Odwiedź forum kupujących mieszkanie!
Rozważasz wzięcie kredytu hipotecznego, tylko jeszcze nie wiesz dokładnie jak negocjować warunki pożyczki z bankiem? Jeśli tak, to w takim razie warto przygotować sobie wcześniej odpowiednie argumenty, które powinny pomóc w prowadzonych rozmowach. A warto przyłożyć do tego dużo uwagi, ponieważ to decyzja, która na naszym życiu może ważyć przez kolejnych kilkadziesiąt lat, a każdy ułamek procenta może tu oznaczać dziesiątki tysięcy złotych.
Negocjowanie pożyczki hipotecznej z bankiem?
Zazwyczaj pracownicy instytucji finansowych twierdzą, że mają sztywne cenniki i nie da się specjalnie od nich odejść. Jednak w rzeczywistości nie wygląda to tak do końca, ponieważ decyzje kredytowe są zazwyczaj indywidualne i finalne warunki mogą znacznie różnić się od wyjściowych, zaproponowanych nam na początku. Główne czynniki, które mogą tu mieć znaczenie i których można użyć w rozmowach z bankierami wymieniamy poniżej.
- Wysokość wkładu własnego – to jedno z kluczowych zagadnień, teoretycznie im wyższy jest wsad gotówki, tym niższa powinna być marża pożyczki, ponieważ w takiej sytuacji bank ponosi mniejsze ryzyko. Niższy jest też współczynnik LTV, czyli stosunek wielkości kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości, biorąc pod uwagę, że teraz trzeba mieć przynajmniej 5% wkładu własnego, nie może on wynosić więcej niż 95%.
- Skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych, które są oferowane do kredytu. Tu jednak trzeba uważać, żeby wysoko płatne konto, ubezpieczenie lub karta kredytowa nie okazały się kosztowniejsze niż wielkość oszczędności uzyskanych dzięki ich wzięciu.
- Staż bycia klientem banku – jest to również istotna informacja. Instytucje finansowe są w stanie zrezygnować z części swojego zarobku, jeśli mają już sprawdzonego klienta, który jest z nimi od dłuższego czasu, doskonale znają jego sytuację finansową i wiedzą, że ewentualna pożyczka udzielona w takiej sytuacji jest mało ryzykowna. Dodatkowo ich pracownicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jeśli klient zadłuży się w innym banku, to istnieje duże ryzyko jego całkowitego przejęcia.
- Wysokość kredytu hipotecznego oraz okres na jaki zamierzamy go wziąć. Od tego również sporo zależy, ponieważ te parametry w dużej mierze wyznaczają potencjalny zysk banku. Im wyższa kwota kredytu oraz im dłuższy okres kredytowania, tym lepsze powinniśmy się starać uzyskać warunki, ponieważ finansiści i tak wezmą swoje.
- Wysokość dochodów przy pożyczce hipotecznej także ma zasadnicze znaczenie. Im więcej zarabiamy i mniejszy udział w naszych poborach stanowi przyszła rata kredytu, tym lepiej będziemy przez pracowników banku traktowani.
A to z pewnością nie wyczerpuje jeszcze listy wszystkich argumentów, do których możemy się odwołać w takim przypadku. Warto zastanowić się nad tym, jakie zalety w oczach bankowców możemy mieć i je wykorzystywać, nie ma co mieć skrupułów, finansiści na pewno nie będą ich mieć wobec nas.
Jak podpisać umowę z bankiem bez strat
Trzeba także pamiętać o tym, że to przede wszystkim bankowi zależy na tym, aby podpisać z nami umowę kredytową, bo ma z tego naprawdę duże pieniądze. Ostatecznym argumentem negocjacyjnym może tu zawsze być całkowite zerwanie rozmów. Nie można podpisywać czegoś, do czego nie ma się przekonania, zwłaszcza że to może rzutować na większość przyszłego życia, więc lepiej dwa razy się zastanowić, niż zawrzeć umowę pochopnie. Z kolejnego wpisu dowiecie się nieco więcej o tym, jakie opłaty można negocjować z bankiem, ponieważ nie wszystkie się da.