Muzeum Inżynierii Miejskiej w hangarze w Czyżynach

Hangar dawnego lotniska w Czyżynach i stara zajezdnia autobudowa

Forum mieszkańców Czyżyn!

Zdaje się, że wreszcie ktoś zainteresował się losami hangaru w Czyżynach, o którym już tutaj pisaliśmy. Ta piękna i unikatowa konstrukcja popada powoli w ruinę, tymczasem warto by przywrócić jej dawny blask. Tym bardziej, że ten obiekt, który powstał w latach 1932-35 jest wpisany do rejestru zabytków, więc jednak należy mu się odpowiednia uwaga i oprawa.

Dawny hangar jako oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

W ostatnim czasie w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowana została uchwała Rady Miasta Krakowa z połowy grudnia wskazująca organom wykonawczym miasta kierunki działań zmierzających do ochrony i zagospodarowania dawnego hangaru. W tej chwili przechowywane w nim są niektóre eksponaty należące do krakowskiego Muzeum Inżynierii Miejskiej i właśnie filia tej instytucji miałaby tam powstać w przyszłości. To na pewno sprawiłoby, że okolica jeszcze bardziej zyskałaby na atrakcyjności. Może warto zadbać o to, żeby z powstania placówki muzealnej skorzystali także mieszkańcy okolicznych osiedli. Przecież można sobie wyobrazić ciekawie urządzoną przestrzeń publiczną wokół hangaru służącą też lokalnej społeczności.

Temat znalazł się też na forum nowych Czyżyn, zapraszamy do dyskusji o nim. Jak myślicie, jest jakaś szansa wywarcia nacisku na władze miasta oraz muzeum, aby korzyści z jego powstania były szersze, niż tylko dla turystów?

Zostaw komentarz