Budżet Obywatelski Krakowa 2019 w Czyżynach – projekty i refleksje

Konsultacje projektu nowego parku w Czyżynach

Czyżyny – forum

Wiecie już zapewne, że zakończyło się liczenie głosów oddanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa 2019, czyli mamy zwycięzców tegorocznej edycji. Tym razem budżet zawierał pewne novum, bowiem znacznie większe środki przyznano dzielnicom i tak w Czyżynach, w ramach głosowania rozdysponowano ponad 900 000 zł, a to duże pieniądze, jeżeli przyłożyć je choćby do rocznego budżetu dzielnicy i da się za nie niemało zrobić (choć bez przesady).

Wygrani i przegrani Budżetu Obywatelskiego 2019 w Czyżynach

Projektów w naszej dzielnicy złożono sporo, w tym taki, który zyskał nawet spory rozgłos i to nie tylko w Krakowie, tj. Kładka do szkoły, tramwaju nad Płotem im. Prezesa SM Czyżyny, sporo też ich odrzucono. Składano zarówno projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie, w których możliwe do wygospodarowania kwoty na realizację zadań, były znacznie wyższe. Jednak wśród laureatów projektów miejskich, nie ma żadnego związanego z Czyżynami, a szkoda, bo już kiedyś projekty z naszej dzielnicy wygrywały w tym plebiscycie (np. Nowy Park w Czyżynach). W dzielnicy natomiast zwyciężyły następujące zadania:

  • 100 nowych drzew w dzielnicy 1717 / 100 000 zł
  • Park kieszonkowy w okolicy dawnego pasa lotniska 1382 / 300 000 zł
  • Bezpieczniej wzdłuż ulicy Sołtysowskiej 1371 / 189 000 zł
  • Alejka w zieleni pomiędzy ul. Orlińskiego, Avią i 2 Pułku 1109 / 30 000 zł
  • Darmowe kino plenerowe dla mieszkańców w Parku Lotników! 845 / 30 000 zł
  • Ścieżka rowerowa na wjeździe w ul. Medweckiego od zachodu 680 / 172 500 zł
  • Bezpieczne Czyżyny 675 / 78 000 zł
  • Mali Ratownicy 242 / 4 000 zł

Przy czym numer za nazwą projektu, to liczba punktów (nie mylić z liczbą popierających go osób), natomiast kolejny, to kwota przewidziana na jego realizację. Wynika z tego, że do realizacji zakwalifikowało się 8 projektów, w większości może nie są spektakularne, ale przynajmniej część z nich na pewno przyda się w okolicy, w której mieszkamy.

Zwycięzcy budżetu obywatelskiego w Krakowie / Czyżynach
Przejazd dla rowerów do wykonania w ramach BO 2019

O ile niewygranie w budżecie miejskim nie jest tu wielką niespodzianką, bo tam zwycięzca zebrał ponad 20 tys. punktów (Tak dla parku przy Karmelickiej), to maksymalne dofinansowanie w wysokości 2 mln zł zdobywały projekty, które miały wynik pomiędzy 7-8 tys. punktów, a taki już jest jak najbardziej w zasięgu choćby samych osiedli Avia i Orlińskiego. Fakt, że w tegorocznej edycji nie został poddany pod głosowanie żaden spektakularny projekt znajdujący się w ich sąsiedztwie, ale kilka pomniejszych jednak było.

Wyniki dzielnicowe także nie zachwycają, zwycięskie projekty nie przekroczyły bowiem 2 tys. punktów, co miało miejsce w 8 dzielnicach Krakowa (jasne, że są znaczne różnice w liczbie mieszkańców, ale są również w ich demografii). Można jednak było liczyć na nieco więcej, patrząc na te wyniki głosowania zwłaszcza, że mamy wielu aktywnych mieszkańców, co widać było choćby po ostatnich wyborach parlamentarnych i ok. 2 tys. głosujących z samych tylko okolic ul. Orlińskiego. A głosowanie w BO nie wymagało nawet wyjścia z domu, tym bardziej dopisania się do rejestru wyborców itp. – takie plebiscyty po prostu powinniśmy wygrywać 😉

Wniosek na przyszłość jest taki, że warto o projektach do zgłoszenia w Budżecie Obywatelskim myśleć przez cały rok i je omawiać w szerokim gronie i angażować w to jak najwięcej osób, a podczas samego głosowania, aktywniej przypominać sąsiadom, że warto głos oddać na coś, z czego będzie pożytek w okolicy, co będzie cieszyło, jak powstający obok osiedli park.

Zostaw komentarz