dane kontaktowe do niego można znaleźć na stronie: www.koryl.com.pl/kontakt

Jeden komentarz na temat “Umowa deweloperska z Budimexem – analiza

Zostaw komentarz