Kolejne wycinki drzew w Krakowie Czyżynach

wycinanie drzew przy Stella-Sawickiego w Krakowie Czyżynach

Forum mieszkańców dzielnicy Czyżyny!

Dużo ostatnio mówi się o wycinaniu drzew w Krakowie, a jednym z miejsc, w którym budzi to kontrowersje, jest dzielnica Czyżyny. Od dłuższego czasu ciągnie się protest w sprawie ochrony drzew na jednej z działek należących do dewelopera Budimex. W międzyczasie zmieniło się prawo, które pozwoliło na usuwanie zieleni bez konieczności uzyskiwania urzędowych zgód, być może to sprawiło, że ostatnio, jakby tnie się więcej – choćby wycinki prowadzone w ostatnich dniach w sąsiedztwie Parku Lotników Polskich, które wzbudziły sporo emocji.

Usuwanie zieleni w sąsiedztwie ul. Stella-Sawickiego w Krakowie

Kolejne drzewa znikają w Krakowie Czyżynach w sąsiedztwie ulicy Stella-Sawickiego, po jej wschodniej stronie. Jeszcze do niedawna były tam gęste zarośla, pośród których rosły drzewa, jednak w ostatnim tygodniu pojawili się tam robotnicy ze sprzętem i rozpoczęli wycinanie zieleni, co przedstawiają zamieszczone poniżej zdjęcia. Po drzewach zostały tylko trociny oraz kupki pociętych gałęzi – roślinność znacznie tam przerzedzono.

Wycinka zieleni wzdłuż ul. Stella-Sawickiego w Krakowie Czyżynach
Drzewa wycięte w sąsiedztwie Stella-Sawickiego w Krakowie

Jak na razie trudno powiedzieć, z czym owa wycinka się wiąże, czy wkrótce zacznie tam powstawać jakaś nowa inwestycja budowlana, czy może zgodnie z innymi hipotezami, chodzi o prace przy poprowadzeniu gazociągu. Jedno jest pewne, wiosną będzie na tym terenie znacznie mniej zielono niż do tej pory. Choć chciałoby się, żeby po ukończeniu ewentualnych prac, zieleń została uzupełniona, a teren uporządkowany, ponieważ aktualnie znajdują się tam głównie dosyć bezładnie rosnące krzaki i sporo śmieci, tymczasem miejsce to mogłoby się nadawać na spacery, zwłaszcza jeśli np. udałoby się kiedyś położyć w tej okolic kładkę pieszo-rowerową nad ulicą Stella-Sawickiego.

Oznaczenia na drzewach z terenu wycinki
Oznaczenia na drzewach rosnących w Czyżynach

Co ciekawe, na wspomnianych działkach wciąż kilka drzew się ostało, jednak zostały one oznaczone znakami pomarańczowymi X – czy to oznacza, że zostały przed wycinką uchronione czy przeciwnie, są do niej przeznaczone – zapewne wkrótce się przekonamy. Warto tu także wspomnieć o tym, że działki te oznaczone są, jako należące do prywatnych właścicieli. Tymczasem warto starać się o to, żeby w ramach powstającego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Czyżyny – os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego”, zabezpieczyć tereny zielone, które mamy w okolicy i uchronić je tym samym przed ewentualnymi zakusami deweloperów.

Zostaw komentarz