Zabudowa Czyżyn – nowe bloki na dawnym lotnisku

Nowy blok przy Hynka w Czyżynach wybudowany przez Jasna Invest

Forum mieszkańców Czyżyn

Z całą pewnością Czyżyny, to jeden z rejonów Krakowa, w których w ostatnich latach buduje się najwięcej nowych osiedli mieszkaniowych. I nic w tym dziwnego, bowiem znajduje się tam dużo, do tej pory niezagospodarowanych terenów poprzemysłowych, rolnych czy wreszcie duży obszar, na którym jeszcze w na początku lat 60 działało Lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny. Jeśli dodać do tego to, że dzielnica znajduje się pomiędzy Nową Hutą, a śródmieściem Krakowa, jest dobrze skomunikowana z resztą miasta i stosunkowo blisko z niej do miejsc pracy w licznych okolicznych biurowcach, wychodzi na to, że jest świetnym miejscem na lokowanie nowych osiedli mieszkaniowych.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Czyżynach przy pasie startowym

Jednym z deweloperów budujących mieszkania w Czyżynach, jest lokalna Spółdzielnia Mieszkaniowa Czyżyny, która kończy właśnie swój nowy blok widoczny na zdjęciu poniżej. Kolorystycznie jest dosyć „pastelowy”, ale barwami nawiązuje do sąsiedniego budynku, którego jednak na zdjęciu nie widać. Niestety chcąc spełnić warunek zapewnienia mieszkańcom wystarczającej liczby miejsc postojowych, na parterze bloku znalazły się tam garaże, kosztem lokali usługowych, które na pewno przydałyby się w tej okolicy. Tym bardziej, gdyby udałoby się kiedyś stworzyć na części dawnego pasa startowego w sąsiedztwie Rynek Czyżyński, czyli lokalne centrum dzielnicy. Tymczasem, np. w sąsiednim bloku, widocznym częściowo na zdjęciu poniżej, deweloper Proins wybudował dwa poziomy parkingów podziemnych, dzięki czemu parter mógł pomieścić usługi.

Inwestycja Spółdzielni Mieszkaniowej Czyżyny w Krakowie
Inwestycja przy Hynka – Spółdzielnia Mieszkaniowa Czyżyny

Kolejną inwestycję w Czyżynach kończy także deweloper Budimex Nieruchomości, chodzi o blok Orlińskiego 12 znajdujący się przy ulicy o tej samej nazwie. Tam także na parterze nie znalazły się lokale usługowe, a zamiast nich wybudowano mieszkania. Jednak miejsca pod sklepy zostały tam zapewnione po drugiej strony ulicy, a te na pewno przydadzą się dla takiej liczby mieszkańców, jaka zasiedli wkrótce całe to osiedle. Ten blok co prawda nie sąsiaduje bezpośrednio z pasem startowym, ale obok niego znajduje się zabytkowy hangar, w którym w przyszłości powstanie najprawdopodobniej filia Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Co więcej, sąsiaduje on także z nowym parkiem w Czyżynach, przy którego powstaniu, prace są już coraz bardziej zaawansowane.

Nowe mieszkania w Czyżynach - Orlińskiego 12 od Budimex Nieruchomości
Orlińskiego 12 w Czyżynach – Budimex Nieruchomości

Wreszcie najmniejsze z kończonych właśnie bloków przy pasie startowym, to inwestycja firmy Jasna Invest, która stoi już obok kościoła św. Brata Alberta. Tam na parterze znalazło się miejsce na lokale usługowe, choć także nie będzie ich tam dużo. Natomiast jeśli chodzi o skalę tego projektu, to jest ona na pewno zdecydowanie mniejsza od tego, co buduje się w sąsiedztwie. Jeśli chodzi o kolorystykę, to tu z kolei mamy do czynienia z szarościami połączonymi z granatem, co jest mariażem dosyć oryginalnym, choć na pewno może się on podobać.

Nowy blok przy pasie startowym w Czyżynach od Jasna Invest
Inwestycja dewelopera Jasna Invest przy Hynka w Krakowie

Oczywiście to tylko trzy bloki, które już są niemal gotowe, a w okolicy powstaje ich znacznie więcej, choćby osiedle Hynka (Dasta Invest), czy budowane jeszcze bloki Budimexu Nieruchomości. Poza tym, wciąż w okolicy składane są nowe wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (tzw. WZ), więc w przyszłości można spodziewać się kolejnych zmian. Na pewno dobrze byłoby zaczekać z decyzjami o budowie kolejnych budynków do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Czyżyny – os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego”, nad którym prace ruszyły w 2016 roku (jest to kolejna już próba objęcia tego terenu planem), bowiem taki dokument uporządkowałby możliwą dalszą zabudowę w okolicy i określił jej główne parametry. A powstawanie nowej zabudowy w tym rejonie jest niemal pewne, choćby ze względu na jego dobre położenie w mieście.

Szkoda, że kilkanaście lat temu nie znalazł się ktoś z wizją, kto spojrzałby na Czyżyny, m.in. tereny dawnego lotniska, ale także te przy elektrociepłowni, jako na ogromne, wciąż niezagospodarowane części Krakowa, znajdujące się niemal w jego środku. Można tu przecież było zaplanować zupełnie nowy, niemały fragment miasta, z zabudową mieszkaniową, usługową, ze szkołami i przedszkolami, zielenią oraz odpowiednią komunikacją publiczną. Niestety Krakowowi brakuje w ostatnich latach wizjonerów, można tylko liczyć na to, że wreszcie ktoś taki się pojawi… A jeśli nawet, to w Czyżynach będzie miał już niewiele do zaplanowania, więc warto starać się tu i teraz o to, by w naszej dzielnicy wprowadzać chociaż małe zmiany poprawiające komfort życia w niej, jak lepsza komunikacja publiczna, budowa kładki nad ul. Stella-Sawickiego czy remont Parku Lotników Polskich. Swoimi pomysłami na to, co watro by poprawić w okolicy, warto dzielić się choćby na forum i dyskutować o tym. Słuszne inicjatywy na pewno znajdą swoich orędowników.

Zostaw komentarz