Konsultacje w sprawie budowy drogi do Małopolskiego Centrum Nauki – ankieta

Połączenie ulic Stella-Sawickiego i Życzkowskiego w Krakowie

Czyżyny – forum

Dużo kontrowersji w ostatnim czasie budzi budowa drogi dojazdowej do planowanego Małopolskiego Centrum Nauki (MCN) w Czyżynach. Miałaby ona przebiegać od strony ul. Stella-Sawickiego, łączyć się z ul. Życzkowskiego a następnie wzdłuż północnej strony dawnego pasa startowego, do MCN – jej orientacyjny przebieg można zobaczyć na poniższej grafice.

Weź udział w konsultacjach i wypełnij ankietę ZDMK – zaopiniuj projekt

Z uwagi na zagrożenie wirusem, Zarząd Dróg Miasta Krakowa zrezygnował ze spotkań konsultacyjnych, ale za to udostępnił ankietę, w której każdy zainteresowany może się wypowiedzieć w sprawie budowy tej drogi, znajdziecie ją pod tym adresem: https://zdmk.typeform.com/to/goQ4i1. Warto ją wypełnić, jeżeli macie swoją opinię w tej sprawie.

Planowany przebieg drogi do Małopolskiego Centrum nauki od strony ul. Stella-Sawickiego
Planowany przebieg drogi do MCN w Czyżynach

Z jednej strony taki przebieg tej drogi wprowadza ruch samochodowy obsługujący MCN w sąsiedztwo zabytkowego pasa startowego Lotniska Rakowice-Czyżyny i to na pewno jest wada takiego rozwiązania.

Droga z betonowych płyt łącząca ulice Stella-Sawickiego i Życzkowskiego
Droga pomiędzy ulicami Stella-Sawickiego i Życzkowskiego

Są jednak także zalety budowy takiego połączenia, przede wszystkim dawałoby to szansę na normalne połączenie ulic Stella-Sawickiego i Życzkowskiego, w miejsce drogi z płyt mogłaby powstać normalna ulica, z chodnikami, być może ze ścieżką rowerową. Ułatwiłoby to dostęp do biurowców i usług (np. przychodnia, basen) zlokalizowanych przy ul. Życzkowskiego od strony wschodniej. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że wreszcie powstanie przejście dla pieszych przez ul. Stella-Sawickiego na wysokości ul. Orlińskiego. Taka droga dawałaby także szansę na poprowadzenie w tym rejonie komunikacji publicznej, dzięki czemu więcej osób pracujących w tym rejonie mogłoby dostać się do pracy bez samochodu.

Dojście do pasa startowego lotniska w Czyżynach od strony ul. Życzkowskiego
Ścieżka do pasa startowego od strony ul. Życzkowskiego

Dodatkowo taka droga otworzyłaby także dostęp do pasa startowego i zlokalizowanych w jego sąsiedztwie terenów zielonych od tej strony. Jak na razie można się do niego dostać od strony nowych osiedli po wschodniej stronie ul. Stella-Sawickiego oraz od ul. Życzkowskiego tylko ścieżkami, które przy gorszej pogodzie nie nie sprzyjają spacerom.

Warto przyjrzeć się sprawie, wyrobić sobie własne zdanie i wypełnić ankietę. Wypowiedzcie się w sprawie okolicy, w której mieszkamy!

3 komentarze na temat “Konsultacje w sprawie budowy drogi do Małopolskiego Centrum Nauki – ankieta

  1. Zdecydowane NIE dla finansowania z publicznych pieniędzy drogi dla Comarch. Przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tej niedogodności budując swoje biurowce. Dojazd do Cogiteonu idealny od strony Bora. Dziękuję.

    • Komentarz trochę na zasadzie tekstów o tym, że mieszkańcy Avii i Orlińskiego powinni sami wybudować sobie szkołę i przychodnię, budując swoje bloki. Albo, że powinien to zrobić deweloper – ciekawe za czyje pieniądze 🙂

      Co do budowy drogi od Bora-Komorowskiego, to taka możliwość została zablokowana przez estakadę do Serenady.

  2. Czemu ta droga nie moze przebiegać od Życzkowskiego? Jaki brak poszanowania dla zabytkowego pasa startowego i przestrzeni zielonej trzeba wykazywać, zeby zaprojektować cos takiego! Wprowadzanie samochodów przez środek skrawka terenu zielonego, którego tak brakuje na Czyzynach to jakis żart. Komunikacja piesza leży a tu sie zastanawiają jak zrobic drogę dla samochodów. Niewątpliwie przydałoby sie połączenie osiedla Orlinskiego z pasem startowym, ale na początek trzeba zrobic dla całego założenia jakis plan! Moja propozycja jest droga dla ruchu samochodowego od strony Życzkowskiego oraz aktywizacja pasa startowego w formie promenady. Ruch pieszy i rowerowy powinien być na pierwszym miejscu, dlatego świetnym rozwiązaniem byłaby zielona kładka lub ewentualnie przejście podziemne przez Stella Sawickiego na przedłużeniu pasa startowego.

Zostaw komentarz