Stara zajezdnia MPK w Czyżynach czyli zabytkowy hangar

Stara zajezdnia autobusowa w Czyżynach

Odwiedź forum osób mieszkających w Czyżynach!

Być może niektórzy z Was, przechodząc wzdłuż ulicy Stella-Sawickiego od strony alei Jana Pawła II zastanawiali się czym jest zaniedbany poprzemysłowy budynek mijany po prawej stronie przywodzący na myśl starą halę fabryczną. Udało nam się znaleźć odpowiedź na to pytanie, okazuje się jego historia jest ciekawsza niż mogłoby się wydawać i mocno związana z okolicą, dlatego zapraszamy do zapoznania się z nią, uważamy że warto.

Pozostałości lotniska w Czyżynach – stary hangar zajezdnią MPK

Wszyscy obecni, jak i przyszli mieszkańcy Czyżyn, zapewne doskonale wiedzą, że w tej okolicy mieściło się kiedyś lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny, którego historia sięga 1912 roku, kiedy to jeszcze lądowały na nim austro-węgierskie samoloty. W międzywojniu poza lotniskiem wojskowym rozpoczął tam również funkcjonowanie port cywilny. Samoloty regularnie lądowały w tej okolicy również po II wojnie światowej, ale po zbudowaniu zakładów hutniczych i dzielnicy Nowa Huta, ruch lotniczy został tam znacząco utrudniony i w latach 60 całkowicie je zamknięto. Właśnie z tym portem lotniczym wiąże się np. nazwa Park Lotników Polskich, ale pamiątek z nim związanych pozostało na tym terenie znacznie więcej, jedną z nich jest właśnie tajemniczy budynek, o którym tu mowa.

Czyżyny - stara zajezdnia autobusowa z hangaru lotniczego
Stara zajezdnia w Czyżynach – widok od Orlińskiego

Jest to starty hangar należący do infrastruktury lotniska, który został oddany do użytku na początku lat 30 XX w. Nad jego dachem widać charakterystyczne dla tego rodzaju budowli wznoszonych w tych latach rusztowanie mające podtrzymywać stropy. Z podobnym można się spotkać w odrestaurowanym hangarze na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego, które również jest pomnikiem dla barwnej historii tej okolicy. Po zamknięciu portu w latach 60, nieprzydatny już dla dawnych celów budynek przekształcono w zajezdnię autobusową Czyżyny i w ten sposób nadal służył on mieszkańcom Krakowa. Tak był wykorzystywany prawie do końca lat 90, w 1998 roku zajezdnia została bowiem zamknięta i od tego czasu hangar nie jest wykorzystywany.

Zajezdnia autobusowa w Czyżynach ze starego hangaru
Widok na stary hangar od strony al. Jana Pawła II

Widać, że taki stan nie bardzo mu służy, historyczny budynek niszczeje, a szkoda, bo ma naprawdę dużo uroku i z pewnością można by go adaptować do nowych celów. Aktualnie w jego najbliższym otoczeniu mieści się skup złomu oraz szkoły uczące jazdy przyszłych kierowców oraz pozwalające poprawić umiejętności tym, który prawo jazdy już posiadają. Osiedle Orlińskiego oraz część Avii powstaje właśnie obok tego motodromu w Czyżynach, to ciekawe czy będzie on w przyszłości przeszkadzał mieszkańcom. Tymczasem zapraszamy na spacer w okolicy starej zajezdni dopóki jeszcze można ją obejrzeć z bliska. Więcej zdjęć tej okolicy można znaleźć na naszej stronie na Facebooku, na którą zapraszamy.

Zostaw komentarz