Czy deweloper Budimex pomoże urządzić park w Czyżynach?

Deweloper Budimex projektuje nowy park w Czyżynach

Forum Czyżyn

Pisaliśmy ostatnio o konsultacjach prowadzonych w naszej dzielnicy, których przedmiotem było wypracowanie koncepcji nowego parku w Czyżynach – podczas nich mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na temat tego, jak widzą tą przyszłą czyżyńską zieleń. Przewidziano podczas nich nowe nasadzenia, alejki, boiska, place zabaw, oświetlenie i wszystko to, co w takim miejscu powinno się znaleźć. Niemniej okazało się, że koszty pozbycia się całej betonowej / asfaltowej nawierzchni, z którą mamy tam do czynienia, przekraczają środki pozyskane w ramach budżetu obywatelskiego, trzeba więc było szukać kompromisu pomiędzy tym, czego by się chciało, a tym, co się da. Przy czym firma Jakabe Projekty opracowała bardzo ciekawy koncept parku, zakładający wykorzystanie większości betonu, którego nie można się pozbyć w ramach dostępnych zasobów.

A może deweloper Budimex nadal chce pomóc nam urządzić park przy swoim osiedlu?

Pamiętacie może jeszcze, jak Budimex – deweloper budujący w Czyżynach gigantyczne osiedle (Avia / Orlińskiego) deklarował chęć pomocy przy urządzeniu dwóch nowych skwerów w sąsiedztwie wznoszonych przez siebie budynków? Argumentowali to między innymi tak:

Parków w mieście nigdy za wiele. Dają wytchnienie, pozwalają na aktywny wypoczynek bądź po prostu na odpoczynek na ławce. W Krakowie mogą pojawić się dwa kolejne. Propozycję ich urządzenia skierowaliśmy do urzędników krakowskiego magistratu.

A deklarację tą można wciąż znaleźć na stronie firmy, i też nigdy oficjalnie nie została ona wycofana. Co więcej, w nieformalnych rozmowach, przedstawiciele Budimexu utrzymywali, że urządzenie czy pomoc w urządzeniu takich zieleńców, cały czas jest możliwa.

Skwer obok kościoła w Czyżynach wg planów Budimexu
Wizualizacja skweru zaproponowanego przez Budimex

Co prawda w przedstawionym tu kształcie, skwery, a przynajmniej ten przy ul. Stella-Sawickiego już nie powstaną, jednak mieszkańcy Krakowa, w dużej mierze także klienci firmy, wystarali się o park na jednej z tych działek (i kilku sąsiednich) w ramach budżetu obywatelskiego. Ale pomoc cały czas by się przydała, bowiem skala projektu przewyższa możliwości, które daje budżet obywatelski. W tej sytuacji warto zadać pytanie:

Czy deweloper Budimex Nieruchomości nadal jest gotowy do pomocy przy urządzaniu nowego parku w Czyżynach?

Przy czym nie chodzi tu o projektowanie, małą architekturę, czy inną infrastrukturę parkową, ale o coś, na czym ta firma doskonale się zna i udowodniła to choćby na pasie startowym przebiegającym w sąsiedztwie budowanych przez nią bloków mieszkalnych. Czyli o skucie części betonu znajdującego się na terenie przyszłego parku, pomoc przy rekultywacji znajdującej się pod nim ziemi i ewentualne wsparcie w budowie ziemnych wałów stanowiących izolację akustyczną dla parku. To pytanie warto postawić oficjalnie przedstawicielom Budimexu – na pewno to zrobimy.

Teren na którym ma powstać nowy park w Czyżynach, a który chciał zagospodarować Budimex
Wybetonowany teren pod nowy park w Czyżynach

Co istotne, podczas prowadzonych w dzielnicy konsultacji, gotowość na przyjęcie takiej pomocy przy pracach zmierzających do urządzenia parku, zadeklarował Zarząd Zieleni Miejskiej oraz projektant i przyszły wykonawca – Jakabe Projekty, więc od tej strony, to jedynie kwestia ustalenia szczegółów. Dzięki temu, w parku mogłoby znaleźć się więcej zieleni, a o jej deficycie w Krakowie dużo się ostatnio mówi. W końcu jakiekolwiek zaoszczędzone na kuciu betonu środki, można by przeznaczyć choćby na zakup starszych, a więc i większych drzew – o to na pewno warto się starać.

Przedstawiony przez Budimex projekt nowego skweru w Czyżynach obok kościoła
Propozycje dewelopera Budimex na skwer obok kościoła

I nie chodzi tu o sprawy takie, jak konflikt Budimexu z częścią mieszkańców sąsiednich osiedli, którzy protestowali przeciwko planowanej przez firmę wycince drzew w Czyżynach i ewentualne „załatwienie” w ten sposób spornych kwestii. Dobrze by było, gdyby Budimex, deklarujący na każdym kroku społeczną odpowiedzialność biznesu, pomyślał też o losie tysięcy mieszkańców wybudowanego przez siebie osiedla. Pomoc w urządzeniu kawałka terenu zielonego, która i tak została wcześniej zadeklarowana, to chyba nie jest zbyt dużo, patrząc na rozmach zaprojektowanego i zrealizowanego w naszej dzielnicy przedsięwzięcia. Przy tej skali i intensywności zabudowy, wydaje się, że i Czyżyńska Kładka na Lotnisko, nie byłaby tu przesadą. Ale może Budimex Nieruchomości pomoże nam chociaż urządzić nowy park – pomoże?

Zostaw komentarz