Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Czyżynach cz. I

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czyżynach w Krakowie samolot

Odwiedź forum mieszkańców Czyżyn!

Jak już tutaj niejednokrotnie wspominaliśmy, krakowskie Czyżyny są od ponad 100 lat związane z lotnictwem, za sprawą jednego z pierwszych lotnisk w Europie, jakie powstało na tym terenie. Pisaliśmy tu już np. o nieczynnej zajezdni autobusowej w okolicach ul. Stella-Sawickiego, która faktycznie okazuje się być starym hangarem tego portu lotniczego. Również największy zieleniec w tej okolicy, czyli także opisywany już tutaj Park Lotników Polskich w Czyżynach ma upamiętniać interesującą przeszłość tej okolicy, ale to nie wszystko.

Muzeum Lotnictwa w Czyżynach idealne na spacer

Ostatnio wybraliśmy się na spacer do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które również jest położone w Czyżynach, czyli w naszej dzielnicy. Jest to idealne miejsce na interesującą wycieczkę, zwłaszcza jeśli uda nam się trafić na piękną pogodę, taką jaka została uwieczniona na ilustrujących artykuł zdjęciach. Na pierwszym z nich możemy zobaczyć Antonowa, czyli popularną radziecką konstrukcję, którą nierzadko można jeszcze zobaczyć na polskim niebie. Widać, że maszyna jest zadbana i ma się całkiem dobrze, a to tylko jeden z wielu eksponatów, które można tam obejrzeć.

Samoloty wojskowe w Muzeum Lotnictwa w Czyżynach
Aleja Migów w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Na fotografii, którą widać powyżej, została natomiast uwieczniona aleja Migów, czyli radzieckich samolotów wojskowych, których przez kilkadziesiąt lat używała również nasza armia. Wiele z nich jest do siebie łudząco podobnych, jednak po zapoznaniu się z ich opisem, okazuje się, że jednak różnią się w szczegółach. Można wśród nich spacerować, a nawet ich dotknąć, jednak nie powinno się na nie wchodzić, o czym informuje uwieczniona poniżej tabliczka.

W Muzeum Lotnictwa obowiązuje zakaz wchodzenia na samoloty
Zakaz wchodzenia na samoloty w muzeum

Helikoptery w krakowskim Muzeum Lotnictwa

W zbiorach placówki znajdują się nie tylko maszyny związane z wojną, ale również samoloty pasażerskie, a nawet rolnicze, które służyły do opryskiwania pól. Ciekawą część kolekcji stanowią także helikoptery, a z pewnością jednym z bardziej interesujących jest ten, którym po Polsce podróżował papież Jan Paweł II podczas swoich wizyt w ojczyźnie. W niektórych godzinach możliwe jest również zwiedzanie jego wnętrza, czyli można przyjrzeć się warunkom, w jakich w Polsce jeszcze do niedawna transportowane były najważniejsze osoby.

Helikopter, którym latał papież w Muzeum Lotnictwa
Helikopter papieski w Muzeum Lotnictwa

Na otwartym powietrzu eksponowane są także różnego rodzaju systemy radarowe i rakietowe, które wyszły już z eksploatacji, a także mniej związane z lotnictwem, np. działa. Jednym słowem każdy znajdzie tam coś dla siebie, a w słonecznym dniu nie chce się z tego miejsca wracać do domu. Jednak również w czasie gorszej pogody warto się tam wybrać, bowiem oddany zaledwie kilka lat temu do użytku nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oferuje również wiele interesujących eksponatów. Podobnie jak kilka hangarów, w których można obejrzeć sporo interesujących samolotów i to niezależnie od tego, jaka akurat jest pogoda. Dostępnych jest tam również sporo atrakcji dla dzieciaków, ale o wystawach znajdujących się pod dachem więcej napiszemy w kolejnym wpisie poświęconym tej niewątpliwej atrakcji Czyżyn. Dla osób, które planują kupić mieszkania w tej okolicy, to na pewno powinien być dodatkowy bonus, podobnie stali mieszkańcy powinni sobie cenić to miejsce, które na pewno dodaje okolicy prestiżu.

Zostaw komentarz