Często pisaliśmy o hangarze w Czyżynach, który przez wiele lat popadał w ruinę, pomimo tego, że zbudowano go w międzywojniu, a jego unikatowa konstrukcja zdecydowała o tym, że został wpisany do rejestru zabytków. Wszystko się zmieniło, odkąd odpowiedzialność za budynek przejęło Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, planując utworzenie tam oddziału – Hangaru Czyżyny. Wyremontowano dach budynku, który ledwo się trzymał, odrestaurowano unikatowe wrota, uporządkowano teren wokół budynków i wykonano wiele innych prac, dzięki którym placówka będzie mogła wkrótce przyjąć pierwszych odwiedzających.
Już w niedzielę otwarcie Hangaru Czyżyny – będzie co oglądać!
Jeżeli chcecie być jednymi z pierwszych gości odwiedzających ekspozycję, to już w najbliższą niedzielę – 9 września, będziecie mieli ku temu okazję. Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 16:00, ale zwiedzanie ekspozycji, to nie jedyna atrakcja, która czeka na zwiedzających, bowiem muzealnicy przygotowali ich znacznie więcej, między innymi:
- pokazy kuchni molekularnej (15:00 – 20:00);
- pokazy i szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy (15:00 – 17:00);
- symulator dachowania (15:00 – 20:00);
- zajęcia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego dla dzieci (15:00 – 19:00);
- zwiedzanie wystawy „Moto-historie” (16:15 – 17:00);
- prezentacja zabytkowych autobusów (17:00);
- wieczorne kino samochodowe i pokaz filmu Gran Torino (20:30 – 22:30);
- food trucki (15:00 – 21:00).
A to tylko część niespodzianek czekających w niedzielę na odwiedzających Hangar Czyżyny, szczegółowy program można znaleźć na stronach muzeum. Jedno jest pewne, na pewno dużo będzie się działo tego dnia pomiędzy ulicami Orlińskiego, Medweckiego i Stella-Sawickiego.
W samym budynku i wokół niego, pozostało jeszcze wiele do zrobienia, niemniej wystawa zapowiada się niezwykle ciekawie, przynajmniej dla osób lubiących motoryzację i technikę. Zgromadzono na niej wiele zabytkowych samochodów, zarówno takich, które jeszcze dobrze pamiętamy z polskich ulic, jak i znacznie starszych i o wiele bardziej unikatowych. Wrażenie robi również kolekcja motocykli, które znalazły swoje miejsce w hangarze – od lekkich motorowerów i skuterów, do maszyn o znacznie większej mocy.
Jeżeli ktoś woli większe gabaryty, to powinna zainteresować go część wystawy, na której znajdują się pojazdy straży pożarnej i pogotowania ratunkowego od lat gromadzone przez pasjonatów z Muzeum Ratownictwa w Krakowie – chapeau bas. Do tego zabytkowe wagony tramwajowe, pojazdy wsparcia technicznego wykorzystywane w miejskim przedsiębiorstwie komunikacji i wiele, wiele innych wspaniałych maszyn.
A wszystko to w surowych wnętrzach zabytkowego budynku, który wciąż jeszcze czeka na remont, choć i taka sceneria ma swój swoisty urok. Sam remont i zagospodarowanie terenu muzeum jeszcze potrwa. Jeżeli okaże się, że dostanie ono dofinansowanie, o które starają się jego pracownicy, to być może prace zakończą się w 2021 roku. A do zrobienia jest jeszcze sporo, bowiem nie chodzi tylko o budynek hangaru, ale także pozostałe obiekty znajdujące się w jego sąsiedztwie oraz ich otoczenie. Dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej Piotr Gój deklaruje także, że kierowana przez niego instytucja chciałaby mieć swój udział w urządzaniu nowego parku w Czyżynach, który wkrótce powstanie po sąsiedzku, co oczywiście także cieszy.
Chcecie dowiedzieć się więcej? Przyjdźcie na otwarcie nowego muzeum! Spotkajmy się tam już w niedzielę.
Jeden komentarz na temat “Hangar Czyżyny – wkrótce otwarcie nowego muzeum”