Buspas na części ul. Stella-Sawickiego w Czyżynach potrzebny

Zakorkowana ulica Stella-Sawickiego popołudniu w Czyżynach

Forum mieszkańców Czyżyn

Z pewnością większość mieszkańców Czyżyn doskonale zna autobus 129, który przecina dzielnicę od Dworca Autobusowego Czyżyny, do przystanku pod Galerią Krakowską. Jest on często wykorzystywany przy dojazdach do pracy, szkoły czy na uczelnię, niestety czas jego przejazdu, zwłaszcza w godzinach szczytu pozostawia wiele do życzenia. Ale jest szansa, żeby to choć trochę zmienić, tym bardziej, że ZIKiT ogłosił właśnie rewolucję w komunikacji zbiorowej, która ma stać się na tyle dobra, że mieszkańcy Krakowa wybiorą ją zamiast samochodów.

Przyspieszmy autobus linii 129 na podjeździe pod Wiślicką

Oczywiście jeśli te plany miejskich urzędników mają się ziścić, to krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji musi pasażerów wozić szybko i niezawodnie. Właśnie po to wytyczane są w mieście specjalne pasy dla autobusów, a my znamy miejsce, gdzie taki fragment drogi powinien być wytyczony. Chodzi o odcinek ul. Stella-Sawickiego pomiędzy skrzyżowaniami ulicami Florera (przystanek os. Dywizjonu 303) oraz Bora-Komorowskiego (przystanek Wiślicka). Zwłaszcza rano i popołudniu, jadący w stronę Dworca Głównego autobus 129 stoi tam nawet kilkanaście minut w ogromnym korku do świateł i skrętu w lewo, tymczasem obok jest zazwyczaj luźny skrajny pas po prawej, służący do jazdy prosto (w Wiślicką) lub skręcania w prawo (w Andersa).

Wytyczenie buspasu na ulicy Stella-Sawickiego przed przystankiem Wiślicka
Przebieg buspasu na ul. Stella-Sawickiego [kliknij i powiększ]
Został on zaznaczony na powyższej grafice czerwonymi kropkami (można ją powiększyć klikając). Żeby uniknąć takiej sytuacji, nie trzeba robić specjalnie wiele, wystarczyłoby po prostu, aby autobusy dostały wyjątek i mogły z tego pasa skręcać także w lewo, co znacznie przyspieszyłoby jazdę nimi na tym odcinku. Sprawniejsi kierowcy MPK podjeżdżają skrajnym pasem nieco wyżej i dopiero blisko skrzyżowania zmieniają go na służący do skrętu w lewo, jednak zdarza się to rzadko, większość wybiera stanie w korku.

Korek na ulicy Stella-Sawickiego w Krakowie Czyżynach
Popołudniowy korek na ul. Izydora Stella-Sawickiego w Krakowie

Stąd apel do ZIKiT-u, oszczędźmy pasażerom komunikacji zbiorowej stania w korkach takich, jak ten na powyższej fotografii i

…pozwólmy autobusom skręcać ze Stella-Sawickiego w lewo, w Bora-Komorowskiego z prawego pasa

Zmiana nie jest duża, ani nie wymaga specjalnych inwestycji, a jedynie odpowiedniego oznakowania fragmentu drogi plus ewentualnie pewnych zmian w sygnalizacji świetlnej. Nie powinno to także wpłynąć na płynność ruchu na tym pasie, bowiem rzecz dotyczy jedynie dwóch linii, które nie jeżdżą przesadnie często, czyli 129 i pomocniczej 429. Za to dzięki temu, wiele osób przestanie się spóźniać do pracy, szkoły czy na uczelnię. Jeśli chodzi o stanie w korku, to chyba lepiej robić to w prywatnym samochodzie, jednak jeśli można w tym samym czasie jechać autobusem, to komunikacja zbiorowa staje się wtedy poważną konkurencją dla transportu indywidualnego.

2 komentarze na temat “Buspas na części ul. Stella-Sawickiego w Czyżynach potrzebny

  1. Witam! Ja proponuje również aby autobus linii 129 jeździł z wieksza czestotliwoscia szczególnie w godzinach szczytu co spowoduje ,ze nie bedzie aż takiego tłoku w autobusach. Dolaczam sie do pomyslu oddzielnego buspasa, jak rowniez proponuje aby zrobic przystanek na zadanie gdzies w okolicach starego hangaru wzdluz ulicy stella sawickiego. Oczywiście jest przystanek 129 przy kiosku o bazwie osiedle dywizjonu 303 ale mieszkancy nowych osiedli maja naprawde sporu kawalek aby do niego dojsc.

  2. takie rozwiązanie sparaliżuje ruch na skrzyżowaniu. gdy prawy pas jedzie na wprost/skręca w prawo, zielone jest także na wyjeździe z Wiślickiej. Żeby autobus mógł skręcać w lewo z prawego pasa, to trzeba by wstrzymać zielone na wiślickiej, co wydłuży stanie na czerwonym dla każdego. bez sensu.

Zostaw komentarz