Dzielnica Czyżyny, to aktualnie jeden z najintensywniej zagospodarowywanych obszarów Krakowa i nic w tym dziwnego, bowiem do niedawna znajdowało się w tym rejonie wiele dużych i niezagospodarowanych działek. Co więcej miejsce to jest relatywnie dobrze skomunikowane z resztą miasta, bowiem znajduje się pomiędzy Nową Hutą, a Krakowem, obok łączących je głównych linii komunikacyjnych. Zastanawiać natomiast może to, że Czyżyny są niemal białą plamą na mapie sporządzonych już miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wygląda jednak na to, że wreszcie ta sytuacja zaczyna się zmieniać, a kierunek zmian jest z pewnością pozytywny.
Plan miejscowy dla rejonu pasa startowego w Krakowie Czyżynach
Ostatnio informowaliśmy o tym, że odbywały się konsultacje dotyczące tego, jaki kształt ma ostatecznie przybrać MPZP Czyżyny – Rejon ulicy Galicyjskiej, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że uregulowana zostanie sprawa organizacji przestrzeni w kolejnej części dzielnicy. Właśnie dzisiaj ukazało się ogłoszenie Prezydenta Miasta Krakowa o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Czyżyny – os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego”, a więc okolic wschodniej części pasa startowego dawnego lotniska, terenów sąsiadujących z nowymi osiedlami tam budowanymi (Avia i Orlińskiego od Budimexu, Mari Dąbrowskiej od Dasty oraz kilku innych), obszaru zabytkowego Hangaru, a także nowego parku w Czyżynach, o którego powstaniu zdecydowali mieszkańcy w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Na mapie powyżej, można zobaczyć, jaki dokładnie obszar, ma obejmować nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w Czyżynach, nad którym prace właśnie ruszyły. Warto pamiętać o tym, że wszyscy możemy składać wnioski do niego, a czas na to mamy do końca stycznia 2017 roku, a więc jest na to jeszcze mniej więcej półtora miesiąca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wnioski należy składać na piśmie w Urzędzie Miasta Krakowa w Punktach Obsługi Mieszkańców, można wysyłać je też tradycyjną pocztą, a także składać za pośrednictwem platformy ePUAP lub opatrzone podpisem elektronicznym. Jednak nie można robić tego np. przy pomocy zwykłego e-maila – tak przesłane uwagi nie będą brane pod uwagę.

Choć wiele wolnych działek w tej okolicy zostało już zabudowanych lub jest w tej chwili zabudowywanych, to wciąż zostało jeszcze wiele miejsc, w których przestrzeń warto byłoby uporządkować. Jednym z nich jest na przykład widoczna na zdjęciu powyżej część pasa startowego dawnego lotniska, choć jest objęta ochroną konserwatorską, to jednak wydaje się, że mogłaby ona być nieco mocniejsza. Do tego warto się zastanowić, czy da się ten obszar zamienić w atrakcyjną przestrzeń publiczną, której w tej okolicy brakuje, a znajduje się ona pomiędzy osiedlami – może spróbujemy stworzyć tam nasz Czyżyński Rynek wzorem tego, o co starają się mieszkańcy Krowodrzy u zbiegu ulic Kijowskiej i Królewskiej.

Powstający miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w Czyżynach może być także okazją, do uregulowania sprawy nowego parku w Czyżynach, którego powstanie wywalczyli Krakowianie, w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Co prawda sceptycy wskazują tu na ewentualną niezgodność przyszłego planu ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa, jednak, jak zapewniała nas ostatnio na spotkaniu z mieszkańcami Wiceprezydent ds. Rozwoju Miasta Krakowa Elżbieta Koterba, przeznaczenie w studium jakiegoś obszaru np. pod usługi, nie oznacza, że nie może tam powstać żadna zieleń – skwery, niewielkie parki czy place zabaw i tego się trzymajmy.
Warto zgłaszać swoje pomysły na to, jak zadbać o ład przestrzenny w tej okolicy, ponieważ jeśli plan uda się szybko uchwalić, to być może przesądzi on na długie lata o tym, w jakim kierunku będzie się zmieniała otaczająca nas przestrzeń. A spraw do uregulowania jest tu naprawdę dużo. Już teraz zapraszamy do dyskusji o nowym planie zagospodarowania w Czyżynach na naszym czyżynowym forum – gdzie temat ma już swój wątek!
jestem za stworzeniem ciekawej, wspólnej przestrzeni publicznej. Bardzo doceniam działania radnych, aktywistów i zarządu dzielnicy. Mam nadzieję, że uda się zrealizować ten pomysł właśnie w formie Rynku Czyżyńskiego.