Parkingi na osiedlu Avia i Orlińskiego

Problem z parkingami na osiedlu Avia i Orlińskiego

Podyskutuj na forum mieszkańców nowych Czyżyn!

Budimex nieruchomości chce w Czyżynach postawić wielkie osiedle mieszkaniowe składające się przynajmniej z kilkunastu budynków. We wszystkich, które zostały przez tą firmę zaplanowane na wykupionej działce, powstać ma około 3,5 tys. mieszkań, a więc pokazuje to ogromną skale przedsięwzięcia. Czy jednak inwestor pomyślał o wszystkim, co może być potrzebne mieszkańcom? I bynajmniej nie chodzi tu jeszcze o szkoły, przychodnie czy przedszkola.

Problem z pozostawieniem auta na Avii i Orlińskiego

Pomimo tego, że na całym obszarze wzdłuż zabytkowego pasa startowego po czyżyńskim lotnisku ma powstać w niedalekiej przyszłości około 3,5 tysiąca mieszkań, dla ich przyszłych mieszkańców przewidzianych zostało łącznie tylko ok. 2 tys. miejsc parkingowych naziemnych oraz w podziemnych garażach. Nietrudno przewidzieć, że średnio na każde mieszkanie będzie przypadał przynajmniej jeden samochód, z tego rachunku wychodzi więc spory niedobór. Widać to doskonale już na przykładzie gotowej Avii 6, na poniższym zdjęciu samochody parkują wzdłuż drogi dojazdowej.

Samochody parkujące na osiedlu Avia i Orlińskiego
Problemy z parkingiem na osiedlu Avia w Czyżynach

Jakby tego było mało, Budimex ustalił również ceny miejsc parkingowych i garażowych na poziomie, który można by nazwać bliskim zaporowemu. Bo jak inaczej nazwać cenę 50 tys. zł za miejsce postojowe w garażu podziemnym i 24 tys. zł za miejsce na parkingu naziemnym? W przypadku gdyby ktoś kupował kawalerkę za ok. 130 tyś złotych i do niej chciał dokupić parking podziemny, cena mieszkania wzrosłaby o prawie 40%, a więc naprawdę duuużo. Przyjmując, że miejsc naziemnych i podziemnych jest po tysiącu, przy tych cenach daje to dodatkowe 74 mln złotych przychodu Budimexowi, czyli na każde mieszkanie ponad 21 tys. złotych. Okazuje się, że te mieszkania wcale nie muszą wyjść aż tak tanio, jak mogłoby się wszystkim wydawać… Do tego dochodzą jeszcze np. komórki lokatorskie, których również za najtańsze uznać nie można (np. na Orlińskiego 4 tys. zł na metr kwadratowy). Przy takim scenariuszu możliwe jest, że sporo miejsc w garażach i na parkingach, będzie stało pustych, przez co problem jeszcze się nasili. Mieszkanie w Czyżynach, to może być świetna inwestycja, aczkolwiek trzeba ją dobrze przemyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co naprawdę jest nam potrzebne, a co ma dla nas drugorzędne znacznie, ponieważ duży plac zabaw dla dzieci, to nie dla wszystkich musi być wyznacznik klasy inwestycji. Zapraszamy również do dyskusji na forum.

Jeden komentarz na temat “Parkingi na osiedlu Avia i Orlińskiego

  1. Dla kawalerki ponoć nie ma miejsc ani na parkingu podziemnym ani na parkingu koło bloki więc gdzie Ci ludzie mają parkować? Jak kupowałam mieszkanie to informowali mnie ze miejsca koło bloków będą ogólnopolski dostępne a kiedy pojechałam obejrzeć budowę okazuje się że są pozamykaj i trzeba wykupić. …. jakiś niewypał ale co to obchodzi budimex im chodzi o kasę a nie zamieszanie na osiedlu związane z parkowanie samochodow

Zostaw komentarz