Dojazd do Czyżyn i remont ul. Mogilskiej

Remont ulicy Mogilskiej do Czyżyn

Podyskutuj na forum mieszkańców Czyżyn!

Być może próbowaliście się już dostać do Czyżyn od strony centrum Krakowa. Jeśli tak, to nie mogliście przeoczyć tego, że aktualnie trwa tam wielki remont ulicy Mogilskiej, czyli jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, którą każdego dnia pokonują tysiące osób przemieszczające się pomiędzy Nową Hutą i resztą centrum grodu Kraka. Czy stojąc w korku, myśleliście jak najgorzej o pomysłodawcach prac? Prawdopodobnie jednak wyjdą nam one wszystkim na dobre.

Szybkim tramwajem z Czyżyn do centrum

Po zakończeniu prac, z których część będzie za nami już we wrześniu, wtedy też ma ruszyć kolejny etap prac polegający na wymianie reszty torowiska aż do Placu Centralnego w Nowej Hucie, dostaniemy mocno przebudowany szlak komunikacyjny. Jeśli wszystkie prace zostaną sfinalizowane, to już kilka miesięcy później pomiędzy tą dzielnicą a centrum Krakowa będziemy przemieszczać się szybkim tramwajem, co powinno znacznie skrócić czas podróży na tej trasie. Tym samym poprawi się również dojazd z Czyżyn do centrum miasta, a co za tym idzie również w niemal wszystkich innych kierunkach. Po zmodernizowanym torowisku będą mogły wreszcie jeździć nowoczesne tramwaje, takie jak np. Bomardiery. Na poniższym zdjęciu widać, że szyny są już układane w okolicach Parku Lotników Krakowskich.

Układanie szyn podczas remontu ul. Mogilskiej
Wymiana torowiska na ulicy Mogilskiej w Krakowie

A to oznacza, że do końca prac na tym odcinku pozostało już coraz mniej czasu. Oczywiście nie oznacza to automatycznie uruchomienia tramwaju, jednak z czasem mieszkańcy nowo budowanych osiedli takich, jak Eldorado, Avia czy Orlińskiego, zyskają świetne połączenia z centrum oraz resztą miasta. Oby tylko szybki tramwaj faktycznie się taki okazał.

Lepsza przejezdność ulicy Mogilskiej

Znacznie lepsza po remoncie powinna być również przejezdność ulicy Mogilskiej dla samochodów, ponieważ ma na niej zostać wprowadzony nowy system kierowania ruchem. Miejmy nadzieję, że będzie na tyle dobrze zaprojektowany, aby móc dynamicznie reagować na zmieniające się natężenie ruchu. Na szczęście osoby odpowiedzialne za planowanie remontu i przebudowy oparły się naciskom mieszkańców okolicznych budynków, aby na tej jednej z głównych miejskich arterii wprowadzić tylko po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Być może zmniejszyłoby to uciążliwości związane z samochodami dla osób mających mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy, ale jednocześnie sprawiłoby mnóstwo problemów wszystkim, którzy chcieliby szybko dojechać np. z Czyżyn do centrum.

Wymiana
Układanie nowej nawierzchni na ulicy Mogilskiej

Widać, że także prace przy kładzeniu nawierzchni jezdni są już zaawansowane i zdaje się, że remont wkrótce będzie dobiegał końca. Po jego zakończeniu powody do zadowolenia powinni mieć również rowerzyści, bowiem na całej długości odnawianej drogi tworzona jest ścieżka rowerowa. Malkontenci co prawda zarzucają jej, że jest poprzecinana przejściami dla pieszych i przejazdami dla samochodów, mimo wszystko jednak komfort podróży rowerem na tej trasie powinien się znacznie poprawić. Nowych rozwiązań komunikacyjnych planowanych w Czyżynach jest znacznie więcej, można do nich zaliczyć np. tramwaj przez Stella-Sawickiego, który byłby niezwykle przydatny wielu mieszkańcom okolicznych osiedli. Postaramy się o nich napisać więcej. A kilka nowych zdjęć z remontu pojawi się też zapewne na naszym Facebooku.

Zostaw komentarz