Okolice pasa startowego w Czyżynach – jak się zmieniły

Okolice danego pasa startowego w Krakowie Czyżynach

Czyżyny – Forum Mieszkańców

Właśnie dobiega końca kolejny rok – 2016, a taka data sprzyja spojrzeniu za siebie i ocenę tego, co zmieniło się przez ostatnich 12 miesięcy, a nawet i dłużej. To chyba też dobry czas na to, aby przejrzeć swoje archiwum zdjęć zrobionych w Czyżynach w ostatnich miesiącach i latach oraz podzielić się z czytelnikami widokami, które są już historyczne, bowiem przedstawiają okolicę, która dopiero zaczynała się zmieniać pod wpływem prowadzonych inwestycji mieszkaniowych.

Krakowskie Czyżyny u progu budowy osiedli Avia i Orlińskiego

Dzisiaj w Czyżynach stoi już większość budynków, które zaplanował tam Budimex, ale jeszcze niedawno okolica wyglądała zupełnie inaczej, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Trzeba przyznać, że było tam dużo przestrzeni, choć z drugiej strony była ona niemal zupełnie niezagospodarowana – chyba niewiele się tam zmieniło od czasu, kiedy zamknięto działające na tym terenie Lotnisko Rakowice-Czyżyny. Dzisiaj stoi tam zupełnie nowa część Krakowa – osiedle Avia i osiedle Orlińskiego.

Osiedle Dywizjonu 303 w Krakowie Czyżynach widziane z okolic pasa startowego
Widok na os. Dywizjonu 303 z okolic hangaru w Czyżynach

Na zdjęciu powyżej można zobaczyć bloki strojące na osiedlu Dywizjonu 303, zostało ono wykonane z miejsca znajdującego się w sąsiedztwie zabytkowego hangaru w Czyżynach – on też zaczął się zmieniać ostatnio, bowiem nareszcie zabrano się za jego remont. W przyszłości najprawdopodobniej powstanie w nim filia krakowskiego Muzeum Inżynierii Miejskiej, ale na to będzie trzeba chyba zaczekać jeszcze kilka lat.

Budowa osiedla Avia 4 w Krakowie Czyżynach
Osiedle Avia 4 w Krakowie – budowa inwestycji w Czyżynach

Tu z kolei widok na budowany jeszcze blok Avia 4, w tle można dostrzec także Kościół św. Brata Alberta, a przed nim częściowo rozłożone ramię pompy do betonu – prawdopodobnie była ona wykorzystywana przy stawianiu budynku Avia 2. Trzeba przyznać, że taki widok jest dzisiaj już tylko wspomnieniem. Poniżej jeszcze jedno zdjęcie z widokiem na osiedle Dywizjonu 303 – przed nim trwają już prace przygotowawcze na kolejnym placu budowy prowadzone przez dewelopera Budimex.

Plac budowy osiedla Avia i osiedla Orlińskiego w Krakowie Czyżynach
Przygotowania do budowy kolejnych inwestycji w Czyżynach

Zdania odnośnie inwestycji Budimexu w Czyżynach są mocno podzielone, ma ona zarówno grono zwolenników, jak i zdeklarowanych przeciwników, którzy zarzucają deweloperowi, że odebrał mieszkańcom okolicy tereny zielone, będące do tej pory faktycznymi nieużytkami. Warto wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość. Jeśli mieszkańcy miasta chcą zagospodarować jakieś tereny z korzyścią dla siebie, warto, aby pomyśleli o tym, zanim zostaną tam wydane pozwolenia na budowę. Tak właśnie postąpiono z projektem nowego parku w Czyżynach, który wywalczony został w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Aktualnie pojawia się kolejna szansa na lepsze zorganizowanie ładu przestrzennego w tej okolicy, zwłaszcza na niezabudowanych jeszcze działkach, bowiem powstaje właśnie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Czyżyny – os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego” – wnioski do niego można składać do końca stycznia 2016 roku i na pewno warto to zrobić. Im więcej złożonych propozycji, tym lepiej, nawet jeśli dotyczą one tych samych działek – warto się do sprawy przyłożyć i zadbać o zagospodarowanie okolicy, w której się mieszka, zanim zabiorą się za to deweloperzy.

Zostaw komentarz