Czy wstrzymać się z umową aby mieć 5 lat rękojmi na mieszkanie?

Wydłużenie gwarancji na mieszkania kupowane od dewelopera z 3 do 5 lat

Forum kupujących od deweloperów!

Ważna informacja dla osób już kupujących lub zastanawiających się nad kupnem nowego mieszkania od dewelopera. 25 grudnia 2014 roku wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta oraz odpowiednie zmiany w Kodeksie Cywilnym, które znacząco poprawiają sytuację osób kupujących i to nie tylko nieruchomości, ale również wszelkie inne towary.

Wydłużenie gwarancji na mieszkanie z 2 do 5 lat

Wejście w życie tej ustawy sporo zmienia w relacjach pomiędzy klientami i sprzedawcami. Na zwykłe towary rękojmia tym aktem prawnym zostanie wydłużona z 1 do 2 lat, natomiast ciekawiej jest w przypadku nieruchomości. Kiedy to prawo wejdzie w życie, taka gwarancja na mieszkanie zostanie wydłużona z 3 lat do 5, a więc zmiana jest tu naprawdę duża. Oczywiście nie obejmuje ona tylko mieszkań kupowanych od dewelopera, ale dotyczy wszystkich nieruchomości. A co to oznacza dla nas w praktyce? To, że jeśli kupimy nowe mieszkanie lub dom, to firma od której nieruchomość nabyliśmy przez 5 lat jest odpowiedzialna za naprawy wszelkich usterek, które powstały w wyniku nieprawidłowo prowadzonych prac budowlanych. Co prawda praktyka pokazuje, że po wybudowaniu budynku często przedsiębiorstwo budowlane znika z rynku, bowiem zostało powołane tylko dla realizacji jednego projektu i nie ma u kogo dochodzić swoich praw, ale na pewno i tak poprawia to sytuację kupujących. Zwłaszcza, że bywa tak, że poważne wady konstrukcyjne mogą ujawnić się po okresie dłuższym niż 3 lata.

Wydłużona rękojmia na mieszkania od 25 grudnia

Jednak trzeba pamiętać o tym, że nowe zasady rękojmi, którą objęte są powstające budynki nie mają zastosowania do wszystkich umów. Tymi przepisami zostaną objęci jedynie ci klienci deweloperów, którzy umowy deweloperskie podpiszą dopiero po najbliższych świętach Bożego Narodzenia, warto więc zastanowić się nad tym, czy na pewno jest sens parafować taki dokument już teraz, czy może lepiej zaczekać jeszcze nieco ponad miesiąc, a wydaje się że w tym przypadku ma to uzasadnienie. Finalnie powinno dać to nieco większe poczucie bezpieczeństwa w przypadku inwestycji, z którą wiążemy się często na kilkadziesiąt lat, a niejednokrotnie nawet na całe życie. Jeżeli ktoś chciałby zapoznać się z tekstem wchodzącej za kilka tygodni ustawy, to tutaj podajemy do niej link – wystarczy tylko ściągnąć plik pdf.

Czy rękojmia na mieszkania w Czyżynach od Budimexu i innych będzie wydłużona?

Niestety Budimex Nieruchomości planuje sprzedaż w Czyżynach do końca 2014 roku ok 1 500 mieszkań, a to oznacza, że większość umów deweloperskich poświadczających ich nabycie zostanie podpisana zapewne jeszcze przed najbliższym Bożym Narodzeniem. Trudno powiedzieć czy ta firma tak bardzo spieszy się z upłynnieniem tak dużej ilości mieszkań jeszcze w tym roku właśnie po to, aby nie zostały one objęte nową regulacją. No a jeśli intencje są tu całkowicie czyste, to może w takim razie deweloper powinien dodawać do umów zapis o 5-letniej rękojmi wdrożonej jeszcze przed tym, zanim taka konieczność zostanie na niego nałożona za pomocą ustawy. Dla mieszkańców Orlińskiego 4, Orlińskiego 6 czy Avii III jest już pewnie za późno, choć kto wie, ale jeśli chodzi o chętnych na mieszkanie przy Orlińskiego 1, to takie osoby mogą próbować jednej z dwóch wymienionych poniżej opcji, aby mieć wydłużona gwarancję na mieszkanie.

  • Wymóc na firmie deweloperskiej, aby w podpisywanej umowie na sprzedaż mieszkania znalazł się zapis o tym, że będzie objęte ono już 5-letnią rękojmią pomimo, że nabyte zostało jeszcze przed wejściem w życie ustawy o prawach konsumenta. Coś takiego jest jak najbardziej możliwe, tyle że zależy od dobrej woli przedsiębiorstwa sprzedającego nieruchomość. Na pewno warto upierać się przy takim zapisie.
  • Przeczekać z podpisaniem umowy do czasu, w którym wspomniany akt prawny zacznie już obowiązywać. Jeśli już ktoś jest po zawarciu umowy rezerwacyjnej, to w tej sytuacji warto ją przedłużać aż do świąt. Choć tu dobrze jeszcze upewnić się, czy w tej sytuacji będzie to właściwa taktyka, aby zyskać przedłużoną rękojmię.

Podobnie ma się sprawa z kupowaniem nowych mieszkań od innych deweloperów, nie tylko w nowych Czyżynach i nie tylko w Krakowie, ale w całym kraju. Warto tu obstawać przy swoim, ponieważ niejednokrotnie okazuje się, że np. poważne wady konstrukcyjne budynków ujawniają się później, niż po 3 latach od ich wybudowania, choćby przez to, że duże bloki osiadają i stabilizują się niejednokrotnie znacznie dłużej. Z pewnością nikt z nas nie chciałby się znaleźć w sytuacji, w której kupił mieszkanie w nieruchomości, z którą jest, delikatnie mówiąc, problem.

3 komentarze na temat “Czy wstrzymać się z umową aby mieć 5 lat rękojmi na mieszkanie?

  1. Tydzień temu odebraliśmy klucze do nowego mieszkania – stan deweloperski. Tzw. odbiór techniczny. Deweloper chce się teraz z nami spotkać, żeby podpisać odbiór ostateczny i udać się do notariusza. Umowę deweloperską podpisaliśmy w lutym. W naszym przypadku to nieważne kiedy my podpiszemy umowę ostateczną, my i tak będziemy mieć krótszy okres? Nowa ustawa dotyczy tylko tych osób, które umowę deweloperską podpiszą po Świętach? Czy dotyczy ona również umowy ostatecznej? Proszę o pomoc.

  2. W takim razie dzięki za potwierdzenie, choć teraz to już wszyscy będą mieć gwarancję na mieszkania na nowych zasadach 🙂

Zostaw komentarz